Copilasi din 2002 (34)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Tamyra, sa nu te miri daca ne vezi la usa! Bine ca nu mai sunt insarcinata, ca fetele stiu ce poteci am facut la cofetarie pentru praji, de cate ori vedeam poze cu torturi sau alte minunatii! Iti dai seama ca acum luam masina si la tine ajungeam, in jumate de ora te trezeai cu musafiri!

O seara buna la toate, ma apuc de baie la Gabi si apoi la George! Oare cand va face singurel baie? (asta e urmatorul target, cumparaturi imi face deja fara griji... )!
Pupici, Elena

Elena - mami de www.babiesonline.com/babies/g/gabrielacapraru/" target="_blank">Gabriela (12.04.2007) si www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">George (6.09.2002)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2982d59ca18ccf32422fed" target="_blank">Poveste fara sfarsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Incerc sa pun niste pozehttp://good-times.webshots.com/album/559740592ZDzirL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Eu sunt tare suparata... Am fost azi la ORl si medicul era tare sictirit... ne zisese ca-i face o endoscopie nazala lui Stefan, dar a zis ca nu are sens deoarece nu coopereaza, ne-a trimis la radiologie si acolo am inteles ca foarte riscant sa il radiem, mai ales ca mai facuse una acum 6 luni... am ales sa nu il radiem. Ne-am intors la medic si el ne-a trimis vorba ca e musai sa il operam de polipi, i-a spus asistentei sa ne dea o trimitere la pediatrie, si cand hotaram sa il operam, sa ne intoarcem.
Am plecat si nu ne-am mai uitat inapoi... toti medicii care opereaza iti recomanda sa faci o operatie sau alta. De ce nu a incercat o endoscopie intai? Ca nici operatia nu o face cu anestezie generala, ce, la aia ar fi stat? Ne-a turnat faza cu timpanele care sunt trase in interior... desi medicul ORL pediatru ne-a zis acum 4 saptamani ca urechile sunt perfecte. Dar si asta pediatru ne-a zis ca trebuie operatie, iar asta inainte sa il consulte :(. Am inteles ca de aici mai castiga si ei un ban... ca s-a dus etica medicilor... si nu o spun doar eu.
Ce sa fac acum? Tusea este incarcata, destul de rar tusete insa. M-am saturat de problemele astea. NU stiu ce sa mai fac. Voi ce-ati face?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Nicoleta si Bogdan tuseste si nu are nimic.
Tuseste citeodata rau de tot.
Duminica a facut baie in Dunare si la intoarcere a adormit in masina si a tusit in continuu. I-am dat seara sirop de patlagina si i-am facut ceai de cimbrisor si noaptea n-a mai tusit. Dar nu i-a trecut de tot. Tot mai tuseste periodic. Ba ziua, ba noaptea. Dar ii dau in continuare ceai de cimbrisor, tinctura de propolis si sirop de patlagina. Ieri socrul meu l-a dus la pediatra, l-a verificat in git, urechi, nas, plamini si totul e ok. I-a prescris Eurespal, dar eu nu-i dau inca, nu vreau sa-l mai indop cu chimicale.
I-a curs un pic si nasul, i l-am curatat bine, i-am pus Marimer si Biorinil si i-a trecut.
Incearca si tu ceaiul de cimbrisor daca nu l-ai incercat. Mie mi se pare ca a facut minuni la Bogdan.

Eu sint f. ocupata la serviciu nu apuc sa mai intru sa va scriu, dar va citesc in continuare.
Bogdan face inot pe cont propriu, adica il duce bunicul, nu mai merge cu gradinita. A inceput sa se obisnuiasca si sa-i placa.
Vineri il trimit cu mama in Ardeal la neamuri. El e f. incintat numai eu am inima indoita. E prima data cind sta mai departe de mine... Eh, dar trebuia sa se intimple si asta o data si o data.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Karina, daca as avea si eu curajul asta... Oricum, sunt dezamagita de medicii pe care i-am intalnit pana acum. Numai ca nu ai cum sa ii ocolesti... Incerc si eu cu ceai de cimbrisor, i-am luat sirop de muguri de pin, miere cu propolis extract de brad... sa incep sa i le si da, cu siropul am inceput deja.
Mergem si cu homeopatele inainte, uneori il ajuta, alteori nu cred ca stiu eu ce sa ii dau si intru greu la medic.
Of.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Nicoleta, draga, nu poti consulta un alt medic? Oricum parerile sunt diferite de la unul la altul. Radiografie bine ca nu i-ai facut. Nu stiu cum se comporta Stefan, dar lui Andrei abia a reusit sa-i faca pt ca se misca intr-una.SANATATE! TREC SI PROBLEMELE ASTEA!

Karina-unde in Ardeal? Poate in Bihorul nostru!

Tamyra-cat de mult de admir ca ai trei prichindei!!

Hellene-tare cuminte George! Cum ti-am mai spus, io n-am curajul sa-l las de mana pe strada, ca e tare neatent.

Acum m-am intors de la Palatul Copiilor din Oradea si sunt tare dezamagita ca n-au nici o activitate pe timpul vacantei! Andrei asteapta cu nerabdare sa mearga la karting, dar se pare ca va mai astepta pana in septembrie.

SANATATE!


cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Tamyra, la multi ani Spiridusilor tai!

Nicoleta - daca te consoleaza cu ceva, si in Germania sunt multi medici orelisti "fixisti". Una- doua te trimit la operatie de polipi si nu chiar de fiecare data este cazul. Cel putin - pe Robert, daca il operam, il operam exact degeaba - era pacat.
Eu am avut norocul sa gasesc o orelista super care, contrar parerilor celorlalti orelisti la care am mai fost, m-a asigurat ca totul e in ordine cu urechile lui Robert si ca polipii nu-s de operat. Important este sa-si sufle nasul foarte bine si sa i-l cureti mereu cu apa de mare. Iti doresc sa gasesti si tu un medic de incredere.

Test de auz a facut Stefan? Daca aude perfect si n-are lichid in ureche atunci polipii nu sunt o amenintare - asa mi-a zis orelista. Cu tusea ne-am luptat si noi mai bine de 6 luni, de vara trecuta si pana pe la mijlocul iernii. I-am dat siropuri peste siropuri - Prospanul si-a facut cel mai bine efectul si am gasit si Fenchelhonig - miere de fenicul - despre care se zice ca ajuta la tuse. Chiar i-a facut bine, nici nu mai tin minte de cand nu l-am mai auzit tusind - cred ca de prin februarie si nici nasul nu i-a mai curs. Cum s-a incalzit vremea, cum au disparut problemele din sfera ORL. De fapt orelista mi-a si zis sa stau linistita pana in toamna, ca de-abia atunci e posibil sa raceasca iar.
Multa sanatate lui Stefan si nu te necaji cu medicii astia!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Stefan aude bine, insa nu i-am facut teste de auz.
Ideea este ca daca ar fi de scos, polipii ar pune probleme si cand nu e racit, ceea ce la el nu se intampla: doarme cu gura inchisa, nu vorbeste pe nas, ce as putea sa mai cer?
Unde as putea gasi si eu miere de fenicul? Se gaseste in magazine speciale? Ca sotul meu merge des in Viena, poate gaseste magazine similare acolo.
I-as da si eu Prospan daca as sti ca nu interfereaza cu homeopatele pe care le ia. Sa intreb medicul homeopat, poate ajung vineri la ea.
La penultimul orelist la care am fost, urechile aratau perfect. Mergem si la mare si avem de gand sa stam la aerosoli indelung... deci toate sansele de vindecare. Nu mai merge la gradi vara asta... ce sa mai fac?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sigur se gaseste - si la farmacie, dar am vazut si in alimentara, la raionul cu siropuri, vitamine, si la dm - drogerie markt (eu de acolo am luat). Nu e in borcan, ca mierea obisnuita, ci intr-o sticla lunga. Asa ceva: http://shop.shop-apotheke.com/versandapotheke_artikel.htm?expa=ggl.Adwords_keyword_Abtei+Fenchelhonig&pzn=4983293


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Un pupic si de la mine!
Nicoleta, mai mergi si la alti medici, poate incerci si la Bucuresti daca ai cum, si mergi pe ceaiuri si siropuri naturiste. Sanatate multa lui Stefan, te asteptam cu vesti mai bune!
Gabriela, am vazut pozele de la Disney, foarte frumoase, simpatici foc pustii tai!
Tamyra, Robert al tau are cam aceleasi dimensiuni cu Andrei (si Robert) al meu.
Crig, bine ai revenit, am omis ieri tie si Mariucai, te asteptam sa ne povestesti cum a fost!
Elena, eu zic sa-l lasi pe George sa faca baie singurel, al nostru face de mult timp lucrul asta! Eu doar ma duc si verific ca e totul ok. Ne striga cand e gata, eu doar il spal pe cap, in rest isi face de lucru cu bureteii, cu barcuta, cu pistolul cu apa, cu sticlute de sampon si spumant golite si pe care le umple cu apa. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji! Apa ii vine cam pana deasupra burticii.
Cristina_C, cristina22, pupici!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput