Rugati-va pentru DIANA

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Conchita, ce ma bucur! Abia asteptam sa scrii, sa ne spui, desi in sufletul meu eram sigura ca va trece de acest hop. Doamne Dumnezeule, ajut-o pe Diana, pa mamica si pe taticul ei sa redevina ceea ce au fost inainte de acest tragic accident.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Si eu am stat cu sufletul la gura sa citesc vesti despre Dienuta.
Mi-au curs lacrimi de fericire si am rasuflat usurata cind am citit. Stiu ca lupta inca nu s-a sfarsit, dar cu ajutorul Celui de Sus si cu multe rugaciuni se va sfarsi cu bine.

M-am bucurat enorm de mult sa vad aceasta solidaritate, atitea suflete si ganduri unite, din toate partile.

Multe imbratisari incercatei Laura si sa aiba in continuare putere si curaj pentru famila ei!



Ina & Rachel Georgia (Nov.23,2005)


What I am looking for is not out there. It is in me.
I am the power in my world.
Today is a wonderful day and a new beginning
I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Doamne Dumnezeule, fa-o bine pe Diana, si ai grija de Laura si Andrei!

Desi citesc zilnic aici, acum e prima data cind pot si scrie... pentru ca e prima data cind nu mai pling in hohote, ci doar pling (acum de fericire, dupa ce am citit ce a scris conchita). Sunt si eu mami de fetita, si ma doare sufletul numai cind ma gindesc prin ce trec Laura si Andrei...

Va am in rugaciunile mele, Diana, Laura si Andrei! Doamne-ajuta sa fie totul bine, si Diana sa se recupereze si ea 100%! Iar 20 iunie (ziua de nastere a Laurei), sa o gaseasca fericita si fara nicio lacrima in ochi...

Daca putem face ceva pentru voi, dragilor, dati-ne de veste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Vai ce ma bucur sa aud vestile astea! cineva acolo sus iubeste o fetita cu sufletul curat si bun. De aceea i s-a mai oferit o sansa (multi nu mai apuca sansa asta). Eu stiu ca rugaciunile pot face minuni! si pe noi ne-au ajutat cand am avut nevoie.
Doamne ajut-o pe Dienuta sa fie tot mai bine si sa se recupereze integral!

Ar fi util acum de intrebat cat acopera asigurarea lor costurile de pana acum, care e situatia financiara, cum putem ajuta.

KIM & printesa ALICIA (29 martie 2006)
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Diana este o luptatoare si cred ca ingerul ei pazitor ii este mereu alaturi.Da Doamne sa fie bine!

Laura si noi ne rugam pentru voi, uneori chiar daca nu iti vine in minte nici o rugaciune, spune Tatal nostru si Dumnezeu te aude!

-----------------------------

Gabriela, Rebecca si Phillip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Nu pot sa exprim cat de mult ma bucur de progresele Dianei! De cand am aflat de incercarea prin care trec, Diana, Laura & Andrei au fost constant in gandurile mele. Continui sa ma rog pentru vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Dupa cum curg vestile bune, ,dupa atata ruga si energie pozitiva pe site-ul asta,tind sa cred ca Dumnezeu plange si rade odata cu noi,si sper ca e demult, membru DC.
Multumesc Doamne pentru vestile bune,reda-i Dianei viata si fericirea de care are nevoie!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

asa, acum sper sa-mi aduc aminte si restul discutiei de azi.

accidentul: ei se intorceau de la niste obiective turistice in zona si Andrei se pare ca s-a uitat o clipa inspre Laura care consulta o harta, Laura nu stie chiar exact ce s-a intamplat, astfel ca masina a derapat pe dreapta in afara benzii si, cand s-o redreseze Andrei, a intrat direct pe banda cealalta, fiind lovita de o alta masina pe stanga spate si lovind un copac lateral, plus ca s-a rasturnat. Laura a fost prima care si-a revenit din shoc, s-a bagat pe sub masina s-o scoata pe Diana care, spune ea, statea atarnata, fara sa miste sau sa respire, de chingile scaunului de masina. am intrebat-o pe Laura daca vrea sa va povestesc asta si a zis ca e ok, in ideea ca poate sunt alte mamici acolo care nu vad utilitatea scaunului de masina si poate istoria de fata le va convinge ca scaunul asta poate salva viata copilasilor. au oprit niste masini imediat si au sarit oamenii s-o ajute sa o scoata pe Diana. Laura intrase prin parbrizul spart, dar nu a fost chip sa se descurce singura. asa cum ne-a zis deja, au oprit doua asistente si un medic care faceau cu randul la resuscitare si care au reusit s-o salveze pe Diana si s-o mentina stabila pana la sosirea elicopterului de la salvare.

cum este Diana acum: fizic, este imobilizata cu un suport la gat, patru bare metalice fatza-spate sa o tina nemiscata, un fel de costum de plastic dublat cu material moale pe dinauntru ca sa nu-i irite pielea, plus intubarile obisnuite.

operatiile: sper sa redau corect, ca nu am priceput toti termenii medicali. deci i s-a recoltat o bucata de coasta cu forma cat mai aproape de cea necesara inlocuirii a nush ce la vertebra de la coloana care uneste coloana cu osul cranian. apoi au prins bucata asta cu nush ce metalic si au imbracat-o in altceva. prognosticurile sunt ca, Diana fiind copil inca si deci in dezvoltare, oasele astea se vor suda impreuna si Diana isi va putea misca capsorul destul de ok; nu cu mobilitatea unui om sanatos, dar stanga-dreapta, sus-jos.

doctorii din comisia etica au zis ca ei au avut doua cazuri de copii asemanatoare in 30 de ani si nici unul nu a supravietuit. ca asemenea cazuri se intalnesc la adulti, foarte rar la copii. la chestiunea cu eutanasia, Laura a simtit ca nu i-au prezentat variantele cu emfaza egala pe toate, ci ca ar fi pus accentul mai mult pe deconectarea de la aparate, ei considerand ca Diana nu va avea o calitate a vietii ok in caz ca supravietuieste. la faza asta, Laura confirma o multime de miracole care au infirmat previziunile astea. medicul de familie o grabeste sa ajunga la Vancouver unde au si un centru de recuperare excelent. Laura simte ca la americani e mai greu sa se intample o interventie mai neconventionala asa, ca toate se fac ca la carte, in schimb la canadieni ar avea parte de cadre medicale dispuse sa incerce inovatii - sper ca am redat corect ideea Laurei. oricum, Laura a zis ca ea acum asteapta cu concluziile, nu vrea sa se grabeasca nici cu pesimiste, nici cu optimiste, one step at the time. parerea mea, sincera-sincera, bazata pe ce am simtit in vocea Laurei, este ca are o credinta de fier in fetita ei si o dragoste nesfarsita, energica, plina de forta si de speranta, si nici un doctor din lume nu poate schimba asta.:-) pe mine m-a impresionat extraordinar de tare...

ce mai era...nu mai stiu, mii de scuze...aaa, ca si motanul acasa e ok acum, dupa 3 zile de stat singur. au sunat la administratie sa ia cheia si sa il hraneasca cineva. asta, tot la capitolul vesti bune intra. :-) daca imi mai aduc aminte ceva, completez. si astept cu nerabdare urmatoarele vesti de la Laura si Diana, dupa ora 8.00PM ora Oregonului.

p.s. lui Andrei i s-au mai deranjat niste coaste pe drum spre Canada, de la zgaltaituri, asa a zis Laura. nu stia detalii inca...

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ana-conchitica draga, multumim pentru detaliere. Asa simt ca merge rugaciunea bine, uite, s-au mai miscat un pic lucrurile.
Maica Domnului ne asculta, nu vorbim in van.
Puneti copilasii vostri sa se roage pentru Diana mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

Doamne ajuta !!!
Ma rog pt micutul sufletel ,Diana !



S.

Mergi la inceput