Gravidute prin FIV

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

DREAM, nu mai iau pastile pt hiperstimulare demult, iau pt sustinere -Utrogestan, Cyclo-progynova, Aspenter, acid folic si vitamine. Plimbare placuta si eu am de gand sa ies afara! Dar acum, se pare ca incepe furtuna in Bucuresti.

Cellu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellu spune:

Am uitat sa spun ca sunt destul de balonata, chiar am constatat, mai devreme, ca iar nu pot stranuta...

Cellu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Atunci nu prea are de ce sa-mi fac griji,nu am avut nici macar o pata maronie de la UM,burtica ma mai doare dar rar si nu rau doar intepaturi,sanii s-au marit dar nu sunt durerosi, cat despre greturi inca nu dar sunt deabia in 4sapt si4zile deci pana la 6 mai am putin atunci am inteles ca vor incepe daca vor incepe.
Mie mi-a fost teama sa nu patesc ca Danuta sau ca Oana dar am mentinut aceeasi doza de progesteron injectabil si asta la recomandarea dr,nu am facut nimic de capul meu si nu am luat nici o pastiluta fara aprobare,tratamentul meu de sustinere este 4 utrogestan pe zi 2dimineata si 2 seara,o injectie de 100mg de progesteron in timpul zilei,acid folic,no-spa si supozitoare cu scopantil doar cand e cazul.Cred ca de pe data de 19 cand voi merge la eco dr imi va scoate progesteronul.
Va pup pe toate si sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa ne tinem puiutii sanatosi in brate.

Madalina
calea sigura a esecului este sa renunti...


http://bd.lilypie.com/Kwpzp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Madalina stai linistita ca simptomele apar si ele unul cate unul cand ti-e lumea mai draga...Mai ai timp...E mai grav cand le ai si dispar dintr-o data mai ales in primele saptamani de sarcina.

Cellu si eu am patit-o nasol cu stranutul...Imi venea sa stranut si nu puteam. Acum cred ca nu mai este de la hiperstimulare ci de la faptul ca se intind ligamentele. Mie mi-a redus dr doza de utrogestan de la 3x200mg /zi la 2x200mg...In rest nu mai iau nimic decat vitamine. Am intrebat ce sa iau la durere si mi-au recomandat un paracetamol (500mg) la 4-5 ore...Aici nu exista No-spa. Bineinteles ca nu am luat prea mult paracetamol. Max 10 tablete de cand am ramas insarcinata si pana acum.

Pussi tu cum te mai simti? Poti manca?

Sper sa mai apara curand si alte fete noi.



Dream 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

vad ca vorbiti de tratamentul de sutinere. il spun si eu desiiiiiii la mine sunt 2 Bb-ici:
de la punctie la 6 sapt: 6 utrogestan/zi + 50 mg progesteron/2zile
sapt. 6 - sapt. 10 : 6 utrogestan/zi
sapt. 10 - sapt. 12: 6 utrogestan/zi + 1 gravibinon/7zile( am avut ceva dureri de burtica)
sapt. 12 prezent: 4 utrogestan/zi + 1 gravibinon /7 zile

Pt. dureri No-spa!
Vitamine ..stau prost cu ele deoarece vomit! Asa ca nu se prea pun in calcul!
madalinaiti spun si tie ce am facut eu! La mine cele 2 cazuri s-au intamplat a doua zi dupa ce am facut testul! aDar pt. convingerea mea, cum nu aveam niciun simptom cert...la fel ca tine! In fiecare zi am facut cate un test de urina si am repetat de 3 ori BHCG-ul! Asta pana la 6 sapt. cand am vazut inimioarele batand!Eram paranoia..dar m-a ajutat faza cu testele, imi ridica moralul!
dream1971mananc foarte prost! Dar asta este, inca vomit zilnic..sau de 2 ori/zi.Titicii sa fie sanatosi!



PUSSI 13+ din care unul

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

si de la mine!

Desi nu mai am mult timp de scris aici, dar ma bucur ca ati avut asemenea idee! Pussilina..!

Simptomele am constatat ca apar la multe gravi dupa 6 saptamani de sarcina, dar nu e obligatoriu sa fie ca la carte. Eu una am avut greturi seara cam vreo 4 saptamani. Sanii au inceput sa ma doara cam tot dupa 5-6 sapt. si cand s-au apucat sa creasca bine nu m-au mai durut.
Parerea mea pt fetele la inceput de sarcina este sa evitati cat mai mult efortul in primele 12 sapt. , sa va odihniti cat puteti si sa mancati sanatos, pt ca acum se fixeaza bine bebe, se formeaza placenta si bebe insusi , e perioada cea mai importanta din sarcina! dupa 12 sapt. scade riscul de pierdere la 1-2 % si apoi va veti putea bucura in liniste de sarcina!

Va urez la toate sarcini usoare, la termen si bebei sanatosi! si sa dea DD sa fie cat mai multe graviduzte prin FIV !

ps. Pussi, as sugera si sa faci o listuta cu fetele de la acest subiect, sa urmarim mai usor care , ce , cum si cand!



Andicu 35+Filip Gabriel
AMR 19 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dream1971 spune:

Andicu multumim ca esti alaturi de noi si ne impartasesti din experienta ta. La noi emotiile si frica de inceput sunt mari si orice cuvand de incurajare mai ales cand vine de la cineva care a trecut de curand prin toate ajuta enorm. Multumesc mult . M-am regasit foarte bine in descria pe care ai facut-o si asta imi da curaj pe mai departe. La mine dupa hiperstimulare au urmat ceva sangerari. Se pare ca au trecut dar teama e inca mare mare...
Iti tin pumnii sa ai o nastere usoara si sa te bucuri din plin de clipa intalnirii cu baietelul tau caruia ii doresc sa vina sanatos pe lume si sa-si bucure parintii intotdeauna.

Pussi ma tot intreb de ce mi-a scazut dr inca de acum doza de utrogestan. Ma tem ca e prea devreme mai ales ca am avut sangerari. Nu stiu deloc ce sa fac... Ai dreptate orice durere si orice rau trece si se uita cand vezi ca mici sunt bine si cresc... sa fie asa pana la 9 luni si sa-i putem strange in brate fericite...



Dream 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delfi spune:

SUPER IDEE PUSSI cu acest subiect, sper sa vina cat mai multe fete "veterane" care sa ne spuna din experienta lor si la ce sa ne asteptam in continuare. Tratamentul meu de susstinere este de 6 utrogestan pe zi si acid folic.Voi merge saptamina viitoare la medic sa vad daca mai reduc. Am fost si saptamina trecuta si i-am vazut ca mi se facuse dor de ei si aveau 3 cm fiecare, erau pusi pe etaje diferite .
Ce fel de vitamine luati voi ca as vrea si eu pt. ca am doar 43 kg si nici nu prea am pofta de mincare in perioada asta datorita starilor de
Va sarut si bafta multa in continuare
Mona 10 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Prezent si eu, urmaream de cateva zile sa vad cand apare subiectul si ma bucur ca ne reintalnim aici.
Eu am avut usoare dureri de sani, pe lateral, inca inainte de testul de sange. In rest nu prea pot fi un etalon pentru ca n-am avut nici greturi, nici pofte, nici senzatie de foame. M-au omorat doar durerile de cap in primele 3 luni si usoare arsuri la stomac.
Utrogestan am luat pana prin sapt 19 (destul de mult, cred ca a uitat dr sa mi-l opreasca) cate 6/zi iar acid folic am mai laut pana prin sapt 21-22. N-am luat vitamine de nici un fel pana in sapt 24 cand am inceput cu Elevit si Fero-gradumet.

Pupici pe burtici

Edit: Delfi, eu am inteles ca vitaminele nu sunt recomandate in primul trimestru de sarcina, am intrebat-o pe dr. Cocei si mi-a spus ca, cel putin vit. B se produce artificial...deci nu e recomandata in faza embrionara. Stiu ca multi medici recomanda vitaminele, dar atata timp cat mi se explica si din ce motiv nu se recomanda, am preferat sa nu iau.

Andreea 27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

'Neata.

Sa va zic si eu din pataniile mele: in sapt. a8a am avut si eu o usoara decolare de placenta, cu mici sangerari care m-au speriat teribil. Dr m-a asigurat ca bebe nu e afectat si ca problema e f mica si rezolvabila. Am avut trat. de sustinere 6 utrogestan/zi pana la 12 sapt., apoi 4utr./zi 2 sapt., apoi 2/zi si in final 1/zi in sapt. 16. Am sangerat usor vreo 10-12 zile apoi s-a rezolvat problema. Timp de 2 sapt. in timpul sangerarilor am avut supliment de sustinere pe langa utrogestan si 2/zi Duphaston, No-spa si 3 zile injectii anti-hemolitice. Tot pana in sapt. 12 am luat Elevit, vit.C si Magne-B6 cate 1/zi. Dupa 12 s. am oprit tot si n-am mai avut nevoie de vitamine pana in trim.3 caci analizele mi-au iesit f bine. Din trim. 3 am luat supliment de fier si acum de 1 sapt. iau iar Elevit si Calciu pt ca mi-au tot iesit analizele cu anemie usoara, destul de scazuta sideremia si fierul si calciul.
Sper ca nu v-am ametit de cap! aa, si mai precizez ca Magne-B6 mi s-a dat ca e bun impotriva constipatiei si a contractiilor muschilor, inclusiv a uterului ( important pt trim.1). Eu una n-am avut aceste probleme absolut deloc in sarcina! nici macar acum! Nici macar nu stiu cum se simte o contractie, multumesc lui Dumnezeu!

tuturor si o zi de duminica frumoasa, fara greturi si alte disconforturi!



Andicu 35+Filip Gabriel
AMR 18 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput