Juniori de iunie-iulie 2003 (1)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Nma, felicitari si sa va traiasca printesa. Asteptam detalii de la tine personal.

Gio, frumos concediu, mie Austria mi s-a parit cea mai civilizata tara din cate am vizitat, nu am sa uit niciodata o parcare in care erau ghivece cu muscate - bineinteles nepazite... Iar Tirolul este un loc superb...

Cornelia, Magda - sa reveniti din concediu cu forte proaspete!

Noi am fost in Grecia doua saptamani, frumos, mancare buna, dar tare obositor cu doi copii. Acasa am cine sa imi gateasca si cine sa imi faca si curatenie, aici faceam eu . Asa ca m-am intors direct obosita. De acum daca mai cresc si copiii nu ma mai duc decat la ultra all inclusive sa stiu ca ma relaxez si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

In primul rind imi cer scuze ca n-am fost la "datorie" si n-am reusit sa urez la timp tuturor copilasilor de la postul nostru La Multi Ani pentru cei 4 ani pe care i-au implinit. Sa fie sanatosi, frumosi, destepti si cu mult noroc!

In al doilea rind, felicitari Nma! Sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa si cuminte!

Noi tocmai ne-am intors din vacanta, astazi am reluat serviciul. Am fost plecati 2 saptamini in Italia. La origine am inchiriat doar o saptamina, la Florenta, apoi am zis sa mai mergem si la Milano (2 nopti) si la Venetia (3), ...s-a lungit vacanta. Am mers toti 4 si a fost cosmar!!! Da' ce sa facem, n-aveam cui lasa odraslele. E drept ca n-am vazut multi inconstienti ca noi, cu copii asa de mici. Am luat ambele caruturi, tot am avut scandal-ba voiau in picioare, ba se descaltau si puneau picioarele pe jos, ba voiau sa se impinga unul pe altul, ba voiau in brate, ba le era foame, ba sete, ba ii chinuia talentul in muzee si se puneau pe cintat. La Venetia, pe una din stradutele alea mici adorabile, le confiscase Christophe caruturile si au fost obligati sa mearga pe jos. Ii luasem pe amindoi de cite o aripa...mamaaaa, cum mai urlau!!! Intorcea lumea capul dupa noi, asa distractie nu mai pupase Venetia de la carnaval!!! Pe Julia, cind o apuca amocu' se trintea pe jos, pe burta si cu miinile la ochi si ne prevenea "Je boude" (sint bosumflata). Odata am facut experimentul, ne-am ascuns si am lasat-o singura. Aiurea, nici gind sa se inspaiminte, mai ridica din cind in cind capul, mai tragea cu ochiul, banuiesc ca ne dibuise, oricum, a stat asa vreo 10 minute. Dupa care s-a ridicat si a venit calma si s-a lipit pisicoasa de piciorul meu. Acuma nu-mi amintesc decit partile frumoase, insa la un momentat nu mai puteam, eram la capatul puterilor si al nervilor.

Personal, Florenta nu mi s-a parut cine stie ce, era o nebunie de scutere, mergeau cu viteza si apareau de unde nu te asteptai, iar orasul e plin de sensuri interzise. Ca imaginea sa fie completa, iti spun ca fac o multime de lucrari de reparatie a soselelor, pierzi o gramada de timp in ambuteiaje. Am incercat sa vizitam Galeria Uffizzi...IMPOSIBIL! Coada cred ca era pt 3 ore, iar daca faceai rezervare probabil ca stateai la coada doar 2 ore jumate. Gradinile Boboli au fost inchise atunci cind am vrut noi sa le vizitam ca tocmai fusese o furtuna care smulsese niste copaci.

Kehleyr, ti-am urmat sfatul si-am vizitat San Gimignano (magnific, mi-a placut mult mai mult ca Florenta) si Siena. Ne-am urcat toti 4 in faimosul turn din Piazza del Campo, ce sa zic, a fost sportiv!

Si pt ca vorbim de turn, Christophe a urcat in turnul din Pisa. Eu am ramas jos cu plozii, reusisem sa-i tin unul linga altul pe o peluza (la statuia cu lupoaica pt cunoscatori). Era noapte si incepusera sa se plictiseasca. Ma intreaba unde-i papà, le explic ca e acolo suuus, la care se apuca sa strige pe 2 voci:"Papaaaa". Si din ceruri se aude raspunsul: "Ouuuuui, Julia !".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
concediu placut celor care abia acum il au.
si eu m-am distrat de minune...smotru, carat 8 etaje pe scari...mai fain decat venetia...garantat!si unde mai pui ca e si gratis...
eu sunt bine, cresc o data cu tara, mor de cald...
maine se intoarce si fiul ratacitor din vacanta si ma oftic ca inca nu e gata apartamentul sa ne putem muta.
in rest, nu am noutati.
va pup dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Helloo? Unde a disparut toata lumea?

Noi ne-am intors din mini concediul de 1 saptamana, dar care a fost super relaxant, ne-am distrat, am avut si vreme destul de buna, doar in ultimile 2 zile a batut vantul foarte tare, dar daca ne bagam in apa era OK, cand ieseam era o problema .
Am fost si intr-una din zile intr-o plimbare cu feribotul pe una din insulitele din nord, care nu e locuita, e doar punct turistic. Ce sa va zic scot astia bani si din piatra seaca.

daca aveti timp am pus aici niste poze: http://good-times.webshots.com/album/560396660BLfluJ

Numai lui Razvan nu prea i-a placut, in fiecare zi ma intreba "de ce am venit la casa asta? cand plecam acasa la noi? dar stricam si casa asta? eu ii raspund : nu mami, cum s-o stricam, si el zice: Dar la Toronto cum am stricat-o?? de unde se vede treaba ca renovatul asta l-a traumatizat si pe copil, nu numai pe mine
Ai mei se pregatesc sa plece, deja am inceput sa bocim, nu stiu ce ma fac fara ei, ca asa tare m-am obisnuit.

va pup




Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitz78 spune:

neatza.
magdone - super pozele...si razvan a mai crescut...
eu in continuare sunt nervoasa cu apartamentul...parca nu se mai misca nimik...offff...
stef s-a intors de la mare, e bronzat, sa nu-l recunosc!e negru!
eu cresc o data cu tara!dar nu mai am mult si asta ma mai calmeaza .
va pup dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madic spune:

Buna fetele,

Mai dau si eu un semn de viata, sa nu ma taiati de pe lista .

Mari noutati n-am, copilu e la mama, pt ca la noi in casa e santier (Gaby - vezi, nu esti singura). Si eu am un car de nervi, ca nea zugravu a venit duminica trecuta, a facut ce-a facut pana seara, si de-atunci nimic. Acum nici nu stiu ce sa fac, sa mergem maine la mama s-o luam pe Mariuca acasa, cu riscul de-a continua santierul cateva zile, sau s-o mai las 2-3 zile in speranta ca pana atunci terminam... Grea problema.

Altfel, Mariuca e bine, s-a ingrasat si e bronzata bine (nici nu-i de mirare la cat ii sufla mama in ), iar saptamana viitoare la sfarsit vrem sa mai plecam si noi nitel, ca ni s-a facut dor de mare.
Sper ca pana atunci sa terminam cu casa, daca nu, eu las totul balta si plec.

Magda - frumos concediu cred c-ati avut, asa, cu totii. Pare asa mare Razvan...

Din cicluri dialoguri cu copilu, cam atat:

Eu - alo, buni, ce faceti?
Buni - bine. Mariuca, e mami la telefon, vii sa vorbesti cu ea?
Mariuca - NU
fine del primo tempo...

V-am pupat,

Madi si Mariuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Bunaaa,

revenim, vazut poze - Magdone, off topic, semeni f bine cu mamica ta.

marox, citind despre aventurile voastre mai ca nu regret ca n-am facut si eu figura si ne-am dus singurei. oricum fiecare alegere are si parti frumoase si mai putin frumoase. mie mi-a fost destul de dor de ele si m-am simtit un pic vinovata, dar a trecut.

gaby, take it easy, pe mine ma doare mintea numai cand imi amintesc cum a fost cand ne-am mutat...cum ne rugam de toti ciudatii sa vina sa ne puna gazul,curentul...sa se dea drumul la apa..sa mai punem un apometru etc etccc. tu ai grija de bebica si lasa-i pe altii cu grija casei.

madic, asteptam continuarea! (Taisia cand era la mama refuza sa vb cu noi - "am multa treaba nu ma deranjati! si chiar avea

Maadi
, suna-i la tenis club insa mi-au zis un pret de mi-a picat fatza - vreo 10 mil pt 20 de ore. Drept urmare Taisia are azi prima ora de karate, revenind la niste preturi normale...

Apropo, ce activitati mai faceti cu picii? Noi suntem la un cerc de creatie de vreo 3 luni - picteaza, coloreaza etc...si Taisiei ii place f mult. Acum vrem sa incercam si un sport, sa vedem ce iese la karate, Xena lui mama.

In rest, crestem, crestem. Andra..., Bibi, Magda, Claudya, Madishor, Pojogam, Bobi, Martta, Pufulet, Romana_74, Alinuta, Bychi, Crisa si voi toate pe unde umblati? Ne moareeeeeeeeee subectu' domle'!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Eu sunt bine, si copiii la fel... cresc si sunt din ce in ce mai cuminti! Am fost la un curs la Pitesti si apoi in concediu, asa ca am lipsit in total 4 luni! Matei e mare, are deja 20 de kg si sunt tare ingrijorata de ce picior mare are... 32! Nu stiu cum e dar sincer nu as vrea sa fie de 2 m cand va fi mare. As vrea sa il dau la un sport care sa nu il creasca fortat cum ar fi baschetul, voleiul sau handbalul... cred ca vom merge pe schi si vara vedem noi, ca de inot nici nu incape indoiala, nu vrea si pace! Stie ca va merge acum la grupa mijlocie si e foarte incantat pentru ca ii e tare dor de colegi si de gradinita. Il voi duce de la 1 septembrie. Toti asteptam momentul cel mare. Luca e si el un adevarat baietel si incepe sa vorbeasca... se inteleg tare bine ei doi, fratii! sa iubesc enorm. Merg repede ca s-au trezit. Mai vin! Paaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Romana, Taisia poarta 29 la picior. pt o fata mi se pare f mult, chiar sunt curioasa Mariuca a Corneliei cum mai sta la capitolul asta, la fel si celelalte fetitze. ca inaltime are 105 cm si 17 kg. f inalta nu e dar are piciorul destul de mare.


la karate m-am distrat grozav, Taisia tot incerca sa-i imite pe ceilalti copii. sa vedem cum merge si data viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna si de la noi si pupici tuturor!

De cand nu am mai trecut pe aici am fost putin plecati (mini vacanta de groaza cu doi copii - bine ca nu sunt singura care ma plang ) si ne-am intalnit cu multi copilasi: Tudor si Bogdan (Anamaria), Mara si Sofia (Pufulet) si Tudor (Crisa). Am cateva poze cu Tudor si Bogdan, dar inca nu mi-am facut timp sa le pun pe net.

Pe DC nu am reusit sa mai intru ca e tare greu in concediu . Imi permit acum o pauza ca de doua zile sunt in pat din cauza unei migrene groaznice, care abia m-a lasat acum vreo doua ore.

La pantofi Maria poarta 29 si are 111 cm. Dar Mara o intrece si la una si la alta : poarta 30 si are cu cativa centimetri in plus.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput