as vrea sa stiu" ce eu nu stiu"

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Acum vreo 2-3 ani am fost, in primavara, la medicul de familie, spunand ca ma simt obosita, slabita si i-am cerut analiza. Nu a vrut sa-mi dea, zicand ca-mi da gratuiate doar o data pe an, iar eu daca ma imbolnavesc pana la sfarsitul anului, va trebui sa le platesc... Mi-a dat calciu lactic... (alte medicamente sunt scumpe si poate cer reteta compansata!)
Anul urmator, la fel. (Noroc ca am insistat ca s-ar putea sa am ceva la glanda, mi-a dat trimitere si de la endocrinologie am primit cativa ani bilete pt. analize...)
Ultimele analize pe care mi le-a dat medicul de familie au fost acum 5 ani, cand eram gravida.
Acum iar ma simt obosita, slabita. Vreau sa ma duc, dar mi-e lehamite si nu stiu ce sa inventez ca sa-mi dea analize, sa vad si eu in ce stare sunt...
Si acum ma intreb: oare cine a beneficiat de analizele gratuite la care aveam dreptul o data pe an si la retetele compensate pe care mie nu mi le-a dat niciodata??!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Simsimona , pai de ce nu schimbi doctorul?!!??!

Eu am fost la doctorita mea de familie si i-am spus sa-mi dea o trimitere pt. analize, a spus la fel ca pot doar la inceputul lunii , la cabinetele cu care au ei contract . I-am explicat frumos ca la un spital se fac analize gratuite , e nevoie doar de trimitere si presupnerea unei boli. Mi-a facut imediat trimiterea et voila!
Schimba-l.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

XIO, si eu m-am gandit... Problema este ca nu cunosc nici un medic in mod special si cred... ca dau din lac in put...
Stiu persoane care se laudau ca sunt prietene cu medici de familie si-si fac toate analizele, gratuit, de 2 ori pe an... Facilitatile de care trebuie sa beneficieze tota lumea sunt tinute pentru familie, prieteni si cei care se duc cu pachetele cat mai des.
Daca ma duc la un medic oarecare, ca persoana necunoscuta, voi fi tratata la fel...

Oricum, m-am hotarat: joi dupa-amiaza am sa incerc!

Mi-am mai amintit ceva: am fost o data la 17,45, tocmai vroia sa plece (programul doctorei fiind pana la 19,30) si a inceput sa comenteze cu asistenta pe un ton foarte intepat ca asa vin doamnele la ea, numai la sfarsitul programului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

la doctorita mea de familie nu m-am dus niciodata cu vreun pachetel , bani sau altceva.Nu-mi place ca ei pare sa nu-i prea placa ce face , dar merg doar pt. trimiteri, motivari si atat.
la consultul adevarat ma duc la dr.Malai care ma analizeaza de la A-Z si care e prietena de familie , e adevarat , dar macar la ea la cavinet toata lumea stie ca te duci , te consulta perfect, lasi banii la receptie si gata.Partea haioasa este ca nu e medic de familie ci pediatru , asa ca sunt singurul cal de 22 de ani intre pici si bb



http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

quote:
Originally posted by XIO

Partea haioasa este ca nu e medic de familie ci pediatru , asa ca sunt singurul cal de 22 de ani intre pici si bb



Si ce ti-a zis, ti s-a inchis fontanela, ti-a dat diversificare....
Eu chestia asta nu o inteleg, mak la pediatru ca o cunosc ai mei de cand se stiu.
Pai degeaba unii fac o sectie si altii alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Pentru mine motivul real este ce a spus Tora: cozile, umilintele, chiar cand platesti.

Si timpul. Cand? Duminica? Daca ai rezolva totul la ora x cand ai programare, timpul ar fi doar 1 scuza. Dar cred ca iti trebuie 3 zile: una sa faci rost de programare, una sa te ploconesti sa-ti ia banii si sa-ti faca analiza si una sa faci coada la rezultat si la interpretare. Ajungi la Viena, vizitezi partea istorica si te si intorci ...

Sigur ... nu mai spui asta cand afli ca ai cancer ...



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Originally posted by mamaruta

quote:
Originally posted by XIO

Partea haioasa este ca nu e medic de familie ci pediatru , asa ca sunt singurul cal de 22 de ani intre pici si bb



Si ce ti-a zis, ti s-a inchis fontanela, ti-a dat diversificare....
Eu chestia asta nu o inteleg, mak la pediatru ca o cunosc ai mei de cand se stiu.
Pai degeaba unii fac o sectie si altii alta



Mamaruto , vaz ca tu ai o mare problema cu mine. Ia-o mai domol ca stresul face rau la toate.
Ma duc la ea din simplul motiv ca e un doctor desavarsit.
Acum , nu vad care e problema ta ca eu merg la un pediatru.Te afecteaza cu ceva , te trezeste din somn noaptea? sau ce?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:



Cancerul de sin la 39 de ani e destul de rar. Aici se recomanda mamografiile dupa 40 de ani. Si mai inteleg ca extirparea sinului e una dintre metodele cele mai sigure in tratarea cancerului de sin chiar in faza incipienta.

Si eu cred ca esti mai inclinata sa judeci si sa pui etichete romanilor decit sa "intelegi realitatea romaneasca". Multe femei ar prefera mamografia coafatului daca ar avea posibilitatea reala sa aleaga intre cele doua. E o tara saraca in care lipsesc educatia si resursele medicale, financiare.., dar cancerul e buba rea peste tot..

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Andrada , acum nu se mai recomanda mamografiile pt. ca ele cresc riscul cancerului la san .
Oricum, daca se facea se facea 1 pe an , deci sa strangi ceva bani pt. 1 data nu era greu.


http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by XIO
[
Oricum, daca se facea se facea 1 pe an , deci sa strangi ceva bani pt. 1 data nu era greu.




XIO, pai :"o data" mamografie, o data colposcopie, o data Papanicolau, o data stomatologie, o data analize de sange (calciu, etc)...tot cite "o data" sint fiecare dar se cam string.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput