Paralizie Cerebrala (tetrapareza,parapareza, etc)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

BUNA TUTUROR.Oare sa se fi terminat acest subiect?Oare nici un parinte nu m-ai are nimic nici o informatie de scris pt alti parinti?Oare Rhoda crezi ca nu m-ai ai nici o intrebare de pus?Eu cred ca m-ai sunt FOARTE multe de spus si de intrebat.Eu am gasit aici parinti deosebiti cu care m-am putut sfatui atuci cind eram m-ai deprimat sau dezorientat si sper sa putem continua sa colaboram in continuare.Rhonda daca tu nu m-ai ai nimic de intrebat as vrea sa te intreb eu ceva:spune-mi te rog ce nu a mers bine in China?Ce se face de fapt acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by remusbarnea

spune-mi te rog ce nu a mers bine in China?Ce se face de fapt acolo?



Glumesti? S-a mai discutat asta. In China se fac experimente. Intelegi? Nici unul dintre pacientii cu paralizie cerebrala care au suferit interventii acolo nu s-a intors cu rezultate pozitive; micile imbunatatiri sunt datorate programului intensiv de recuperare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Tocmai de acea Akella am intrebat-o pe Rhoda ca ea sa scrie aici tot ce sa intimplat acolo ca sa poata sa citeasca toata lumea si sa nu cada si alti parinti in plasa unor.....Sa convinga si pe alti parinti sa nu lase ca acei asa-zisi doctori sa profite de durerea parintilor disperati care in cautarea unor soluti ar putea face m-ai mult rau decit bine copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oceanica spune:

Buna tuturor

Ne-am intors de la al doilea curs de recuperare din Ucraina.
Am postat niste poze aici

http://community.webshots.com/user/Oceanica75

Sper ca si alti patinti sa aiba curaj si sa posteze poze de la clinici de recuperare din tara sau strainatate.

Ada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna.Ada ma bucur ca imparti experientele si cu noi.Spune-mi te rog vei m-ai incerca si la alte clinici sau vei merge doar in Ucraina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oceanica spune:

Buna

M-as bucura daca si alti parinti ar posta poze cu clinicile de recuperare din Ro sau din alta parte pe unde au mai fost, sa descrie conditiile si metodele de recuperare. Au fost multi romani in China dar nu am gasit poze pe net de la recuperare sau sa descrie ce au facut acolo.Multi parnti au fost in diverse tari dar nu au spus nimic despre ce se face acolo, costuri.
Ca peste tot, sunt clinici de stat si clinici private,unde din pacate se fac diferente in modul in care esti tratat.
Deasemenea nu exista un panaceu universal, numai o singura clinica sau un singur medicament eficient. Metodele de recuperare trebuie alternate, diverse metode de gimnastica, masaj diferentiat, inot, calarie, delfinoterapie etc.
Fiecare parinte trebuie sa incerce si sa observe ce i se poriveste cel mai bine copilului sau.O metoda ajuta mai bine un copil si mai putin pe altul, un medicament ajuta intr-o masura mai mare un copil iar in alt caz poate sa nu fie eficient.
Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusbarnea spune:

Buna.Poate cineva sa-mi scrie exact cum se scrie risatarun in germana?MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana2000 spune:

risatarun fur kinder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oceanica spune:

Pentru parintii care nu stiu inca,legea privind Protectia persoanelor cu handicap s-a modificat, oferind mamelor care au un copil cu handicap posibilitatea sa stea acasa pentru cresterea acestuia pana cand copilul implineste 7 ani. (inainte mamele puteau sa-si ia concediu pentru cresterea copilului cu handicap doar 3 ani) .
Indemnizatia pentru cresterea copilului cu handicap dupa cei 3 ani este mai mica si anume 450 ron, dar vechimea merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna,sunt mama unui copil cu parapareza spastica,deficit pe limbaj...Bogdan(Dodo) a merge singur din a2_a zi de Craciun,a inceput cu ajutorulRisatarunului si logopediei sa spuna cateva cuvinte scurte.
Remusbarnea:coret ce a zis dana2000 cu completarea ca pe reteta trebuie trecuta substanta activa :Deanol;
Ylilimic:multa sanatate napotului tau Darius,ce mai face
Oceania:felicitari pt inceput
Gabi si Bogdan(29.10.2002)

Mergi la inceput