Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dmc spune:

Buna tuturor,

Am o intrebare pentru Marius,

Sunt insarcinata in 13 saptamani, si sunt angajata la o firma cu contract de munca din 14 februarie 2008 ( inainte am lucrat la aceiasi firma fara contract, majoritatea lucram asa), cand am aflat ca sunt insarcinata mi-am anuntat seful si colegii( la 7 saptamani) despre sarcina, apoi a urmat concediul de odihna inte 4 august si 18 august, cand m-am intors din concediu seful meu a inceput sa faca presiuni asupra mea, si pe data de 22 august contabila mi-a trimis preavizul de concediere conform art. 73 alin 1 codul muncii, am refuzat sa-l semnez, dar mi l-au trimis acasa prin posta, din data de 22 sep. 2008 conform acelui preaviz eu o sa fiu concediata, pentru ca , compartimentul unde sunt incadrata isi restrange activitatea. Intrebarea este ce trebuie sa fac ca sa pot beneficia de toate drepturile gravidelor, stiind ca in timpul cat esti insarcinata nu au voie sa te concedieze si daca pot sa imi platesc eu contributiile catre stat din data de 22 sept, pot beneficia dupa nastere de concediu crestere copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa beneficiezi de somaj. Chestia cu platitul nu tine.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura28@ spune:

Buna dmc.
Si eu ma aflu in aceiasi situatie ca tine.
Doar ca eu nu am primit preaviz.
Si am aflat de concediere dupa 5 luni la proces (m-am dus la un avocat sa ii dau in judecata)Am castigat procesul dupa un an de zile, pt. ca ei ba nu s-au prezentata, ba nu au depus la dosar tot ce trebuie.In urma sentintei trebuie sa ma reangazeje pe post pana la data nasterii copilului urmand apoi sa beneficeieze de indeminzatie, Angajatorul urmeaza sa plateasca salarile restante+ chaltuieli de judecata+ executorul (am fost nevoita sa apelez la executor pt. desi sentinta era data si in acelasi timp irevocabila nu mai raspundeau la telefon cei la care am fost angajata).Tot ce pot sa iti zic este daca nu ai semnat preavizul, mergi si vorbeste cu un avocat specializat in litigii de munca pt. ai da in judecata(nu platesti taxele de timbru). Merita efortul.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura28@ spune:

[Dmc am uitat sa iti zic ca inafara de aceasta situatie firma la care am lucrat si-a restrans activitatea din oras si au mutat-o unde au sediul firmei ce se afla la 50 de km de orasul unde locuiesc; aesta fiind motivul pt. care m-au concediat fara macar sa trimita un preaviz.
Ceea ce face angajatorul tau este ilegwl, deoarece in situatia ta acesta nu poate dispunne de concediere decat in situatia REORGANIZARII JUDICIARE SI/ SAU FALIMENT.
MERGI NEAPARAT LA UN AVOCAT SAU CHIAR LA CAMERA DE MUNCA( SI VORBESTE CU IN INSPECTOR).
MULT SUCCES

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

dmc..ai anuntat in scris angajatorul ca esti insarcinata?

Sorana 28+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmc spune:

Am anuntat in scris angajatorul ca sunt insarcinata cu adeverinta de la medic, nu am semnat nici un preaviz, acum astept pana pe 22 sept sa vad ce se intampla, patronul meu este plecat in concediu in Turcia deci prea multe nu am ce sa fac. Am anuntat si pe cei de la ItM de situatia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluelight spune:

Va rog mult sa-mi raspundeti la niste intrebari la care nu am raspuns....

De vreo 5 ani de zile am avut diverse contracte de munca pe perioada determinata la aceeasi institutie (invatamant superior). Toata aceasta perioada mi-au fost platite contributiile desi eu imi castig banii in principal la plata cu ora. Sunt perioade scolare in care castig destul de mult, altele in care fiind vacanta nu castig decat ce este pe contract. Contractele de munca pe perioada determinata au avut cate 2 ore pe zi, in alte perioade 4 ore pe zi, avand astfel sume modice. Momentan la 31 august mi-a incetat ultimul contract si urmeaza ca de la 1 octombrie sa mi se deschida alt contract...Nu estimez ca in urmatorii 2 ani sa se schimbe situatia.
Intrebarea mea este: daca as ramane insarcinata anul acesta (sa spunem prin octombrie) ce se intampla? Beneficiez de vreo indemnizatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dmc

Buna tuturor,

Am o intrebare pentru Marius,

Sunt insarcinata in 13 saptamani, si sunt angajata la o firma cu contract de munca din 14 februarie 2008 ( inainte am lucrat la aceiasi firma fara contract, majoritatea lucram asa), cand am aflat ca sunt insarcinata mi-am anuntat seful si colegii( la 7 saptamani) despre sarcina, apoi a urmat concediul de odihna inte 4 august si 18 august, cand m-am intors din concediu seful meu a inceput sa faca presiuni asupra mea, si pe data de 22 august contabila mi-a trimis preavizul de concediere conform art. 73 alin 1 codul muncii, am refuzat sa-l semnez, dar mi l-au trimis acasa prin posta, din data de 22 sep. 2008 conform acelui preaviz eu o sa fiu concediata, pentru ca , compartimentul unde sunt incadrata isi restrange activitatea. Intrebarea este ce trebuie sa fac ca sa pot beneficia de toate drepturile gravidelor, stiind ca in timpul cat esti insarcinata nu au voie sa te concedieze si daca pot sa imi platesc eu contributiile catre stat din data de 22 sept, pot beneficia dupa nastere de concediu crestere copil?


In baza carui articol s-a emis decizia? Art. 73 se refera la dreptul la preaviz, nu e articol de incetare a CIM.


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dmc spune:

Buna Marius,

Eu am primit un praviz de la contabila:
" Va aducem la cunostinta ca incepand cu data de 22.09.2008, compartimentul unde sunteti incadrati isi restrange activitatea.
Conform prevederilor art. 73 alin 1 Codul Muncii incepand cu data de 22.08.2008 vi se acorda un preaviz de 20 zile lucratoare, dupa expirarea caruia, respectiv la data de 22.09.2008 contractul de munca va inceta".

Asa arata preavizul pe care l-am primit, si pe care nu am vrut sa-l semnez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dreptul la preaviz
ART. 73

(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare.




Acest articol prevede dreptul la preaviz nicidecum baza legala in conformitatea caruia se ia decizia respectiva. Ramane intrebarea in ce baza se desface contractul. Ca avem dreptul la preaviz cf art. 73 inteleg dar nu asta este intrebarea. Cand dai o decizie spui ca ai luat decizia de desfacere in baza art corespunzator desfacerii. Art. 61 65 66 sunt art. care legal discutand trateaza motivele desfacerii nu dreptul la preaviz. Noi nu discutam de dreptul la preaviz ci jusstificarea legala a defacerii (incadrarea cf legislatiei muncii)!

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/watch?v=9dxvZ8UCZag" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput