FIV 122

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

kora sunt hormonalele din prima luna de dupa FIV?
mie zadori mi-a spus sa le repet abia in a doua luna,sa aiba timp organismul sa-si revina
nu te ingrijora
zouzou poti sa actualizezi si la mine? un fiv in ungaria nereusit,urmatorul noiembrie 2007


"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)


Daisey


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Pentru toate fretele cu FSH mare scriu mai jos ceea ce a spus Andicu despre norocosul ei FIV.Citez:

"Am vazut ca va intrebati ce valori am avut eu la al2lea FIV.
Am avut FSH 12,44 si LH 7.46. La primul FIV am avut FSH-ul 8 si ceva. La al2lea FIV dr mi-a schimbat doar inhibatorul, mi-a dat SUprefact in loc de Decapeptyl, dar am ramas pe GOnal F si Merional. Gonal F am avut primele 2 zile 150 ml, apoi am combinat cu 112.5 Gonal F + Merional 1,5 inca vreo 3 zile si din nou mi-a scazut la 75 ml Gonal F+ Merional 1,5. Ca rezultate, 8 foliculi cu 6 ovocite, 5 fecundati bine, 3 cei mai buni pusi la caldurica ( de 8,7 si 5 celule cal.1), fata de primul FIV ( cu analize mai bune ) nereusit, cu 4 foliculi (doar de pe ovarul drept, ca pe stangul am avut doar 1 mic), 2 ovocite si 2 embrioni pusi, de 6 si de 4."

cornelianeli am facut analizele la al doilea CM,adica atunci cand am intrerupt tratamentul cu utrogestan in timpul FIV-ului a sosit CM , a trecut,am luat 21 pastile de mycroginon si apoi la urmatorul CM in ziua 3 am facut aceste analize.Sper ca in cateva luni sa isi mai revina organismul...multumesc

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

buna fetele mele dragi

miha...te asteptam cu un test pozitiv!
andicu- nastere usoara...si bebel mancacios si somnoros!
cellu - ma bucur ca tu si bebe sunteti bine!
madalina,adina- ceva simptome?

eeeeeeeee.... si acum sa trecem la vesti serioase de pe frontul de vest!
kitta-aseara eram cu un mare morcov...m-am bagat devreme in pat...am motait...de dimineata am stat in pat pana tarziu..doar sa treaca timpul mai repede sa nu ma gandesc prea mult! Si a functionat!Chiar nu mai aveam ce face decat sa astept...
Mai e ceva ce nu v-am spus ieri...caci eram tare necajita! Pt. ca am fost prima punctie pe tabel...ora cam matinala...8...Cocei inca nu venise...sotul fusese deja trimis la camera de tortura..saracul..el super constiincios... In timp ce stau eu bine mercic in salon... vine Ana si-mi spune intre 4 ochi...ca sperma sotului e f.f. proasta..si ca nu sunt decat 2 spermatozoizi de tip D.Nu vreti sa stiti ce a fost in momentul ala in sufletul meu!apuc si intreb daca dna dr. a avut timp sa proceseze proba...si bomba:aaaa..dna dr. inca nu a sosit...dar proba a prelucrat-o dna Moisa!In momentul ala am crezut ca-mi plesneste capul!I-am zis ca atunci si numai atunci cand vine Cocei va mai da o proba pe care o va analiza dansa!
Buun...vine dna dr. sotul presteaza iar...si pe mine ma cheama la sala: dupa...Cocei imi spune nr. ovocitelor...dar nu-mi spune decat ca sperma e tot proasta dar va face tot posibilul sa gaseasca ceva. Ne intreaba daca suntem de acord sa donam ovocite... in caz ca nu gaseste destui gigei...noi spunem ca da..caci am eliminat ideea donatorului...
Bun...Cocei mi-a mai zis sa o sun azi dupa 10...Am inrosit telefonul..abia pe la 10,45 am prins-o...dar nu a apucat decat sa-mi spuna putine lucruri...ca venise proful...si ...deh...zice...reveniti peste 2 min...si apoi iar suna juma de ora pana am prins-o din nou!
Si acum bombele!
a gasit in cea de-a doua proba gigei suficienti pt. cele 16 ovocite!...daaar... cand a denudat ovocitele( asa s-a exprimat..citez) doar 8 au fost mature.A spus ca mi le-a pastrat si pe cele defecte sa le vad...Am intrebat de ce..si a zis ca in cazuri de hiperstimulare cu un nr. mare de ovocite...la pacientele cu ovare micropolichistice...se intampla... sa nu-mi fac griji!ok...
din cei 8 embrioni formati 2 nu s-au dezvoltat de la inceput...asa ca au ramas doar 6
Sun maine din nou pt. a vedea ce s-a mai intamplat...sa-mi spuna daca
am ceva de congelat(daca e cazul) si cand sa vin luni la ET.
va pup si va mai tin la curent
dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Of,Of, Dany prin cate trebuie sa treci.
Te inteleg f. bine ca si eu am patit-o la un FIV cand ne spunea biologul ca nu a gasit decat un singur gigel bun pentru ovocitele mele si sa mai stam in zona sa vada daca nu necesita o a 2-a proba. Pana la urma au fost suficienti pt. cele 5 ovocite. La ultimul FIV eu am avut 11 ovocite din care 3 nu erau mature. Asa ca se intampla chestia asta. Important e sa ai embrioni de calitate si nu conteaza numarul lor. Nu stiu daca te-ar incanta mai tare ideea sa ai la pastrat sau sa reusesti din prima runda. Bafta!
Kora, din aprilie sau mai a aparut faza cu gonalul si puregonul compensat cu aprobarea MS. Probabil e mai dificil acum. De fapt nimeni nu stie mai nimic, ma refer la medicul de familie si la farmacisti. Stiu cazuri cand farmacia refuza sa elibereze din cauza ca depaseste valoarea de 300 ron, apoi unele nu-ti dau medicamentul din cauza acelei mentiuni in lista B de compensare: "compensat cu aprobarea Ministrului Sanatatii". Iti dai seama ca fac pe ele de frica pentru ca nu inteleg nimic. Bine macar ca le-au lasat pe lista de compensare.
De Avalon ce mai stiti? S-a dus la nemti?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Koraeu stiu ca nu e relevanta analiza FSH-ului daca iei medicamente, mai ales anticonceptionale si zic eu ca e normal atunci sa fie mare, deoarece ovarele sunt blocate. Fetele, ce parere mai aveti? Eu una zic sa nu te chinui in fiecare luna, daca iei AC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Dany, multumesc! sa dea Dumnezeu sa va urez si eu voua acelasi lucru in lunile ce urmeaza!

Dragelor, ma bucur ca sunt data ca exemplu optimist ! sper sa vi se intample si voua la fel! eu mai stiu ca si Anis sau Tia (din veteranele de pe forum) a reusit la FIV cu un FSH si mai mare. Tin minte ca s-a mai discutat despre asta, dar anul trecut. Cat despre valoarea FSH-ului mie mi-a explicat dr de la Szeged ca difera de la o luna la alta, sunt diferite cauze care il influenteaza, dar daca o luna iese mare, nu e obligatoriu sa ramana asa ci poate in luna urmatoare sa scada!

Va doresc multa bafta in continuare si stau cu ochii pe voi dupa vesti bune!



Andicu 35+Filip Gabriel
AMR 20 zile

Ultimele poze cu burtik
Camera bebe Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina1967 spune:

Fetelor sint pur si simplu coplesita de urarile voastre. Va pup pe tate si sa stiti ca imi sinteti tare dragi toate fara exceptie Magduta-sv, Luck, Doris71, Antosit, Nusy, Ana-p, Cellu, Marriana, Ladyxe, AndradaP., Teli, Cristal1995, Moniland[/red (sper ca n-am uitat pe niciuna)
Miha2004 iti doresc sa ai parte de cel mai frumos cadou de ziua ta. Andrao,Aurel_Cris,Bebi_f,Zoe,Luck,Miha2004,Ladyxe,Danyalo,Kitta va tin pumnii fetelor, mult curaj
Huski bine ai venit printre noi. Iti doresc ca FIV nr.2 sa fie cel norocos.
Adhnananici nu stii cit curaj mi-ai dat. Deci si tu ai facut testul in ziua a 12-a dupa ET ca si mine. Sa ai o nastere usoara si un bebe sanatas si frumos care sa-ti umple viata de bucurii. Adevarul e ca vad ca majoritatea fetelor care au reusit au avut val. BHCG mult mai mare ca a mea si ma cam descurajasem. Oricum, sincer eu ma voi linisti abia luni daca o sa vad ca a crescut cum trebuie valoarea. Simptome nu prea am. Doar sinii super durerosi dar poate fi si de la medicamente, si seara am un pic de durerei premenstruale,uneori usoare ameteli, nimic serios insa.
Pussyeu abia astept sa ma inscriu la Gravidute prin FIV si sa va zic povestea mea dar astept ziua de luni mai intii. Ce sa fac suflu si in iaurt... Ii povesteam aseara lui [red]Zouzou despre temerile mele si mai sa ma bata. E tare inimoasa fata asta si mi-i tare draga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Miha2004 multa bafta luni, sa fie cel mai frumos cadou de ziua ta!
Kitta sa vii cu vesti bune luni!
AndradaP. multumesc iubita!
Adina1967 intalnire placuta cu bebe la eco si asteptam povestea ta!
Sheritra cum te mai simti???

http://tt.lilypie.com/50m8p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Kitta AC mycroginon le iau tocmai pentru a incerca scaderea FSH-ului si LH-ului.Dr. Matei si alti doctori asta prescriu in caz de FSH mare cateva luni, e singurul medicament care poate cat de cat sa il scada.La intreruperea lor, peste cca 4 zile vine CM si sunt relevante analizele hormonale.Sunt curioasa pe viitor cum va fi cu FSH-ul.Gabitu de la unguroaice avea FSH de vreo 17 si ei i-a dat dr. Zadori AC ( marvelon sau cum se numesc la unguri) si i-a scazut la valoarea 9 in cca doua luni ceea ce mie mi se pare foarte mult.Mie insa inainte de FIV cand am luat 2 luni fara intrerupere mycroginon mi-a scazut f. putin FSH-ul de la 9,77 la 9, insa LH-ul a scazut f. bine de la 6,72 la 1,23.Vom trai si vom vedea...daca DD va vrea,totul va fi bine!
Monilland tu parca erai plecata in concediu...te-ai intors???Cum a fost?Cat despre gonal f problema e ca si rezolvata,medicii de familie si farmacistii care nu stiu exact cum se compenseaza ar face mai bine sa se intereseze in loc sa refuze categoric un drept al nostru,al pacientilor....platim destul cotizatia la sanatate lunar,in alte tari se deconteaza si procedura FIV in mare parte,iar la noi cand in sfarsit un medicament se da compensat e de datoria lor sa ne ajute si sa ne serveasca....

Va doresc dumineca frumoasa!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huski spune:

Cellu, multumesc de urare!
sa stii ca te admir pentru puterea cu care ai reusit sa treci de probleme (si n-au fost putine deloc!)
dar, eu zic sa ai incredere in tine si in DD si ai sa vezi ca si tu si bebe o s-o scoateti la capat cu bine. SUNT SIGURA!!!
Adina,FELICITARI!!! sanatos si sarcina usoara!
Kora, m-ai facut sa rad
in sfarsit putem "vorbi".
eu inca nu am vorbit cu doctorii am vrut sa vad daca si al doilea CM va veni la timp (ceea ce s-a si intamplat)si am simtit nevoia de o pauza...dupa ce-mi trece cm-ul o sa merg la dr. T (sper sa nu ma certe ca nu am dat nici un semn de viata pana acum)
eu sunt foarte optimista si cred ca toate trei vom reusi la Fiv-ul nr. 2!!!
succes si sper sa-ti iasa toate analizele foarte bune si de data asta sa ai o armata de foliculi de cea mai buna calitate.
pupici pufosi!





holly

Mergi la inceput