cadouri invatatoare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu o sa-i iau ceva doamnei de Craciun. Nu vreau sa-mi favorizeze copilul. In nici un caz la nota. Nici macar nu vreau sa fie favorizata la chestii gen cu cine sta in banca. Nu-mi convine cu cine sta acum, i-am zis doamnei cred ca de doua ori ca as prefera varianta anterioara dar daca dansa zice ca e ok asa pentru toata lumea merg pe mana ei si nu mai insist (fi-mea cea cuminte sta acum cu un baietel mai agitat si inainte statea cu o fetita cuminte. Evident riscul este sa fie distrasa in timpul orei dar pana la urma trebuie sa se obisnuiasca si cu asta).

Deci mgabi si copilul meu a fost mutat dar eu n-am luat-o la modul "pentru ca n-am dat nimic" ci doar m-am gandit ca o sti ea ce face . Si mie invatatoarea imi spune doar ca se descurca foarte bine iar eu ma bucur cand aud asta.

Una peste alta "cadoul de Craciun" cred ca e o chestie draguta si nu neaparat o chestie scumpa. Adica poate fi doar un aranjament dragut de Craciun. Nu ar trebui sa reprezinte un efort financiar pentru familie, in mod clar e ceva mult mai ieftin decat suma alocata pentru copil de exemplu.
Pana acum doamna pare corecta nu stiu daca i-a dat cineva ceva si nu cred ca i-a dat. Sper ca nu o sa-mi schimb parerea mai tarziu.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Astazi,cand copilasii au primit cadouri de la Mos Nicolae,a primit, in mod firesc,si doamna invatatoare ceva, tot de la Mos.Fiica-mea era tare amuzata ca a primit si doamna o varguta ,ca si ei...Mie cadourile imi plac,si sa le primesc,si sa le ofer,si asa vreau sa o invat si pe fetita mea.Nu sunt de acord insa sa fie pretinse,sa fie copiii persecutati sau nedreptatiti.Asta in niciun caz.Dar un cadou simbolic dat din inima,nu vad de ce nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Eu am o dilema. Nu stiu cum sa procedez. Am dat bani toti parintii pentru cadoul d-nei, pt mos craciun, pt prajiturele la copii, suc etc. Acum ar trebui sa-i mai dau ceva si eu in particular?

Criss de Alessia si Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nu am citit ce s-a scris, ma duc imediat la pagina 1, dar inainte as vrea sa scriu ceva din experienta mea de invatatoare (18 ani):
nu ii luati cadouri doamnei in afara de o floare (un trandafir), banutii pe care vroiati sa ii cheltuiti pe cadou, folositii in alt fel:
luati cadouri educative pentru proprii copii din clasa (culegeri, carti de povesti)
alegeti un camin de batrani si mergeti acolo cu ceva fructe si dulciuri, se vor bucura tare mult
gasiti un scop generos banilor respectivi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Criss daca ati strans bani pentru cadou atunci e suficient. Poate doar o floare daca vrei.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Nu pot fi pusi toti profesorii, invatatorii si educatorii in aceeasi oala.
Eu am lucrat ca profesoara 4 ani. Am nimerit in scoli in care erau foarte multi copii saraci. Si chiar si asa, existau profesori care le spuneau foarte clar ce cadou vor sa primeasca dar si profesori care strangeu bani si le luau ei copiilor cate o punguta cu dulciuri de Craciun sau dadeau celor mai amarati ciocolata si bomboanele primite de la cei mai "avuti".
Cred ca depinde de cum ii dicteaza fiecaruia constiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

E drept ca nu se poate generaliza, dar de cele mai multe ori o persoana este sensibila la "atentii". Iti face placere, te face sa te simti valorizat, pretuit, insa e o eroare capitala sa ajungi sa judeci valoarea unui copil dupa potenta financiara sau generozitatea parintilor. Datul sau ne-datul vreunei "atentii" trebuie sa ramana strict o optiune. Si, iarasi nu se poate generaliza, dar si parintii gresesc foarte mult atunci cand impun sau cand sunt de acord cu niste valori exorbitante pentru cadouri care si-au pierdut de mult valoarea de simbol.
Eu am o amica care, pe langa ce suma dadea la comun laolalta cu ceilalti parinti, a dus la un Pasti bijuterii din aur educatoarelor, din partea ei personal. Si stiu o educatoare care a refuzat-o, simtindu-se jignita de cadoul opulent, dar mai stiu si ca cealalta s-a fatait cu cadoul prin gradinita extrem de mandra. Una s-a simtit jignita, motivand ca nu este nevoie sa fie "cumparata" cu ceva atat de scump, cealalta s-a simtit flatata de pretuirea pe care i-a aratat-o mamica respectiva.
In prezent, amica respectiva continua acest sistem si la scoala, unde a inceput deja sa "cotizeze" cu diverse. Avem copiii din nou in aceeasi clasa, care nu e deloc o clasa de copii din familii bogate, dar, sa fiu sincera, nu am vazut ca vreun copil sa fie defavorizat sau privilegiat din cauza "darului". Am strans bani pentru Mosul copiilor si al doamnei, o suma simbolica, ca sa o poata acoperi toata lumea, si pe aceea cu greu, caci asa suntem noi, parintii, ne mobilizam foarte greu, mai ales la clasa I. La finalul saptamanii ii vom da doamnei cadoul in plic (desi nu agreez metoda, am inteles logica, si se pare ca e preferata in sistem) ca fiind din partea tuturor. Pe de alta parte, am inteles ca sunt deja voci care au anuntat ca ei vor aduce si cate un cadou din partea lor personal. Mie, personal, mi se pare o fanfaronada. Sa vii sa "plusezi" peste cadoul care vine din partea tuturor cu un alt cadou (care nu e o floare, sa fim bine intelesi), mi se pare ostentativ "uite, eu imi permit mai mult". Dar, e doar parerea mea.
Cat priveste raspunsul destul de vag al invatatoarei in ce priveste copilul, sa stii ca eu incerc sa evit raspunsurile de tipul "merge bine", punand intrebari cat mai punctuale despre copilul meu. Si ma refer in special la ora de consultatie unde o "am" pe doamna numai pentru mine. Daca trebuie sa lucram suplimentar acasa la ceva anume, daca este atenta la ore, daca se concentreaza, daca se incadreaza in timp, cum relationeaza cu ceilalti colegi, cum se organizeaza in banca, cum vorbeste cu colegii, cu doamna, ce face in pauze, si tot asa. Parerea mea e ca daca te intereseaza ceva anume, trebuie sa intrebi, altfel exista riscul sa te trezesti cu un raspuns general.
Si eu aveam in gradinita educatoare care raspundeau astfel, pana cand, la un moment dat, mi s-a reclamat faptul ca a isi da in stamba, ca se comporta violent si ca, de fapt, erau aspecte care se manifestau mai demult, cand eu primeam raspunsuri de tipul "merge bine". De atunci m-am invatat minte si intreb cat mai concret ca sa primesc raspunsuri la fel de concrete.

Mergi la inceput