Masturbarea la copiii mici

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

quote:
Originally posted by MissParker

quote:
lasati copii sa-si exploreze corpul ,si sa se iubeasca si singuri.
masturbarea de mult nu mai este socotita o boala.


Ptiu, ptiu, ptiu, stai nitel sa te prinda aia de la religie si sa-ti explice pe saizeci de pagini de ce masturbarea e lucru diavolesc.


Felicia
Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************
Adevar > Autonomie > Identitate

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!






Fie-mea se pune jos pe burtica , se incordeaza, se inroseste si misca din fundulet.
La inceput ziceam sa ma duc cu ea la dr, dar vad ca e un fenomen absolut normal.
Oricum am observat ca atunci cind o tin ocupata uita de treaba asta.
Cind o tin mult pe afara si oboseste , am vazut ca uneori mai incearca treaba , insa dupa citeva secunde se da batuta, ca deh..nu mai are energie si de placere.


Ile si Vivian (07.03.2006)


http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

cum ramane cu baieteii? sa fie fetitele mai "precoce"? ca eu ma
intreb acum daca baietelul meu n-a descoperit (inca) masturbarea
doar pentru ca e baiat sau pentru ca... are 3 ani si inca poarta scutece (deci n-a prea avut acces la explorat)

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fiu-miu are 6 ani si se mai ridica "steguletul" din cand in cand iar pe mine ma amuza inocenta lui. Imi zice "uite, s-a sculat, nu-i mai e somn". De pe la doi ani se mai juca cu el incercam sa-i distrag atentia dar nu i-am zis nicioadata nimic de rau.

Eu ma dadeam cand eram micuta pe balustrada scarii blocului. Simteam placere dar nu stiam ce se intampla. Culmea e ca nu spuneam nimanui, probabil mi s-o fi atras atentia.

Luna 33 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

crisul meu are 2 ani si jumatate si de 2 luni,de cand am scapat de pampers,sta numai cu mana la puta,dar nu geme si nici nu se inroseste.pur si simplu se trage de ea toata ziua,chiar radeam cu taica su ca acum nu mai e nevoie sa l tot decaloteze la baie,pt ca o face singur.nu suporta sa stea cu chiloti si i da jos singur,asa ca e mai iritat la fund decat era cand avea pampers,pt ca sta pe covor cu fundul gol.iar afara,una doua,se trage de puta prin pantaloni....asta o fi masturbare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

fi-meu de cand i-am dat jos pampersul avea obiceiul sa traga de cocosel...
ii ziceam ca nu e frumos,sau ii distrageam atentia...
nu facea nimic altceva pt ca mi-as fi dat seama,in plus era prea mic ca sa faca niste "manevre" mai elaborate
insa pe la 4 ani,la gradi,probabil ca i se mai scula steguletul cum zice Luna ...si la culcare,el se juca cu cocoselul...insa doar tragea de el....

ce credeti ca s-a intamplat?!
educatoarea lui a chemat tot personalul sa priveasca spectacolul...
apoi l-a facut de ras prin gradinita,l-a trimis la directoare si in cele din urma ni s-a tinut o teorie de parca omorase copilul pe cineva...
sigur ca l-am certat acolo de fata cu directoarea,insa ei,i-am spus ca asta nu e ceva rau,mai ales ca el nu are dacat 4 ani...

raspunsul a fost,"vai,doamna,de cand sunt eu educatoare n-am vazut asa ceva..."
zic pai ce ati vazut?!
scoatea gemete?!ceva?!
zice,nu...dar ca nu am vazut...

oricum,am ramas deceptionata de cum trateaza unii oameni o astfel de manifestare la un copil de 4 ani...

intre timp,copilul nu mai face asa ceva....cel putin eu nu l-am vazut,si stau numai cu ochii pe el...dar atunci s-a facut din tantar armasar....

mai tarziu nu stiu ce va mai fi,insa ...eu cred ca e ceva normal la un moment dat in viata fiecaruia....



Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

parere personala nu trebuie sa il certi de fata cu directoarea si educatoarei trebuia sa ii faci un scandal monstru ca l - a umilit in halul asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

parere personala nu trebuie sa il certi de fata cu directoarea si educatoarei trebuia sa ii faci un scandal monstru ca l - a umilit in halul asta ...



Subscriu. Pe copilul meu nu are voie sa-l certe nimeni si sa-l faca de ras. Poate discuta cu el, afla de ce face asa si apoi imi poate spune mie. Eu decid cum doresc sa folosesc informatia respectiva. Adica mai concret copilul tau poate sa ramana afectat pe viata de momentul in care si-a atins putulica (poate chiar fara urma de placere) si a fost facut de ras. Astfel mai tarziu cand natural se va masturba (si va place sau nu, da, copiii nostri se vor masturba constienti de ceea ce fac) se va simti vinovat pana in maduva oaselor de un lucru firesc.

Apropos de asta ma intreb ce zicea educatoarea aia daca ii dadeam cartea mea de gravida (scrisa de vreo trei somitati engleze si americane) si citea in ea cum mi se recomanda masturbarea ca forma de relaxare a libidoului marit. Probabil isi facea cruce si zicea "piei satana".

Luna 33 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

da,uite ca acum am ajuns si eu la concluzia ca fiul meu a avut de suferit de pe urma "educatiei" primite la gradii...
faza asta,cea cu plimbatul prin gardinita cu haria agatat de gat "rusinea gradinitei",certat,batut etc,etc.... nu au facut decat sa faca dintr-un copil energic,vioi,volubil,etc...unul inchis,turbulent,un copil care refuza sa comunice cu cei care-l cearta...

probabil ca am gresit stiind toate astea si neluand masuri impotriva unui astfel de comportament!
de fapt am avut o data o discutie cu una dintre educatoare si aceea nu l-a mai umilit,insa cu urmatoarele si cu cea de dinainte care a chemat tot personalul,nu...

insa sper ca nu e prea tarziu si ca avand un ajutor de specialitate voi reusi sa-l fac sa-si recapete increderea in sine...

si,invatatura de mine ca alta data sa iau masuri si sa nu mai las pe nimeni sa-l umileasca!

multumesc



Vio,mamica de viitor "avionar"
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Subscriu ce au zis si alte mamici cum ca este masturbare.Am citit despre asta si spune ca ei se excita inca de la cateva luni si ar tine cam pana la 5 anisori.Se opreste pt ca tot aud de la parinti cum ca nu e bine si reapare cand devin adolescenti.
Poate ca "masturbare" e un cuvant dur pt ca noi ani buni l-am vazut ca pe ceva care daca il rosteai trebuia sa mergi la puscarie.

Oana - nu e o problema medicala si cum ti s-a mai zis,nu certa copilul aiurea doar pt ca unii sunt incuiati la minte si vad ceva rau in asta.Daca toti si-ar cunoaste copiii mai bine ar sesiza ca li se intampla si lor.

Sincer,eu cred ca m-as amuza atunci cand vad un copilas ca face asta,nicidecum judecat

http://pg.photos.yahoo.com/ph/niceeyero/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Violeta, cazul descris de tine e absolut revoltator si ai gresit foarte tare ca nu le-ai reclamat pe retardatele care si-au permis sa-ti umileasca baiatul in halul asta. Daca ele sint incuiate si fara nici o idee de pedagogie, nu trebuie sa ramina acolo si sa nenorocesaca pisihic niste copii. Explica-i baiatului tau ca n-a facut nimic rau, ca uneori oamenii mari mai gresesc si ca ce facea el acolo nu era o rusine dar nu se face in public. E greu sa-i explici unui copil de virsta lui cum sta cu excitarea, cu descoperirea corpului, dar fa tot posibilul sa-i stergi scena aia din minte. Daca e nevoie de psiholog, nu te feri pentru ca asa eviti problemele pe care le poate avea mai tirziu la adolescenta si maturitate.
Nu pot sa cred ca in secolul asta, cu atita informatie in jur inca mai sint persoane care traiesc legate la ochi si la urechi si mai cred ca masturbarea e ceva nefiresc sau bolnav. Treziti-va oameni buni, boala e sa nu-ti cunosti corpul si sa crezi ca atingerea inlocuri intime e un pacat. Ce e asa anormal sa vedem ca si copiii nostri se ating si descopera ca e placut? Evident ca trebuie invatati cu tact ca anumite lucruri nu se fac in public, dar de aici si pina la a-i face sa creada ca sint vinovati de ceva rau cind o fac, e cale lunga!

Mergi la inceput