Multisanostol

Multisanostol | Autor: daniela75

Link direct la acest mesaj

Pot sa dau Multisanostol si la copil de 9 ani? Nu am gasit prospectul pe net si nu stiu daca e bun pt aceasta varsta si cat se da.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mai nou la noi se gaseste sub denumirea de SanaSol, daca nu gasesti prospectul pe net, cere-l la o farmacie. Eu cred ca poti sa-i dai, ce sa-i strice? Sunt doar niste vitamine, al meu iubeste siropul asta, e drept are 3 ani.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Multi-sanostol si Sana Sol sunt doua siropele diferite, iar de primul stiam ca este mai complex, deci mai bun.
Se da si de la varste mai mici, insa in locul tau nu as face asta fara acordul medicului. Vei spune ca sunt doar niste vitamine, n-are ce sa-i strice, asa spuneam si eu, dar cel mai bine sa i le dai doar daca intr-adevar are mare nevoie, pentru ca, la urma urmei sunt niste medicamente, care pe langa vitaminele pe care le au, contin si mai multi compusi care ar fi de preferat sa-i evitam, dandu-le copiilor vitaminele de care au nevoie din sucuri naturale de fructe si legume, facute in casa. Si eu saream pe siropele cu vitamine pentru linistea mea sufleteasca, sa stiu ca are copilul tot ce-i trebuie, mai ales primavara si iarna. Acum insa, prefer sa cumpar fructe si legume proaspete, ca tot e piata plina de ele si sa-i fac suc. E de 100 de ori mai bine asa.
Multa sanate!



www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
---------------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela75 spune:

Zic ca as incerca pentru ca baiatul meu la 9 ani si 1,36 m are doar 30 kg. Analizele sunt bune cu exceptia calciului care este la limita inferioara.I-am dat Cal-C-Vita si Ferum Hausman cate 10 zile pe luna timp de 6 luni la indicatia medicului, am repetat analizele la 2 laboratoare si nici o scimbare. Poate nu i-a mers lui tratamentul si ma gandesc sa incerc cu altceva dar oricum trebuie sa intreb medicul inainte. Mersi si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Eu zic ca sigur nu dai gres daca il pui pe un "tratament" intensiv cu legume, fucte, asta pentru vitaminizare si pofta de mancare, si lactate pentru deficienta de calciu. Dar nu cu lapte din comert, poate ai pe cineva la tara undeva, sau cunosti pe cineva la hala de lactate, ca altfel nici eu nu ma risc sa cumpar de la ei.
Ai putea sa faci chiar tu acasa iaurt(lapte acru;) sau branza calcica si in mod sigur il vei pune pe picioare. Sau macar sa-l obisnuiesti sa bea dimineata si seara cate un pahar cu lapte. Ar fi excelent.
Si ca sa te mai linistesc, eu am 50 de kg la 1,68, "normal" ar fi sa am in jur de 58. Intotdeauna am fost "sub grafic" dar n-am avut niciodata probleme din cauza asta. Ba chiar mi-e super bine asa:D
Numai bine si multa sanatate!



www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
---------------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Buna!Hai ca ma bag si eu in discutie!
Daniela 75,citindu-te ma intrebam daca i-ai dat baietelului si vitamina D perioada cit i-ai dat calciu.
Vitamina C ajuta la absorbtia calciului si mai ales a fierului dar nu ajuta la fixarea calciului decit vitamina D.Daca nu i-ai dat asa se poate explica ineficienta tratamentului.
Altfel...Multisanostol-ul contine calciu in plus fata de Sanasol si nu are fier.Sanasol-ul are fier si nu are calciu.E posibil sa fie o diferenta si la dozajul vitaminelor,nu stiu sigur.Mai potrivit pentru 9 ani se pare ca este Sanosvit-ul,care tot asa nu contine calciu dar poti veni cu calciu in alta forma.Din ce mai stiu eu despre calciu,este foarte important de suplimentat in sezonul rece,lunile cu ,,r"-septembrie,octombrie,noiembrie,-pauza in decembrie,ianuarie-februarie,martie,aprilie,si mai ales la persoanele cu deficit-si copii,si adulti-,aflate in crestere,lauze,etc.
Sanatate multa,va pup!
Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela75 spune:

Ai dreptate Lara,poate fi si ereditar, nici noi nu suntem prea grasi. Cat priveste vitamina D2, se gaseste in CalCVita. Ms mult si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Ai dreptate,Daniela,scuze.Nu cunosteam exact ce contine preparatul farmaceutic.M-am orientat strict numai dupa denumire.
Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela75 spune:

Nici-o problema, si eu m-am uitat pe cutie dupa ce mi-ai zis tu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Daniela, baietelul meu are 7 ani si Multisanostolul i-a fost prescris asta iarna in perioada aceea teribila de viroze de catre dl. Profesor Oraseanu de la Sp. Gr. Alexandrescu, in urmatoarul dozaj: 3 saptamani/luna 3 luni consecutiv.
In prospect este si dozajul pentru adulti.
Asta in conditiile in care avea o usoara lipsa de calciu iar Multisanostolul contine pe langa calciu si vitamina D3 (vorbim de cel fara zahar cu cutia alba?).
E adevarat ca vara intrerupem acest tratament fiind foarte multe fructe si legume proaspete.


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela75 spune:

Fania am inteles 3 sapt in fiecare luna, timp de trei luni. Dar cat este doza zilnica la sapte ani? Cati ml. si de cate ori pe zi? Intreb in scop informativ ca oricum ma consult cu medicul inainte de a il da.

Mergi la inceput