Proiectul Sara

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by Kornelius
Nu vreau sa vorbesc dur si nu vreau sa acuz pe nimeni. Vreau doar sa ganditi cu mintea si nu cu sufletul. Cand decizi sa ajuti un copil si e vorba de bani, multi bani, TREBUIE sa ceri permisiunea parintilor. Puneti-va in situatie! Mai ales ca o campanie pe net inseamna chiar sa BATI TOBA. Cum nu bati toba cand bati toba? Draga Marius, ceva lipseste din ecuatie si poate ar trebui sa ceri scuze parintilor pentru ca nu le-ai cerut permisiunea sa aduni bani cu cazul Sarei. Gandeste-te ca ei nu te cunosc asa cum te cunosc cei ce-ti doneaza bani, si trebuie sa aibe incredere in tine, mai ales ca atunci cand e vorba de bani, nu prea poti avea incredere in oameni. Domnul sa va lumineze pe toti. Aveti contul direct al tatalui Sarei aici:www.newsfive.net/sara.

Draga Kornelius,
Cind ma hotarasc sa ajut un copil, nu cer permisiunea parintilor sa le dau banii, nu le cer permisiunea sa string banutii de la cunoscuti prieteni, familie, etc. Asta este DC-ul pt. noi, membrii mai vechi, nu cei care s-au inscris de o luna-doua. E o FAMILIE SI NOI AVEM DEPLINA INCREDERE IN MARIUS ! El stringe banutii, pune floricica la donatori si da banii mai departe. Asa au fost multe cazuri pe DC si vor mai fi. Singurii care ar trebui sa-si faca probleme, sint userii de pe DC, dar ei nu-si fac, fiindca ei STIU CA TOTI BANII VOR AJUNGE LA SARA. Ce e atit de greu de inteles.
Omul vrea sa ajute, sa faca un bine, in schimb se arunca cu pietre in el.
Imi pare rau ca trebuie sa spun asta, dar Kornelius, avind in vedere ca esti pastor, m-ai dezamagit. Modul de a vorbi (scrie pardon), de a pune problema este muuuult prea agresiva si nu ma asteptam de la un pastor la asa ceva.
Pacat, fiindca toti vrem un singur lucru: S-O AJUTAM PE SARA !


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Daca tot s-a ajuns aici, Marius ti-as sugera ca, daca decizi sa continui totusi aceasta campanie, banii sa nu ajunga la "sustinatorii legali" ai Sarei ci sa incercam sa ii dam direct ori la clinica, ori pe medicamentele necesare.

Nu de alta, dar nu sunt prea sigura pe calitatile umane ale asa zisilor sustinatori.

Eu voi respecta orice decizie vei lua :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

In secunda asta se ridica un zid si se arunca cu pietre dintr-o parte si din cealalta. Ganditi-va ca pe zid e Sara si ca una dintre pietre ar putea s-o atinga.
Tatal Sarei a dat intamplator pe internet de o actiune unde se strang bani pentru fiica lui. Normal ca omul are intrebari, nedumeriri si revolte.
Pe de alta parte este total exceptional cand un moderator initiaza asa o actiune pt. ca stiti bine ca ne ferim de situatii de genul "DC strange bani pt ca un moderator strange bani". Marius a vazut ca o fetita din Oradea este bolnavioara si a actionat sentimental, el fiind din Oradea. Eu il stiu- ca si voi- si stiu ca este cinstea personificata si stiu ca raspunsurile lui sunt criptice si ca il intereseaza doar ca la data incheierii campaniei sa apara cu actele si sa spuna: "astia sunt banii. succes si multa sanatate."
_
o mentiune speciala pt. Kornelius: lumea doneaza in mare parte pt. ca este vorba de Marius- care Marius pe site este asociat cu cinstea si altruismul in persoana.
_
Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Toata lumea are dreptate. Nu trebuie sa judecam pe nimeni.

- Noi stim ca Marius este un om integru, deoarece s-a ocupat de campaniile DC iar unii dintre noi l-am cunoscut si personal.
- Parintii Sarei stiu ca lumea este plina de escroci si nu vor ca cineva sa foloseasca durerea lor pentru a fura bani sau in alte scopuri.

In afara o lipsa de comunicare rezolvabila, eu sper ca Sara sa beneficieze de ajutorul nostru intr-un fel sau altul.

REPET, nu-l judecati pe tatal Sarei, deoarece nu stiti ce este in sufletul lui.
Pentru tatal Sarei: timpul este un factor critic pentru dvs. Vom face in asa fel incat sa va ajutam, daca doriti acest lucru. NIMENI nu va folosi, PE ACEST FORUM, durerea familiei dvs. in alt scop decat pt. a va ajuta.

Cu respect,
G.

www.siteaudit.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am vorbit si cu tatal Sarei - Adrian Tiponut si mi-a spus ca va posta un mesaj pe forum. Nu am vrut sa scriu eu acestea dar si-a cerut scuze ca nu a inteles despre ce este vorba. Eu personal nu vad decat un singur drum, cel deschis. Desigur greu de crezut ca cei care ar trebui sa fie in fata acestui drum vor face de asa maniera incat sa-l inchida sau sa-l diminueze. Asa cum am mai scris, asa cum i-am spus si d-nului Adrian Tiponut, nu am ce sa spun decat doar ce este si ce se vede. Eu nu imi fac griji pentru ca nu am de ce sa-mi fac griji, am fost si sunt acelasi. Si in cazurile umanitare spre deosebire de cele legislative gandesc 99.99% cu sufletul. pentru ca daca suflet nu as avea ce rost ar mai avea sa fac ceva? Daca suflet nu ar exista pe cine sa ma pot baza? Ba da, este suflet.... pur si simplu suflet. Ratiunea este ceva colateral, ceva care ajuta care ordoneaza dar nu initiaza si nici nu intretine. Scuzele sunt pentru greseli nu pentru ajutorul acordat. Si daca doar as spune "Imi pare rau pentru ea si pentru voi" de ce as vedea o greseala in asta? Si unde ar fi ratiunea la mijoc? Si cat ar fi sufletul?
Viata e in fata asa cum este ea si cu bune si cu mai putin bune. Un lucru este cert. Voi incerca intotdeauna pana voi putea. Si mi-e martor orisicine ma cunoaste ca nu este pentru mine nici macar 0.000001%. Pentru ca asa sunt eu.
Va doresc cumpatare, rabdare, intelepciune si drumuri cat mai deschise.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Marius, imi pare rau de ce s-a intamplat, sper sa rezolve in favoarea Sarei si sa continuam campania.
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu nu am avut si nici nu am nici cea mai mica indoiala ca banii pe care i-am donat in contul lui Marius vor ajunge la Sara, pina la ultimul.

Eu personal cred ca ideea de "campanie pe DC" pentru ajutorarea unui copil este o idee foarte buna, incurajeaza donatiile oferind o garantie in plus. Sara nu are decit de cistigat. Iar Marius este foarte respectat pe forum.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Vreau sa-mi exprim si eu dezamagirea fata de reactia tatalui Sarei si a pastorului. Si vreau sa intaresc ce a spus papadie: am donat pentru ca Marius stringe banii in conturile lui, si am incredere ca vor fi folositi corect; eu una nu as fi avut incredere sa donez in alte conturi.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kornelius spune:

Dragilor,
eset ultimul mesaj pe care-l postez aici. Imi pare rau daca am suparat pe cineva, nu am vrut sa fiu dur, ceea ce vreau este ca nimeni sa nu profite de tragedia unei familii. Poate aveti incredere in Marius, pentru ca a rezolvat si alte cazuri, Dumnezeu sa il ajute sa faca bine cator mai multi. Unii dintre voi ati spus ca doar datorita lui Marius ati ajutat si ca este cinstea intruchipata. Cinstea, dragii mei, este o chestiune deschisa si sincera, care nu lucreaza pe la spate, nu bat toba de ceea ce fac, dar intreb daca fac in numele altora care nu ma cunosc. Stiu ca deja unii ma urati, imi pare rau, chiar cred ca adevarul uneori doare. Daca eu as fi fost Marius, si as fi declarat ca vreau sa ajut prin acest forum, as fi facut urmatoarele: As fi vorbit cu parintii pentru acord, i-as fi ajutat sa-si faca conturi de toate felurile pe numele lor, as fi postat conturile lor pe site si i-as fi rugat sa verifice zilnic cine a trimis bani si cati bani sunt. Altfel, dragii mei, exista suspiciuni, mai ales ca niciodata domnul Marius nu a postat contul tatalui Sarei pe forumul sau. Dumnezeu sa fie cu voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Cand ne entuziasmam mai gresim. Apoi intelegem(sau nu) si iertam. Asa-i Parinte ?!

Cu respect,
G.

www.siteaudit.ro

Mergi la inceput