Sezatoarea canadiana (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ira, prendre se conjuga cu etre sau cu avoir? :-)
Am un baiat din Quebec in clasa, studiem "shemistri", ca vrea sa se faca "shem tec", e foarte bun; eu sunt rea cu el, ca ii zic "saimon" desi as putea sa ii zic Simon, doar sunt din Romania, nu?
Ziceti-mi si mie ca sa nu mor proasta, ce e ala CEGEP, liceu, scoala de doi ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

Buna fetelor,
As putea sa fiu eu casuta postala dupa ce pleaca Oana.Daca e ok cu voi va dau adresa pe PM. Desenele le pot trimite cu Purolator - am reducere - si ar ajunge si mai repede.
Pana atunci tin pumnii sa ajunga fetele cu bine in Vancouver.

O zi buna,
Cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Ira, prendre se conjuga cu etre sau cu avoir? :-)



, prendre in cazul Simonnei se conjuga cu masina mica
in cazul lui google cu tastatura,
si in cazul meu cu rabdare


CEGEP e o scoala intermediara intre secondaire si facultate. Nu e obligatorie si in unele cazuri iti da o meserie. Insa cunosc persoane care au trecut direct din secondaire in facultate, fara nici o zi de Cegep.


Aolio, si nu-l teroriza pe quebecois, ca e si el mic si pierdut in Alberta, poti incerca sa-i zici ca sa-i ridici moralu': Hei, Simon, viens-t-en, lààà, et montre-moé tes devoirs, éstie. Sa-l vedem atunci daca ce chimie va avea pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ei il terorizez, are numai 10; suspectez insa ca invata dupa cartile lui de la CEGEP, din guritza nu prea poate sa zica nimic, noroc ca notele se dau numai din scris. In general am observat ca kill them with kindness merge cu mult mai bine decat teroarea; si chebecosii ma iubesc, am mai avut unul semestrul trecut, care face gemeni si mi-a aratat poza de la ecograf a nevestii, e ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

fetelor,
imi cer scuze ca dau buzna din nou.
sotul meu are 1 contr pe 3 ani Calgary. vroiam sa va intreb pe voi cum este cu gasirea 1 loc de munca in ac zona. nu as vrea sa stau 3 ani acasa caci innebunesc. si cum e vremea in timpul anului- am auzit ca e f frig- nu stiu ce fel de haine sa imi iau. daca mai am intrebari sper sa nu deranjez prea mult.
va multumesc anticipat
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Ira, prendre se conjuga cu etre sau cu avoir? :-)
Am un baiat din Quebec in clasa, studiem "shemistri", ca vrea sa se faca "shem tec", e foarte bun; eu sunt rea cu el, ca ii zic "saimon" desi as putea sa ii zic Simon, doar sunt din Romania, nu?
Ziceti-mi si mie ca sa nu mor proasta, ce e ala CEGEP, liceu, scoala de doi ani?




Prendre se conjuga cu avoir, ca n-am inteles daca intrebarea era la misto (ca asa a raspuns Ira )sau pe bune.
Eu raspund pe bune.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticutz spune:

quote:
Originally posted by Podeanu


dar acum ma intreb :o avea TV in camera de spital, poate si un film ptr virsta ei ar bucura-o?


Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...



Eu cind am fost la ele aici la Portland avea TV pus intr-un colt sus al tavanului, mai multe dvd-uri, carti cu povesti...Stiu ca atunci urmarea un film de desene animate.
Probabil asa o sa aibe si la Vancouver, este totusi vorba despre un salon pentru o fetita de 4 ani...si ca sa fie ea cit mai confortabila posibil...eu asa zic ca o sa fie si acolo.Nu mai e mult si o sa aflam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Dana, nici copilul meu nu vrea sa deseneze, imi zice ca l-a rugat pe Doamne Doamne s-o ajute, nu mai face si desen ca nu prea stie sa faca desene pentru fetite.

Cat despre filme pentru Diana, eu n-am prea inteles exact la ce spital merge in Vancouver, dar aici la Sick Kids, cand a fost Luca internat, m-am minunat ce de filme sunt disponibile, tot ce vrei si ce nu vrei.

Mathilda, despre job - depinde daca tu ai drept de munca. Din cate am intels Calgary e in plin boom economic, zice lumea ca se gasesc de toate felulrile de job-uri.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

cricor,
eu am si cetatenie belgiana si cred ca nu va fi o problema. asa am inteles si eu ca e un boom ec. merci mult de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mathilda, eu sunt in Alberta, dar in Edmonton, ca si tine cu viza de munca. Deci in pasaport vei avea o viza din aia lipita, cu poza, data emiterii etc etc, pe care scrie visa type: worker, plus o foaie A4 (pe care o capseaza)care e permisul de munca si care da detalii, scrie ca ai drept de munca, any employer, any location, any occupation, afara de health care si teaching in invatamant primar si liceal.
Eu mi-am gasit de munca cam intr-o luna.
Apropo de viza am un singur sfat, daca sotul tau nu a plecat deja mergi la ambasada o data cu el si pune-ti viza de worker de prima data.
Este destul de frig, asa e, e si foarte uscat (vei simti la par si la piele garantat) si de aia lumea zice ca nu se simte chiar asa. Eu zic ca nu se simte pt ca nu prea mergi pe afara. Ce sa zic, am supravietuit primei ierni fara drame majore, m-am obisnuit pana si sa conduc in conditii de iarna.
In Calgary se zice ca e mai cald decat la noi, unu e mai la sud, doi bate chinook-ul din munti si incalzeste. Pe pielea mea nu pot sa iti zic, ca nu am fost decat o data in Calgary si era vara.
Cu hainele, adu-ti ce haine ai, eu am facut iarna cu ce aveam. Mi-am luat o pereche de incaltzari f groase de aici si nu pot sa stau in ele o zi intreaga, ma fierb la serviciu (si am dat o groaza pe ele )
Bafta! Pe cand aterizarea?

PS. Alberta are un singur tip de viza de munca, pt toata lumea. Singurii avantajati sunt supusii reginei, care au parte de procesare accelerata si la rezidenta si la viza de munca.

Mergi la inceput