Dama de consumatie

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

reiki,

aici ai perfecta dreptate:

quote:

Acel spatiu a fost creat de "intreprinzatori" care au studiat viata de zi cu zi a oamenilor, viciile, slabiciunile, nevoile unora si le exploateaza pentru folosul lor.
Cum bine spuneai, nu locul unde se intapla si nici ochii nu sunt importanti intr-un astfel de angajament. Important pentru fiecare, barbat sau femeie, este sa aibe impresia ca primeste mai mult decat ofera si astfel sa se imbete cu impresia ca este in castig.


Pe de alta parte, eu nu's asa oripilata de idee: cit timp toata lumea obtine ce vrea, unde e problema?
Poate eventual atunci cind unul din cei doi realizeaza ca i se cere mai mult decit are chef sa ofere sau primeste mai putin decit se astepta. Si atunci adio si un praz verde, alta blonda, alt client cu care sa cada la pace.

In general nu judec pe nimeni.
Nu-mi dau seama daca's de compatimit fetele de pe acolo cu modul in care inteleg ele situatia la 18-19 ani. Sau daca's de compatimit platitorii, care-s oameni in toata firea si totusi nu realizeaza penibilul situatiei. Insa, repet, nu judec pe nimeni nici dintr-o parte, nici din alta. Cui nu-i convine, pleaca din joc: cit timp nu-i pleaca inseamna ca e multumit.

Iar sfinti n-am vazut nicaieri. Nu numai in cluburi de noapte. Probabil nu exista? Sau nu umbla pe pamint?

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:



Si ca sa facem o recapitulare:printul meu plecase inaintea mea in Italia..eu eram in vizita la sora mea in Spania si m-am decis sa ma duc dupa el.

As vrea sa ma duc la sfarsitul lui iulie acasa k fac 20 de ani si de asta am ajuns aici, k sa strang bani pt ziua mea.

Credam ca te-ai "dus dupa el".Sau te-ai razgndit si ai zis stai sa fac si eu un ban ca tot ma plictisesc .Si ca sa am si eu un motiv mai "solid" stai sa o bag pe aia cu "ziua de nastere".

Banuiesc ca i-ai strins deja(banii) .Desi mie una nu mi-ar fi trecut prin cap asa ceva .Adica sa lucrez ca "dama de consumatie " sa am bani de o alta normala distractie.Parintii tai sint de acord?

Doar pt el m-as intoarce dar daca ne-am impaca as spune adio Italiei si mi-e frica ca as avea scoatere de ochi in fiecare zi...Te-ai intoarce ,dar cind te gindesti ca banii iti fac cu ochiul si oricum este misto sa lucrezi in bar ,de ce sa ma intorc la ala care oricum o sa-mi scoata ochii ca nu i-am dat si lui partea.(o gluma proasta)
Evident ca o sa ai "scoatere de ochi",e normal.
Aceasta expresie " dama de consumatie" ce va spune voua? Ma credeti k se poate si doar sa stai cu omul la masa, sa vorbesti, sa dansezi cu el sii sa te plateasca pt asta??
Multi nu cred asa ceva,desi se poate pe o perioada scurta sau depinde de sistemul barului si de cit de multi bani vrei sa faci.

Iar daca intr-un tirziu o sa ajungi in Romania sa nu te gindesti ca o sa fi primita cu bratele deschise.

Tania draga ,subiectul asta nu o sa junga nicaieri.Eu zic sa-i pui punct aici pina nu ajunge la "subsol".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Din toate aceste pagini ...un singur lucru nu sa inteles...
Aceasta fata sa dus acolo nesperand sa castige atat de mult...si la urma toata fiecare face ce vrea cu viata ei.
Si eu am avut o prietena care avea o situatie materiala foarte prosta , parinti alcolici care nu stiau alteva decat sa de'a toti banii pe bautura. A plecat in Japonia ca dama de consumatie, si doar atat pentru ca nu puteeai fi obligata sa faci nimic mai mult fara acordul tau.
Acum nu bag mana in foc ca a facut sau nu...dar a venit acasa dupa 3 ani cu bani, si-a luat o casuta, o masina si are deschisa si o mica afacere.
Credeti ca in Romania putea strange atatia bani...??



^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

quote:
Originally posted by mexxa

Din toate aceste pagini ...un singur lucru nu sa inteles...
Aceasta fata sa dus acolo nesperand sa castige atat de mult...si la urma toata fiecare face ce vrea cu viata ei.
Si eu am avut o prietena care avea o situatie materiala foarte prosta , parinti alcolici care nu stiau alteva decat sa de'a toti banii pe bautura. A plecat in Japonia ca dama de consumatie, si doar atat pentru ca nu puteeai fi obligata sa faci nimic mai mult fara acordul tau.
Acum nu bag mana in foc ca a facut sau nu...dar a venit acasa dupa 3 ani cu bani, si-a luat o casuta, o masina si are deschisa si o mica afacere.
Credeti ca in Romania putea strange atatia bani...??



^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Andreea, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )



poate s-a inteles insa asta nu are nici o legatura cu dilema ei:
quote:

As vrea sa ma duc la sfarsitul lui iulie acasa k fac 20 de ani si de asta am ajuns aici, k sa strang bani pt ziua mea. Dar nu stiu ce sa fac, cum e mai bine..sa ma intorc in tara sau sa raman aici? Doar pt el m-as intoarce dar daca ne-am impaca as spune adio Italiei si mi-e frica ca as avea scoatere de ochi in fiecare zi... Aceasta expresie " dama de consumatie" ce va spune voua? Ma credeti k se poate si doar sa stai cu omul la masa, sa vorbesti, sa dansezi cu el sii sa te plateasca pt asta??



majoritatea au incercat (mai mult sau mai putin) sa ii raspunda la intrebari si probabil de asta nu s-a mentionat aspectul descris de tine

si mai cred ca motivul pentru care tania_01 nu a mai scris este probabil faptul ca adusca a scos-o din anonimat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

quote:

"eu nu's asa oripilata de idee: cit timp toata lumea obtine ce vrea, unde e problema?
Poate eventual atunci cind unul din cei doi realizeaza ca i se cere mai mult decit are chef sa ofere sau primeste mai putin decit se astepta. Si atunci adio si un praz verde, alta blonda, alt client cu care sa cada la pace.


In intelegerea mea tu spui cam asa ceva, afacerea este afacere nu conteaza ce este afacerea atata timp cat iese profit. Nu conteaza decat ca banul circula si toata lumea este fericita.

La o prima vedere este ok dar daca incepi sa te uiti mai adanc poti vedea ca in unele afaceri banii circula in schimbul la droguri, la arme, la sclavie, la trafic de organe, la exploatarea sexuala, etc. Cat timp iese profit toata lumea este multumita si nimeni nu are nimic impotriva. NU SUNT DE ACORD. Si alta remarca pe care o mai auzi si pe forum, atata timp cat nu ma afecteaza pe mine nu e treaba mea.
Este prea simplist. Prea avem impresia ca lucrurile astea nu ne pot afecta atata timp cat avem capul in nisip si ne facem ca nu exista.
Este la fel ca si cu Tania noastra, in prima faza este ok dar in timp va ajunge sa nu-i mai fie deloc bine.
Nu pot sa trec trec pe langa un copil (si Tania este inca un copil) si sa nu-l averizez de ce va urma. Ca a intrat in cusca "leilor" si ca o vor devora, ii vor devora incet dar sigur sufletul. Corpul se va vindeca dar cu sufletul ei va fi altceva.
Este alegerea ei ce cale va urma, dar trebuie sa stie si sa aleaga constient de urmari.
Daca toti am vedea posibile urmari ale alegererilor noatre, ne-am gandi viata noastra alfel, ne-am gandi la urmari si am face alte alegeri decat cele simpliste si convenabile de la prima vedere.
Asa ca:

Tania, pleaca de acolo!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

reiki,

ma indoiesc sincer ca in cadrul sclaviei ar fi toata lumea multumita. Cu traficul de organe iar e interpretabil, nu cred ca organele "traficate" provin de la vreun fericit ca a scapat de ele. Drogurile sint o cale fara intoarcere, probabil stii asta. Drogatii nu pot spune "stop joc". E o mare diferenta. Daca Tania vrea sa refuze sa se culce cu un client, e libera sa o faca - sau cel putin ea asa sustine, deci varianta asta o discutam.

In plus, la "afacere" in sine nu m-am referit: ci doar la fata si client. N-am luat in calcul faptul ca exista un burtos care face profit din "matching". Nici nu cred ca ar conta. Situatia se aplica si daca nu exista intermediari: ci doar un portofel care scoate o fata frumoasa la masa.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinutza26 spune:

quote:
Originally posted by bruxinha

quote:
Originally posted by Guestus

Da sigur..sa plece toate fetele tinere la munca serioasa si la cluburi sa angajeze pensionare...nu?





pai pensionarele chiar ar fi "de companie" ca putini ar fi aceia care le-ar propune una, alta. De cina ziceam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns reiki spune:

quote:
Originally posted by Elise

reiki,

ma indoiesc sincer ca in cadrul sclaviei ar fi toata lumea multumita. Cu traficul de organe iar e interpretabil, nu cred ca organele "traficate" provin de la vreun fericit ca a scapat de ele. Drogurile sint o cale fara intoarcere, probabil stii asta. Drogatii nu pot spune "stop joc". E o mare diferenta. Daca Tania vrea sa refuze sa se culce cu un client, e libera sa o faca - sau cel putin ea asa sustine, deci varianta asta o discutam.

In plus, la "afacere" in sine nu m-am referit: ci doar la fata si client. N-am luat in calcul faptul ca exista un burtos care face profit din "matching". Nici nu cred ca ar conta. Situatia se aplica si daca nu exista intermediari: ci doar un portofel care scoate o fata frumoasa la masa.

Elise & BBLisa


Daca platesti 100$ pe luna pentru munca de 10 ore pe zi a unui om tot sclavie se cheama desi el este fericit ca poate sa trimita acasa jumatate. Traficul de organe se fac prin vanzarea organului de la un nefericit care are nevoie de bani. La drogati e acelasi lucru uni vand ceilalti primesc. Dupa mai multe doze apare dependenta, ca si in cazul nostru. E ok la inceput, dupa o vreme auzi vorbindu-se in jur doar de sex ajungi sa crezi ca e normal sa fie asa, iar dupa primul client o sa gasesesti o scuza pentru ce ai facut si o sa treci pe urma si la urmatorul...
Exceptile confirma regula.
Si eu vorbeam tot de idee in sine, dar care se aplica si la Tania.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

adevarul este ca in aceasta meserie foarte putine au un caracter si un tel bine tintuit.exista fete care fac diferite meserii,sa le spunem mai putin comune, cu un scop foarte bine definit...isi platesc studiile universitare.
am vazut un program unde erau intervievate tinere de diferite clase ,care se desfasurau in aceste medii ,unele erau studente la universitatii de renume si dansau in cluburi de noapte pe bani buni ,pe care ii foloseau in plata scolii,ele relatau ca nici o alta slujba calificata nu i-ar fi permis sa plateasca costul scolii,si sa le ramina si suficient timp ca sa studieze.acelea sigur dupa ce termina scoala or sa renunte la aceasta slujba.problema este a fetelor care nu au un tel si un caracter puternic, care fac aceasta meserie doar pentru bani,si fara o tintire anume.in timp pot ramine si cu sufletul gol dar si cu buzunarul.
cineva a adus vorba despre cartea lui PAULO COELHOT "11 MINUTEE"
eroina in acest caz a ramas cu sufletul gol,desi ajunse-se din intimplare in hora prostitutiei,si a avut ocazii sa iasa ,nu a iesit.
aceasta carte i-a fost recomandata lui reiki ,dar eu cred ca i-ar fii mai utila taniei ,reiki este constient care sunt avantajele si dezavantajele in aceasta meserie.
eu cred ca si in aceste meserii ca si in droguri ai toate sansele sa nu mai poti spune "nu".
bineinteles ca tania face ce crede ea ca este mai bine,nimeni nu are dreptul sa critice ,dar este bine totusi sa i se spuna ,daca cumva nu stie,care sunt riscurile acestei meserii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

rectific:
nici o alta slujba "calificata",vroiam sa spun necalificata.(greseala)

Mergi la inceput