HERPANGINA

HERPANGINA | Autor: lalilu

Link direct la acest mesaj

Fetelor, fetita mea are 8 ani si de cateva zile are o problema de sanatate. A facut febra 38.6 marti seara si zicea ca o doare burtica. Miercuri dimineata am fost cu ea la dr, care s a uitat in gat si mi azis ca amigdalele sunt pline de vezicule, i s a parut si ca are o discreta roseata a pielii pe abdomen(ca niste pete f discret rozalii ) pe care eu acasa nu le vazusem . Diagnosticul a fost de viroza cu manifestari eruptive cutanate, si ne a dat doar nurofen si tantum verde. Eu i am povestit dr ca ea cu cateva zile inainte se jucase cu un baietel din vecini care avea herpangina, care tot cu febra se manifesta , vezicule in gat si pe obraji in interior. A zis ca herpangina e tot de origine virala si e f posibil ca fetita mea sa fi luat de la el. Acum ce sa zic, de marti seara nu a mai facut fb, pana azi, cand avea iar 37.9, m am uitat in gurita ei si am vazut ca are si pe interiorul obrajilor cateca bubite. Intrebarea mea este: a mai patit cineva asa cu copilu, si in cat timp s a vindecat si cu ce tratament? Ca eu nu inteleg cum a fost bine de marti seara pana azi si azi iar fb? Stiu ca 37.9 nu e febra efectiv, dar cred ca starea astea de subfebrilitate nu e deloc in regula.Ce sa fac? E sambata si dr vad ca nu raspunde la tel.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Fata mea a avut herpangina acum vreo 4 ani si ceva a luat-o de la niste baloane in forma de iepuras a caror urechi au sfirsit in gurita ei ... era undeva pe la 1 1/2 - 2 ani. Cam in 24 ore de la eveniment a facut febra brusc si foarte mare. Medicul a vazut-o imediat si a dat diagnosticul de herpangina, spunindu-mi ca e virala. I-a prescris Cexyl suspensie si badijonari locale la bubitele din gurita cu albastru metilen si antitermice (sa nu crezi ca am asa o memorie de buna ci se datoreaza faptului ca m-am uitat in caietul ei unde pe linga multe alte povesti am trecut si bolile care le-a avut si ce tratament i-a fost administrat).
La citeva zile nu am mai avut probleme.

PS sa nu te sperii daca va face pipi blue de la badijonari se trage :)

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi a facut de doua ori pana acum herpangina, este de fapt angina herpetica. La el se manifesta cu febra peste 38,5. De ambele data doctorul ne-a dat antibiotic. Este intradevar virala (este un virus herpetic) dar bubitele acelea care le face pe obraji si in gat se pot infecta. (asta a fost explicatia dr. pentru anitbiotic)
Daca face odata virusul ramane in corp si la fiecare scadere a imunitatii este posibil sa faca. Veste buna este ca sunt doi virusi herpetici. Acesta este cel usor, de tip 1. De la al doilea poate face meningita, dar daca a facut de la cel de tip 1 probabilitatea ca sa-l ia pe cel de tip 2 este foarte scazuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefi68 spune:

Fetita mea Andreea, de 6 ani si 7luni a facut de mai multe ori pana acum angina herpetica, si o singura data am luat antibiotic (in spital pe branula). In general exista subfebrilitate, si o tratam cu antitermice, si pentru gurita, glicerina cu stamicin si albastru de metil (la indicatiile pediatrei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna,

daca va mai amintiti - cat timp tin aceste vezicule?



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Buna,

Da, noi am patit vara asta chiar. Este viral. Baiatul meu a facut asa ceva, a avut prima zi febra peste 39, i-am dat supozitor cand avea febra mare, apoi am mers la dr si i s-a prescris numai nurofen, lichide, si sa nu bea/ manince nimic prea cald. Indicatii: inghetata (bineinteles, nu in exces, dar ajuta la dezinflamarea zonei).
Si el a avut o eruptie pe trunchi, ca niste f f mici bubite roz-rosietice, care se simteau mai aspre la palpare, nu avea in schimb nimic pe membrie.
Eruptia a trecut incet incet cam intr-o saptamana, iar ca stare generala s-a simtit in 2 zile mai bine si nu a mai facut febra.

Sanatate!



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui herra

buna,

daca va mai amintiti - cat timp tin aceste vezicule?



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)






Si ai mei au avut vara asta herpangina... cam 10 zile dureaza apoi incep sa cedeze si incet incet dispar definitiv... foarte bun a fost spray tantum-verde....

Mihaela - 35 ani- sagetator Ana 8 ani si 10 luni - Edi 4 ani fara o saptamana

http://community.webshots.com/user/biluta28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si Vlad a facut herpangina pe 1 august, am fost la piscina si a luat virusul din apa. Dupa 3 ore de balaceala a facut febra 40, apoi a doua zi tot intr-o febra a tinut-o, cam 39 si se plangea ca il doare rau in gat. Avea vezicule albe pe amigdale, diagnostic- herpangina. Fiind o boala virala, nu se administreaza antibiotic! a luat aciclovir, tantum verde spray, glicerina boraxata cu nistadin si nurofen.
La doua zile a luat si Stef de la Vlad, acelasi tratament si el. Tratamentul a durat 3 zile, iar intr-o saptamana de la debut le-a trecut.
Ei au avut o forma fara eruptie pe corp, iar veziculele erau doar pe amigdale, nu si pe obraji.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

multumesc pentru raspunsuri.

la Vlad a trecut herpangina dar a facut candida in gura, de-aia ma intrebam eu de ce nu mai trece!


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna mamicilor,

Bogdut al meu, la 1 an si 2 luni, a facut herpangina, dar il tine deja de 2 saptamani... I-am dat doar nurofen/panadol, fara antibiotic, caci zisese ca trebuie sa-si faca nr aceasta boala si sa se autoimunizeze.
LA el totul a inceput dupa o enterocolita groaznica. De atunci, facuse acele bubite, la o saptamana ii mai trecuse (chiar ii ramasesera putine bubite in gat) si la 3 zile ulterior (nimerisem intr-o zi din acestea 3 si printr-un vant puternic, vreo juma de ora), ii revenise iar tot gatul inflamat. Nu mai stiu ce sa fac, caci imi face iar mofturi la mancare si m-am uscat de 2 luni de zile cu atatea medicamente la el...

Astept pareri,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cozorares spune:

Buna, baitelul meu de 3 ani are si el herpangina. Dupa patru zile de tratament crezand ca are laringita am aflat ca are herpangina. Ce tratamente miraculoase stiti pentra boala asta urata

Mergi la inceput