Respectul se poate (re)dobandi?

Respectul se poate (re)dobandi? | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va intreb daca in familie, odata ce nu mai ai respect pentru cel de langa tine, se mai poate face ceva? Exista cazuri fericite in care sotul sau sotia nerespectat(a) a reusit sa creasca in ochii partenerului?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Vilma, cred ca depinde de cauza pierderii respectului.
Daca, drept cauza, a fost sa zicem infidelitatea partenerului, cred ca singura cale de a mai recupera ceva din respect este o despartire de comun acord, fara scandal si in conditii amiabile.
Daca respectul s-a pierdut in urma mai multor greseli de comportament, cred ca se mai recupereaza ceva prin regrete si incercare de a nu mai recidiva in acel comportament care a determinat aceasta...

Asta imi vine in minte acum...


Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Cauze neelucidate, sau mai degraba fara cauze care sa genereze respingere reciproca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Vilma, nu ma dau desteapta, dar consider ca dragostea se poate duce, dar respectul nu poate disparea asa, pur si simplu.Daca respecti un om, inseamna ca ai niste motive intemeiate.Trebie sa iti dea un motiv sa iti pierzi respectul pentru el...

Si daca totusi e asa cum spui tu...atunci nu cred ca se mai poate convietui linga un om pentru care nu mai ai niciun dram de respect...


Theiuta

poze cu Nicolas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Daca sursa pierderii respectului e remediata. De obicei atitudinile care ne fac sa ne pierdem respectul pentru o persoana sunt semnificative si nu vad cum ar putea fi anulate de ceva pozitiv.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vilmuta... nu stiu ce sa spun. Teoretic DA, practic... greu de dat un raspuns. Rabdare, calm .... a gasi bucurii, lucruri comune care sa placa, stiu si eu?
Dar oricum, calm, rabdare, detasare. Daca nu se incepe cu aceste sentimente orice e posibil negativ discutand. Asa cred eu cel putin.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Anul 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Spuneti-mi , va rog, daca reprosurile unei parti duc la schimbarea atitudinii celeilalte parti, revine si respectul? (stiu ca reprosurile nu duc imediat la rezolvare, uneori nu duc niciodata la rezolvare, alteori, parca se mai schimba cate ceva pe ici-colo)
Din experienta voastra, cum e? V-a dat un om (prieten, ruda) prilejul sa fiti mandru de el dupa ce v-a dezamagit? Mai e la fel ca inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

daca vrei sa i acorzi o a doua sansa, da, se poate redobindi!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by vilma

Spuneti-mi , va rog, daca reprosurile unei parti duc la schimbarea atitudinii celeilalte parti, revine si respectul? (stiu ca reprosurile nu duc imediat la rezolvare, uneori nu duc niciodata la rezolvare, alteori, parca se mai schimba cate ceva pe ici-colo)
Din experienta voastra, cum e? V-a dat un om (prieten, ruda) prilejul sa fiti mandru de el dupa ce v-a dezamagit? Mai e la fel ca inainte?




Da - eu am fost in aceasta situatie. De aceea trebuie sa ajungi sa stii, sau sa (re)cauti valorile acelui om. In multe cazuri devine chiar un punct (uneori nou) de referinta. Si de multe ori... ca orice punct de referinta, merita. O spun cu toata convingerea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Anul 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Draga Vilma,

Imi pare rau ca te lovesti de situatii neplacute si sunt alaturi de tine in incercarea de recapatare a respectului.
Scuze daca nu sunt prea coerenta, sunt la servici, pe fuga...
Bine ca ai pus subiectul, poate gasim o cale!

cu drag,
ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Respectul inseamna pentru fiecare individ altceva. Pentru unii, oamenii demni de respect sunt cei care sunt realizati pe plan profesional, pentru altii, respectul se acorda persoanelor care au bani, case, nivel de trai ridicat; uneori, cei care scriu o carte au parte de respectul celor din jur. Dar pentru cei din intimitate, cat conteaza realizarea materiala, si cat conteaza....altceva? si ce ar fi altceva-ul asta?
Ce o face pe sotie sa fie respectata? Ce il face pe sot sa fie respectat?

Mergi la inceput