Relatia sau locul de munca

Relatia sau locul de munca | Autor: Annnca

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor.Am o mare dilema !

Am primit o oferta de lucru,pe care sunt tentata sa o accept.
As accepta`o fiind stimulata de salariu si de locul in care voi lucra.Imi plac locurile aglomerate,imi plac oamenii,asa ca as accepta.


Insa,voi avea un program lung si total in neconcordanta cu al lui.
Programul nostru incepe dimineata la aceiasi ora,cu mari diferente pe parcursul zilei.El avand pauza la pranz de la 13 la 15,eu avand pauza de la 16 la 20.
El venind acasa,la 19:45,eu plecand la aceiasi ora de acasa si venind la 23,24 !

Ne-am putea intalni dimineata vreo 10 minute si seara maxim jumatate de ora.

Ce sa fac ?? Mi`e frica sa nu mi se distruga relatia !

Inafara de asta,el nu e de acord nici cu programul pe care`l voi avea,nici cu mediul in care voi lucra.Un bar-restaurant,unde logic...trebuie sa zambesti la comanda,trebuie sa fi draguta,amabila.El considera asta drept flirt si mi-a zis din start ca va deveni f gelos si ma va "toca" marunt.


Nu stiu ce decizie sa iau ! Ce sa aleg ? Ajutati`maaaa !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Draga mea, e totusi un bar-restaurant...
Mai gandeste-te! Il iubesti pe omul acesta? Tu ai accepta ca el sa aiba un program ca al tau si sa va intalniti juma' de ora seara?! Poate totusi iti vei gasi ceva la fel de bine platit si cu un program mai accesibil. Nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annnca spune:

Deocamdata e singura oferta de munca buna pe care am primit-o !

El lucrez destul de mult,cat mine aproape,doar ca are alt program.
Problema va fi ca nu voi avea weekenduri,libere...decat ocazional ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Daca serviciul sau programul mi-ar pune in pericol relatia, n-as sta nici o sec sa ma gandesc la alegerea pe care sa o fac.
Un astfel de serviciu sau un program incarcat s-ar justifica daca ai fi constransa de nevoi financiare (rate mari la banci).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Pai eu nu iti pot spune ce sa faci, ca numai tu stii ce fel de persoana esti, ce e mai important pentru tine - afectivul sau profesionalul, cat tii la omul asta si ce planuri ai cu el/
Eu in locul tau as fi ales clar sa petrec mai mult timp cu el, in ideea ca daca eram impreuna eram importanti unul pt. celalalt. Locuri de munca mai gasesti.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Cred ca in viata fiecaruia exista prioritati...stabileste-le daca nu ai facut-o inca si iti va fi foarte usor sa decizi.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annnca spune:

Eu stiu un lucru : ca nu vreau sa ma despart de el !

Dar are uneori momente cand imi reproseaza ca eu nu pun bani in casa,etc.
Am lucrat destul de putin si am pus destul de putin.


Acum insa,ma gandeam ca va fi mai bine financiar pt noi,ca nu vor mai fi discutii care castiga mai mult,care pune mai mult.Dar timpul liber va fi insa periclitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Ei pai daca aveti discutii de astea, nu stiu ce sa zic... daca e relatia perfecta. Daca as fi auzit de astea de la prieten sau sot nu cred ca as mai fi stat prea mult cu el. Dar asta e parerea mea.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nu voi aveati niste conversatii de ordin financiar ,cind tu nu lucrai?Banui ca nu sinteti nici casatoriti,nu?Eu cred ca fiecare trebuie sa aiba un servici,sa fie independent financiar,atita timp cit nu sinteti casatoriti si nu aveti alte obligatii familiale,de exemplu copii.Daca tu preferi ca el sa te intretina si sa suporti discutii de alta natura.....Daca ofertele de lucru sint limitate,eu zic sa te duci la servici si cind vei avea alta alternativa ,poti opta si in functie de orarul comun.Eu chiar daca sotul meu ar fi nemultumit ca stau prea mult la servici, as alege sa am unul decit deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

annnca, mie nu mi se pare corect cum pune el problema,adica ca te va toca marunt fiindca trebuie sa zimbesti clientilor.in orice munca ce presupune relatii cu publicul trebuie sa zimbesti si sa fii cit mai placuta,nu numai intr-un restaurant-bar.din cite spui ca e singura oferta de munca,ca ai muncit putin pina acum,ca nu pui destui bani la comun,etc eu cred ca ai nevoie si de putina independenta ,chiar si din punct de vedere material.eu zic ca orice job e un inceput,nu trebuie sa imbatrinesti in acel bar-restaurant dar incepind munca acolo iti mai faci relatii,cunostiinte,mai afli de alte joburi,ai ce pune la cv cind aplici pentru un job cu ore mai sociale.eu cred ca el ar trebui sa te sustina in privinta asta nu sa-ti puna bete in roate.cum am mai spus,priveste jobul acesta ca un inceput iar dupa o perioada te poti orienta spre ceva mai potrivit programului vostru comun.


edit: pune putin problema si invers:daca el si-ar gasi un loc de munca cu program lung si invers decit al tau,tu l-ai parasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annnca spune:

In curand imi ies actele,saptamana aceasta adica,merg la politie.
Asa ca,sunt in mare cumpana.Nu stiu daca le primesc acum definitiv,sau nu.
Job`ul asta mi`ar conveni,mai ales ca,cei cu care lucrez sunt tot romani,iar libere voi mai avea,venind cealalta fata(COLEGA),in locul meu si eu venind in locul ei.
Nu stiu daca ar fi rau acolo.Inafara de program,care este intr`adevar nepotrivit,se plateste binisor si se face si bacsis.
Iar locul nu este o bodega,este un loc select.

Mergi la inceput