Tratamente naturiste

Tratamente naturiste | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj

Dragelor, as dori ca toate acelea care au urmat vreun tratament naturist, sau orice tip de tratament neconventional sa-si spuna povestea aici. Pe mine ma intereseaza foarte mult ce rezultate s-au obtinut. Deci, as dori un scurt rezumat cu problema pe care ati avut-o si cum ati rezolvat-o si in cat timp.
Putem invata enorm unele de la altele, nu credeti?
Pupici
Crinuta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Eu de vreo doua luni am tot baut ceai de naprasnic asociat cu ulei de catina + spirulina,miere de albina si ceai de cretisoara.
In momentul acesta am o intarziere de vreo 6 zile,eu care nu depaseam mai mult de o zi sau imi venea mai devreme.
Acum nu stiu ce sa zic,si-au facut efectul toate cate am mentionat sus,ori am doar o dereglare hormonala,testul am sa mi-l fac peste vreo patru zile,dar nu stiu de ce dar am o liniste interioara ce nu am pomenit pana acum la mine,in fiecare luna eram pe pereti de nerabdare si abia asteptam rusii.
Dumnezeu cu mila,am sa astept si astea 4 zile pana la test.
Va pup si multa sanatate si rabdare.

Sa auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nati, iti tin pumnii, sa ne dai vestea cea mare!


Pupici

AniS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mai fetelor, eu chiar speram sa aveti ce povesti la acest subiect.
Nu ma intereseaza numai fetele care au avut rezultate favorabile, pe mine ma intereseaza orice fel de experienta cu tratamente naturiste.
Orice ne poate ajuta.
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nati, cum prepari ceaiul de napraznic? Eu nu mai gasesc, macar capsule sa gasesc. Tratamentul tau se cam aseamana cu al meu. SI eu iau miere combinata cu propolis, laptisor de matcs si polen, vit e forte, ceai dr codita soricelului + cretisoara( impreuna) si tincturi de codita soricelului si muguri de zmeur. Cam asta. Spirulina nu iau ca ridica prolactina iar eu si asa o am deja prea mare( sau ma rog, asa stiam ca era de anul trecut).
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Eu am avut un fibrom pe fundul uterului, pe stanga, pe care toti doctorii la care am ajuns - sau ma rog toti afara de unul, care acum imi ingrijeste sarcina - imi recomandau sa il operez - asta suna foarte asemanator cu histerectomia si la varsta aceea, aveam 30 de ani era de neconceput. Nici nu se punea problema de copii -" Ce-i aia copii? La varsta asta si cu problemele astea gata... Trebuiau facuti mai demult!!"
Am urmat tratamentele conventionale fara efect - de fapt m-am ingrasat cu 10 kg si devenisem atat de nervoasa ca ma certam cu toti si nu ma mai recunostea nimeni - si in cele din urma am gasit o reteta naturista si am scapat de el. Pe bune! Si sunt insarcinata, am deja 7 luni...
Reteta am gasit-o in revista Naturista din septembrie 2001.
Daca e cineva interesat o ofer cu placere si cu convingerea ca e buna pt ca am mai dat-o si altor femei si a mers si la ele.
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Crinuta,mama imi trimite din tara,ea sta in Tulcea,mereu a gasit acolo naprasnic,de preparat ceaiul il fac in felul urmator:i-au planta cat apuc in trei degete,il pun in 250 de ml de apa plata,si il las la magerat de la 9 seara pana la vreo 7 dimineata,strecor mageratul si restul de planta pun apa fiarta peste ea (tot 250 ml apa),apoi las sa stea cam 30 de minute in apa aia fiarta si apoi combin mageratul cu ceaiul ramas.
As fi vrut sa i-au mai multe ceaiuri sau alte preparate naturale,dar imi este frica,asa cum mi-a spus si Livia,trebuie sa fac analizele mai intai si apoi sa ma apuc de tratament.
Nu cred ca sunt acum insarcinata,asa ca am continuat sa beau ceaiul de naprasnic in continuare asociat cu ulei de catina,mierea de albina beau si o tona,ca imi place mult,dar in rest nu mai i-au nimic,asta pana nu ajunj la doctor sa fac analizele de la A la Z.
carmen2003,nu ar fi rau sa ne spui si noua de tratamentul tau,eu chiar il vreau daca esti draguta si ni-l dai,asteptam vesti de la tine,carmen2003.
V-am pupat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

E posibil ca ceaiurile sa ma fi dereglat? Temp e foarte ciudata luna asta, sunt tare deprimata.
Si luna trecuta am baut si a fost perfect, dar luna asta parca nu e ovulatie. Eu stiam ca ceaiurile nu fac rau, dimpotriva.
Help fetele, ca mai putin si cad psihic.
Pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Carmen, pl reteta. Si mama a scapat de fibrom dupa niste bai de plante. Sa fie tot acelasi tratament?
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Crinuta,
Nu stiu daca e vorba de acelasi tratament dar stiu ca a dat rezultate.
Ceaiul-tratament este de fapt o infuzie de plante:pelin, salcam si musetel. Cantitatile: 2.5 l apa se fierb se face infuzia cu pricina punand cate o mana din plantele de mai sus; dupa 15 minute se strecoara si dupa ce se raceste se fac bai de sezut - cat suporti minim 15 minute. Toata povestea se repeta 10 zile, se face pauza alte 10 zile si iar repeti tratamentul. La mine a dat rezultate relativ rapid - dar eu am facut si irigatii cu ceai din asta.
Se repeta de 2 ori pe an. Trebuie sa ai grija sa nu racesti.

Carmen.

PS Eu nu aveam incredere in tratamente naturiste - nu imi plac chestiile astea "insuficient studiate" si neinsotite de un prospect cu continutul si atentionarile privind reactii adverse, dar dupa ce am incercat ceaiul asta... acum trebuie sa recunosc ca atunci cand sunt racita, inainte de a lua un paracetamol prefer sa beau un ceai de tei racit indulcit cu miere... parca e mai putin toxic pt ficat si mai sigur... Vreau sa spun ca ajungi sa crezi ca au trait oameni si inainte de aparitia aspirinei si a penicilinei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XXXX spune:

Carmen2003

Este o veste extraordinara pentru mine ca ai scapat de fibrom in felul asta. Si eu am unul de 4X5 cm - este posterior si de aceea nu am singerari. Problema este ca am o trompa scoasa - am facut operatie de sarcina extrauterina. Trompa care mi-a ramas este permeabila dar este mai subtire. In fine, mai intii cu fibromul: ai spus de bai de sezut -ce inseamna asta - ca se pune infuzia in cada sau intr-un lighean... scuza-ma ca intreb asa dar as vrea sa stiu caci eu am facut doar dus si clisme.

Iti multumesc pentru timp,
X

Mergi la inceput