cadouri invatatoare

cadouri invatatoare | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Buna.

Mie mi se pare ca traim tot ca pe vremuri. Cu cat cotizezi mai bine cu atat ii va fi mai bine copilului. Cadou de Craciun , Cadou de 1 Martie, cadou de Pasti, cadou de sfarsit de an si cadouri personale ficare parinte dupa posibilitati. Pai asta mai este scoala. Si vai saracii profesori. Meditatii dau pe branci si sunt tare amarati.
Daca nu am avut timp sa merg la scoala acum copilul stasingur in banca clasa I sau este mutat te miri cu cine si daca intreb invatatoarea cum se descurca imi spune ca .......bine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Nu vrei, nu dai. Nu cred ca sta singur sau este mutat cu nu stiu cine doar pt ca nu ai dat cadouri. Si daca iti spune ca se descurca...bine... unde este problema? Iar cat priveste meditatiile nu generaliza, nu TOTI profesorii de la fiecare disciplina, dau meditatii.



Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
poze Simon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu am lucrat 6 ani in invatamant. Nu m-a interesat sa primesc cadouri. Desi am avut parinti care credeau ca daca la inceput de an scolar imi aduc nu stiu ce buchet de flori de la super floraria lu' peste, copilul lor nu mai trebuie sa invete nimic. Nu mi-a placut niciodata sa favorizez pe nimeni, pentru ca eleva fiind am suferit din cauza ca invatatoarea ii favoriza pe elevii a caror parinti 'cotizau' la bunastarea ei. Cat despre bani, n-am dat meditatii, dar aveam o slujba part-time (dupa ce am terminat facultatea).
Cu cadoul e clar, daca vrei dai, daca nu nu, nu te obliga nimeni. Ai intrebat-o pe invatatoare de ce l-a pus singur in banca? Poate este usor distras de coleg si nu se concentreaza la ore. Eu iti spun sincer ca am fost foarte fericita ca invatatoare cand am avut mobilier individual si fiecare copil statea singur in bancutza lui. E mai bine pentru ei, le atragi mai usor atentia la lectii, nu mai e tentat sa povesteasca, sa copieze de la colegul, etc.
Nu te-as sfatui sa te grabesti sa judeci asa usor, meseria de educator nu e deloc usoara, pana nu ai fost in situatia respectiva nu stii ce inseamna si cu ce se mananca.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiakb spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Claudiakb, mama mea lucreaza inca intr-o gradi de stat unde "se practica" cadouri si de la ea stiu.

Cea mai buna solutie ar fi ca sa refuzi si daca insinsta si iti e greu sa refuzi, dupa ce pleaca parintele sa-l pui la loc in dulapiorul celui mic si eventual lasi un biletel explicativ (sa nu te confunde cu colega).

Poate te ajuta!


Mitza cu bb2 si Miron Radu (06 oct. 2004)

Nazdravanii de sept-oct 2004 la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

E foarte instructiv sa stim si parerea profesorilor despre "cadouri". Multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiakb spune:


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Claudiakb de la mine. Sa speram ca vor fi cat mai multe cadre didactice ca tine, pentru viitorul copiilor nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiakb spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Tot respectul pentru cadrele didactice care nu judeca oamenii si trateaza copiii acestora dupa cadourile pe care le-au dat !!!
Trist este insa ca aceste cadre sunt prea putine in comparatie cu marea masa a celor care, asa cum spuneati mai sus, se simt mai apreciate daca le dai cadouri cat mai scumpe sau mai des.
Asta zic eu ca e trista realitate si nu prea stiu ce sa facem...
Nu aduc in discutie categoria celor care pur si simplu cer "de la obraz" sa le aduci (ca si doctorii care fac asta) si care mi se par niste "Distrusi"...
Eu va pot spune ca din punctul meu de vedere cel mai neplacut este pentru parintii care nu dau stimulente (pentru ca educatia lor le spune ca e jignitor sa "fortezi" profesoara/educatoarea sa iti favorizeze copilul pentru ca LE DAI).
De ce ?
Pentru ca poate acel cadru care primeste de la aproape toti copiii ar putea sa gandeasca "uite-i si pe astia, nu se simt sa-mi dea"...sau dimpotriva, sa aprecieze ca acel parinte nu simte nevoia sa jigneasca persoana care le educa copilul si are influenta aproape egala (daca nu mai mare) cu a parintilor prin faptul ca obliga la favoritisme (de parca copilul nu ar primi atentia in mod egal).
Cum putem sa aflam ce e mai bine sa facem ? Stie cineva ?

Ana


Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza79 spune:

Este un subiect foarte delicat.

Primitul cadourilor tine de mentalitate si sunt foarte putini cei care nu accepta asa ceva. Felicitari lor.

Educatia unui copil nu ar trebui sa depinda de cadoul pe care-l aduce parintele, obligat.

Dar, pentru ca mai exista si cazuri cand un parinte iti aduce din suflet ceva, nu conteaza ce, pentru ca nu stie altfel sa-ti rasplateasca munca stresanta si obositoare, cred ca un astfel de parinte totusi nu ar trebui refuzat pentru ca ar fi pus intr-o situatie jenanta. Dar sunt asa de rare cazurile ca le numeri pe degete.

Mergi la inceput