FIV 122

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_p spune:

Buna, fetelor!
Ma alatur si eu galeriei si va doresc multa bafta: bebi f, ladyxe, danyalo, Andrao, kitta, Miha, Luck, Zoe sa veniti cu vesti bune1
Kora, tu continui AC si acum, dupa analize?

Am fost la intalnirea cu dr. Matei si T si am stabilit ca voi lua Microgynon pana in jur de 20 iulie cand se intoarce dr. Matei in tara, apoi refac hormonalele si ia decizia cu ce fac stimularea.
Eu am o dilema in ceea ce priveste progesteronul, in sensul ca nu am facut analiza lui din z. 21, pentru ca incepusem deja AC si, daca iau anticonceptionale pana atunci, de unde voi sti daca sunt in regula cu Progesteronul, mai ales ca injectabil nu imi pot face rost. Intre timp iau Ofloxacin pentru Ureaplasma si Dostinex pentru prolactina.

Multi pupici, cellu, marrina, Kora, madlen, ladyxe, Felicia, Alina_Alexandra, Zouzou, aurel cris, Micky si tuturor fetelor dragi!
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Am revenit! asa cum banuiam mi-au zis sa intrerup tratamentul, ca acel folicul avea lichid in Douglas, adica deja ovulasem sau era pe inceput de ovulatie. Dr. nu mi-a zis nimic de acest gen de dimineata, dar oricum e cam saraca in explicatii (aviz amatoarelor). Cica ma voi intali cu Profu marti poate imi da el mai multe explicatii...Asadar, fetele care ramaneti in pana am 1 fiola de Diphereline si 15 fiole Menogon. Cine doreste sa imi dea un PM. Menogonul e la pret de farmacia Dona cu 5% discount.
Sfatui-ti-ma si pe mine cum sa il abordez pe Prof. Marinescu si cum as putea cat mai repede ca eventual sa incep o noua incercare in Septembrie ca acum mi-a stat mintea in loc. Eu as fi vrut sa incerc si macar cu 1 folicul, dar iar nu se potrivii.....,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Kitta imi pare rau ca s-a intamplat asa.....de ce nu schimbi clinica daca acolo nu se da decat un singur fel de tratament?E decizia ta,dar e pacat sa iei tratamente si sa ti le intrerupa asa pur si simplu pentru un motiv sau altul si pe deasupra sa iti propuna mereu sa faci FIV cu ovule donate cand tu inca mai poti produce ovule,eu m-as gandi serios la ce interese se "invart" pe acolo...scuza-ma dar m-am pus in situatia ta si sunt oarecum revoltata...Te pup si mult succes data urmatoare!
Eh am recitit ultima ta postare si nu mai inteleg nimic...acum ai facut la MNL sau la Giuly cu prof. Marinescu???
Ana_p eu inainte de a lua AC ,inainte de primul FIV mi-am facut progesteronul in zi 21.La intrebarea ta iti raspund acum: da, voi lua AC pana la urmatorul FIV ( cu intrerupere la fiecare sfarsit de folie si in zi 2 de CM repetarea numai a FSH-ului) in speranta ca va scadea cat de cat FSH -ul pana voi incepe procedura.La tine s-a fixat tratamentul clasic cu diphe + menogon?Sau se va fixa dupa data de 20 iulie?De pe acum iti tin pumnii stransi.

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Multumesc mult Andicu,sa dea Dumnezeu!
Daria,eu fac doar ET cu embrioni congelati si nu FIV deci nu imi trebuie sa fac foliculi si ovule.Cand am inceput prima data fivul,am avut un chist care a trebuit sa-l operez ca sa ma apuc de fiv,dar se pare ca la ET se poate si cu chist.Bine ar fi fost sa nu fie dar asta e merg pe mana lor.Ce m-a incurajat foarte mult,desi eu stiam contrariul,zice ca am mai mari sanse cu embrionii congelati decat daca as face acum fiv.Eu i-am zis ca, stiam ca, daca stau la congelator asa de mult isi pierd din calitate si scad sansele.Spune ca eram mai tanara cu 4 ani si eu si sotul,deci embrionii sunt mai buni.Pe 18 ma duc la eco, sa vad deocamdata nu am facut etul,asa ca cine stie prin ce peripetii mai trec,ca numai ghinioane am avut de un an exact de cand mi-am propus sa fac et.

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la mot
Cristian 13-15 luni,poze
16-19 luni
poze noi 20-23 de luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

KoraPopscuze poate ca am fost incoerenta. Am facut tot la MNL a treia incercare caci la a doua m-a oprit din cauza de un chist care se dezvoltase, iar la primul tot la fel am avut schema si tot la fel am raspuns, dar probabil ca replica va fi ca sunt batrana si nu mai produc. Pai si atunci FSH de ce ne mai pune sa il gfacem, nu mai are nici o imp.Ma rog, pana la ovule donate mai sunt atatea pareri de consultat, etc. Si, da o sa schimb clinica, dar vreau niste lamuriri sau sfaturi mai intai pe care vi le voi comunica si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Kitta, parerea mea este sa schimbi clinica, dr. chiar si tratamentul. Din cate am citit de la tine ai facut cele 3 incercari doar cu menogon si nu ai avut rezultate bune. Oare dr. de acolo nu s-au prins ca nu merge treaba doar cu menogon? Sau au planuri de facut pt ovocite donate? Eu la prima incercare am facut tratament cu menogon si nu am raspuns deloc bine la el, din 6 foliculi nu am avut nici un ovocit (punctie oarba). Atunci mi s-a propus sa recurg la ovocite donate dar amandoi (eu si mai ales sotul) nu am renuntat la visul nostru si am cerut sa sa incercat si alta schema de tratament. Urmatoarele au fost facute cu gonale f si menogon si raspunsul a fost destul de bun, adica am obtinut maxim 3 ovocite foarte bune, dar din pacate nu s-au prin. Se pare ca nici tie nu iti prieste tratamentul numai cu menogon, sunt sigura ca vei avea rezultate bune cu alta schema, alte stimulente. Nu renunta, ai sa vezi ca se poate ca organismul tau sa iti raspunda cu varf si indesat cu ceva embrionasi la burtica. Te pup si mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huski spune:

Madlen, bine te-am gasit, acum ca am aparut nu mai plec nicaieri pana nu vom avea toate trei burtici. Promit!
Kora,ai primit ceva pe PM?
ti-am scris mai multe acolo, dar daca nu s-a trimis, sa-mi spui si mai incerc odata.Stii eu is cam blonda...
ce ai mai facut cu Gonalul ai reusit sa-l cumperi pana la urma?
Fetelor, care aveti nevoie, mai am 2 fiole de Diphereline si 7 de Menogon. Eu sigur nu voi mai avea acelasi tratament la fiv nr.2 asa ca vreau sa le ofer cuiva care are nevoie de ele.
Dar atentie! nu stiu daca Menogonul mai poate fi considerat valabil (pe cutie scrie exp:5/2007) eu am facut fiv la sfarsit de Aprilie.
Adina, inca o data felicitari!
sa fii sanatoasa si sa ai grija de bebe din burtica!
va pe toate si va doresc o saptamana usoara!

holly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Ma bucur ca v-au placut pozele mele
Fetelor ati vazut ca incepand de azi s-au publicat preturi noi pe site-ul MS. Sunt un pic mai mici .
Kora ai luat medicamentele?
Kitta, imi pare rau ca nu a fost nici de data asta. Nici macar nu ai apucat emotiile privind punctia, ET... Cu siguranta schimbarea locatiei e cea mai buna solutie in cazul tau. Pacat ca nu au facut schimbari mai radicale in cazul tratamentului.

Fetelor sunt alaturi de voi si cu pumnii stransi pentru reusite.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Buna fetelor
Scriu in graba ca am timpul super limitat la calculator
sta sotiorul cu ...si ma pazeste...cica doar in pat e multumit sa ma vada...
Am ajuns si la penultima etapa: Et-ul.Din cei 6 embrioni...unul a decedat ... au ramas 3 de 8 celule fara fragmentatii.... si 2 de 6 spre 7 celule ( parca de cat. a 2-a) a zis...cu mici fragmentatii!
Dupa indelungi discutii si framantari...am pus la mami in burtik( cel putin pana la proba contrarie) 2 embrioni de 8 celule si am congelat pe cel de 8 si pe cei 2 de 6-7!Sper ca am procedat bine! De acum inainte stau cumintica...caci nu mai am ce face...Lasam voia lui DD !
Endometrul a fost de 17 mm.
va pup cu drag
kitta- ti-am raspuns si pe urma am citit ce ti s-a intamplat...Eu zic sa te duci la frailica...cu ceva...si sa obtii o programare cat mai urgent la Prof...si vezi ce zice!
Adina- inca o data felicitari mamico!

aurel_cris vrei sa vin cu bata????????? sezi mumos linistita si nu te mai gandi!
toate fetele fara exceptie
Fug sa-mi implantez utrogestanul!
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Buna fetelor,
traiesc un sentiment deosebit si simt si eu pe propria piele emotiile date de urarile voastre de bine , de faptul ca va simt asa de aproape de mine si de puterea pe care mi-o dati sa merg mai departe.
Asadar pup toate fetele fara exceptie
Sunt in z 3 de stimulare si joi am primul ecograf.
Spuneti-mi va rog ce analize ati facut pe perioada stimularii si ma refer la fsh si lh si cand?
Kitta imi pare nespus de rau de ceea ce ti s-a intamplat dar intr-o zi o sa fie bine ai sa vezi
Zouzou iti multumesc din suflet ca m-ai pus pe listuta aspirantelor cred ca nu as fi indraznit sa te rog sa faci asta
Pupici

Mergi la inceput