Juniori de iunie-iulie 2003 (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Salutare,

Mi-a trebuit ceva timp pina v-am regasit!

Felicitari Andra si Alinuta, sa va traiasca puiutii si sa va bucurati de ei!

Magdone, multa sanatate si refacere usoara! Daca nu ma insel, si la noi se fac operatii de apendicita la laparoscop. Eu asa am fost operata de vezica biliara, acum 10 ani deja. In salon, la Coltea, erau paciente care dupa operatia de apendicita ieseau dupa 2-3 zile. Cit despre amabilitatea asistentelor, la inceput impresioneaza, dupa ce te obisnuiesti ti se pare normal sa-ti zimbeasca si sa raspunda amabil. Cind am fost cu Julia in spital, in decembrie, chiar ma agasau zimbetele lor politicoase si felul in care nimeni nu voia sa-mi spuna nimic, toti ziceau sa astept doctorul...si ala a trecut dupa 7 ore de asteptare si am vorbit 3 minute pe culoar. E drept ca, slava Domnului, toate erau in regula.

Nma, multa sanatate si tie! Cred ca e cumplit sa suferi de varicela pe caldurile de afara!

Romana, spor la scoala de soferi! Nu stiu daca ai posibilitatea sa faci asa ceva, dar pe aici se practica destul de mult sa conduci pe un drum pustiu, cu o persoana de incredere. Sau intr-un parking pustiu. Asa, nici nu risti ceva si iti faci si mina.

Anamaria, cum au fost examenele?

Dana, la Florenta pleci? Si noi tot acolo vrem sa ajungem in vara asta.

Fetelor care v-ati intilnit cu Gaby, ce mai face, mai vrea sa i se redeschida contul pe DC? Scuze daca va bat la cap, intr-un fel ma simt cu musca pe caciula. Atunci cind era in toi actiunea de stringere de semnaturi v-am spus sa mai asteptam putin pt ca erau in curs mai multe afaceri de acelasi fel si ...acuma e poate prea tirziu.

Despre noi, ce sa va spun? Alex incepe si el de miine "cursurile" la logoped, tot din cauza de pronuntie defectuoasa - in loc de "soaf" (adica "soif"!) zice "foaf". Chestia e sa vrea sa coopereze, ca el daca nu cunoaste persoana nu scoate o vorba. Si la gradinita de-abia acuma si-a dat si el cit de cit drumul, insa nu vrea sa vorbeasca in fata tuturor copiilor nici sa-l tai.

E terminat dupa trenuri, tramvai, metro, avion. Visul lui e sa se duca la Paris cu trenul...si o intreaba pe Julia de cel putin 2 ori pe zi daca si ea vrea sa mearga (bineintele sa Julia zice "oui" fara sa stie de ce !), apoi face socoteala ca ne ia si pe noi si ca plecam "miine après beaucoup dodo" (adica miine dupa ce face nani mult).

Cu Julia a inceput sa se joace, insa de cele mai multe ori e lupta intre ei, fiecare vrea exact jucaria celuilalt. Julia e mai mica da' ambitioasa foc, n-ar ceda pt nimic in lume.

Eh, gata, m-am intins ca o zi de post!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Multumesc pentru incurajarile cu sofatul.
SI a fost si prima zi. Am senzatia ca as avea nevoie de vreo 1000 de ore de condus caci 30 sint cam putine. Momentan am in cap doar "ambreaj, tureaza, a intia , a doua". Nu stiu cit de mult sa invirt volanul la curbe si cind sa-l aduc la pozitia initiala. DUpa prima sedinta sint naucita.

Marox: As vrea si eu sa am cu cine sa merg undeva unde e retras si nu e circulat ca sa invat sa conduc mai bine, dar nu am cu cine. Fratele meu e la Cluj, iar aici doar un cumnat are masina si nu cred ca se poate ca e masina de servici.

In rest Doamne ajuta.

Va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Lasa Romana, ca te descurci tu si eu eram asa in prima zi. Multa bafta!

Marox, asa e si cu asistentele astea, nu vroiau sa zica nimic, doar cand vine doctorul si nici ala nu m-a lamurit cine stie, bine ca n-au fost complicatii sau mai stiu eu ce.

Am vazut pozele de la intalnire, ce mari sunt copiii si ce frumosi.
Gaby chiar de ce nu-ti faci alt cont pe Dc? cum iti merge cu sarcina?

Si Razvan poceste cuvinte de ma doare capul, si nici pe R nu il zice, tot L e de baza. Ex: sunt supalata, obosita etc (despre el), just un pic, le amesteca cand pe engleza cand pe romana, iar mai nou se balbaie de obicei cand vrea sa vb in romana incepe un cuvant si il repetaaaa pana ii vine in minte celalalt, daca ii vine, daca nu o da pe engleza. sa vedem ce-o mai urma.

Cornelia, sper ca te simti mai bine.
Dana- distractie placuta in vacanta


Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Buna fetele,

Romana - las ca inveti tu, eu mereu ma gindeam la scoala de soferi ca daca toti zarzavagii si sudorii de la imgb pot conduce o masina, cu siguranta voi reusi si eu , totul tine de exercitiu, asta e toata smecheria. Despre gradinita...preturile sint intr-adevar fr mari, mi-am propus ca miine sa ajung si eu la gradi si sa intreb care sint totusi si drepturile noastre in banii astia, cum ar fi un numar maxim de copii in grupa.

Dana - te-am vazut la concert, de fapt l-am vazut pe sotul tau initial si nu stiam de unde sa-l iau, stiam ca-l cunosc de undeva, dar nu stiam de unde, desigur 10 secunde ptr ca apoi te-am vazut pe tine si mi-a picat fisa. Dar ati trecut repede pe linga noi, eram la rind la intrarea pe stadion si n-am apucat sa te strig. Distractie placuta la Florenta, se zice ca e cel mai frumos oras italienesc.

Nma - sa stii ca o cheama Romana, nu Ramona . Luca il zice pe R, si inca de cind a inceput sa vorbeasca, in schimb cu sh si tz avem probleme, si cu ci la fel, nu le poate zice deloc, desi eu incerc sa-l provoc. Oricum cred ca sint inca mici si nu e o problema, abia dupa 5-6 ani cred ca ar trebui sa ne ingrijoram, oricum cel mai bine vorbeste cu educatoarea, vezi ce zice si ea, ca are mai multa experienta si vede mai multe.

Magdone - bine ca esti bine, despre Gabi numai de bine, e ok cu sarcina, din pacate nu a putut sa-si faca un cont nou pe DC...

Cornelia - chiar ma gindeam azi ca esti mai bine, dupa cite probleme ai avut, sper ca nu e intr-adevar nimic grav de data asta

Intilnirea a fost super, adevarul e ca ne-a placut asa de mult incit am zis ca putem sa-i mai serbam de citeva ori lunile astea tot acolo. O sa pun si poze curind, sa ne vedeti ce mari si smecheri ne-am facut.

pup u,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salutare fetele!

tudor il spune pe R destul de corect si in majoritatea cuvintelor. tutusi, poceste si el destule, in general cuvinte pe care le foloseste mai rar. eu il gasesc taaaaare simpatic cu fazele astea, il corectez dar il si pup ca mi-e tare drag si stiu ca in momentul cand o sa vorbeasca super-corect am cam terminat cu prima copilarie...
de ex la ompleta spune 'olmeta' (mama de cate ori ii cere ii da o felie de paine cu almette... ); la shnitzel ii spune 'nishtzel' samd... daca realizeaza ca nu poate nimeri varianta corecta, o spune pe cea gresita zambind asa, in coltzul gurii, si ma intreaba 'cum sa zic, mami, cum se zice?!'

la gradinitza cica e descurcaretz nevoie mare, se duce singurel la beie, la pipi, ba kiar ii mai ajuta pe colegii care sunt mai mititei... e tare moralist si ii pune sa asculte de doamna, sa faca ordine, etc...

romana - lasa ca exercitziul e mama intzelepciunii, vei vedea ca dupa orele de shofat o sa te simtzi mai stapana pe 'covrig'! oricum asa o fomeie plina de vointza nu are cum sa nu reuseasca! mai ales ca ai si o motivatzie foarte solida, altfel cred ca greu te-ai descurca cu cei 3 piticutzi...

cornelia - sper ca esti mai bine, copiii sunt ok?!
ai reusit sa il programezi pe stefan la bucuresti pt consult?

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Andra promit sa fiu mai atenta data viitoare .
eu nu prea ajung la gradi ca sa pot sa vorbesc cu educatoarea. si din pacate nu prea sunt multumita de ce fac ei acolo. invata tare putine lucruri noi. solutia ar fi o gradinita particulara, dar nu ne prea permitem.

Romana ca te-am botezat. sunt curioasa ce o sa ne spui dupa 20 de ore de condus. sa vezi ca atunci altfel vor sta lucrurile.

o zi buna tuturor.

nico29+ 21.07.2003
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

nma cred ca ar trebui sa vorbesti si cu educatoarele in legatura cu problema pe care ti-o pui - ca nu invatza cat ai dori tu la gradinitza!

sa stii ca programa pt grupa mica este destul de 'firava', adica trebuie sa invetze sa distinga culorile, sa numere pana la 5, cateva cantecele si poezii, sa tina creionul bine in mana, etc. majoriotatea chestii foarte simple, pe care poate le facea deja cand l-ai dat la gradi. dar nu toti copiii se 'pricep' la fel de bine la lucrurile astea, si educatoarele trebuie sa ii aduca pe totzi cam la celasi nivel.

si mai e ceva ce tzine de fiecare copil in parte. eu am baietzii la aceeasi gradi de stat(program prelungit). tudor turuie toata ziua poezii si cantecele, dar bogdan abia scoteai ceva de la el cu clestele... isi amintea cine stie cu ce ocazie si spunea cate o poezie/ cantecel, de povestit insa ce-a mai facut/invatzat la gradi nu a facut-o niciodata.

ei au insa niste caiete si fishe de lucru, fiecare etichetate, fishe pe care ni le pune doamna la avizier saptamanal, sa vedem progresele copiilor (colorat, logica, etc) si pe care la sfarsitul fiecarui an le luam acasa sa le pastram. (doar fisele individuale, caietele raman la gradi).
poate si la voi este un sistem asemanator, si daca vorbesti la gradi vei avea surprize placute.
eu una am fost multumita...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

anamaria ai tu dreptate. educatoarea mi-a spus ca in primul an trebuie sa invete sa numere pana la 3. mie mi se pare foarte putin. macar pana la 5. ea spune ca face ceva mai mult cu ei.
alex invata si imi povesteste tot ce fac ei acolo. vine des cu bulina rosie acasa. eu am tendinta sa compar cu ce fac cei de la privat. acolo se lucreaza mai mult.
la alex la gradi se axeaza mai mult pe joc, teatru de papusi (vine o data la 2 saptamani) si diapozitive o data pe saptamana. nu au televizor si ma bucur. la cealalta gradi cu program prelungit stateau mult la tv la desene.
frecventa la clasa lui alex cam lasa de dorit caci sunt cam bolnaviori motiv pt care educatoarea nu prea are cu cine sa faca serbare. azi a fost sotul sa vorbeasca cu educatoarea si erau doar 5 copii prezenti.
din toamna cred ca vor invata mai multe caci sunt si ei mai mari si probabil nici nu vor mai lipsi asa de multi.

nico29+ 21.07.2003
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Salutari,

ce bine ca mai vorbiti despre ce fac copiii la gradinita si cum se descurca cu vorbitul - eu aveam impresia ca aici e o problema cu invatatul putin la gradinita, dar incep sa inteleg ca e normal sa nu ceri prea mult de la niste pitici atat de mici. Experienta mea cu Ana si gradinita ei ma facea sa cred ca ies direct ingineri de avioane dupa grupa mica :).
Matei invata sa numere pana la 10, formele (pe care le cam bulibaseste - de ce e nevoie sa ai si patrat si dreptunghi, daca amandoua au patru laturi) si culorile, sa deseneze (asta pare ceva absolut imposibil pentru Matei - 100% fiul parintilor sai), picteze si sa faca figurine din plastelina si alte "arte". Ii mai invata diferite chestii despre natura, azi de exemplu planteaza fiecare cate o leguma sperand ca la toamna sa le poata si manca. Mai invata si cantecele si poezii, pe care Matei le canta cu aplomb in baie, dar niciodata daca il rogi sa le cante.
Recunosc ca de cand s-au acreditat si a venit o educatoare noua - o chinezoaica draguta - lucrurile s-au schimbat in bine. (Nu intr-atat incat sa il gasesc vreodata curat la gura, sau sa se fii obosit careva sa il stearga la fund.)
Cu vorbitul este un fel de ghiveci, ca si Razvan vorbeste intr-un fel de babilonie de limbi. Pe "R" il pronunta bine (nu la fel de apasat ca un roman, dar bine pentru aici), dar are probleme cu "ci" si "ce" care tind sa devina "tzi" si "tze". Pe deasupra are tendinta de a manca o parte din cuvant (mocicleta in loc de motocicleta etc) si, daca nu isi aduce aminte un cuvant uneori se apuca sa urle in loc sa incerce sa il spuna in cealalta limba, sau sa caute un sinonim.

Altfel, asteptam vacanta, i-am inscris pe amandoi la un fel de "tabara de zi" - o inventie grozava care ar prinde bine si in Ro - unde cica or sa invete si un pic sa inoate. Sper sa le prinda bine, pentru ca amandoi par cam plictisiti si scandalagii.

Andra si Dana, la ce concert ati fost? Noi am vazut "The Police" saptamana trecuta.

Romana - si eu invat acum pentru carnet, dar cred ca au uns cartea cu somnifer, cum o iau in mana, cum ma ia somnul. Incerc totusi sa dau examenul scris maine ca sa il pot da si pe cel practic cat de curand. Azi mi-as fii dorit sa fii avut carnet si masina, pentru ca toarna cu galeata, Andrei e la un curs la cucuiata cu masina cu tot si eu trebuie sa iau gasca de la gradinita pe jos, bleah.

Magdone - bine ca ai scapat de apendice si de curatenie cu aceeasi ocazie :). Asteptam povesti de casa noua.

Mi se pare mie, sau nu e nici o relatare de la intalnire?

pe curand,
madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

buna.
la multi ani vanessa!sa cresti mare, sa fi sanatoasa.si poate mai trece si mami pe aici!
nma - sa stii ca si la gradinitele particulare tot acelasi lucru fac...in grupa mica invata sa numere pana la 3, deseneaza, picteaza, activitati matematice, dezvoltarea vorbirii...nu cred ca e nici o diferenta.
stef e bine, sanatos...voinic nu pot spune....
si eu sunt bine...cresc...
va pupic.

Mergi la inceput