Copiii din zilele noastre - ce ii reprezinta?

Copiii din zilele noastre - ce ii reprezinta? | Autor: coraly

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de o sinteza a ceea ce iubesc copiii de azi, mai mici sau mai mari. Ce le place sa manance, ce desene sunt la moda, ce haine, ce filme sunt cele mai tari, distractiile de baza. Ma puteti ajuta din experienta personala? Ce iubesc copiii vostri? Ce ii preocupa? Care sunt cele mai 'hot' distractii?

Merci!

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Nimeni nu ma poate ajuta? Vad ca cititi si nu raspundeti. Nu vroiam decat sa vad ce preferinte au copiii de azi. Din pacate despre al meu inca nu pot spune mare lucru, ca are doar 2 ani.
Ma gandeam asa, ca daca ar trebui sa descriem in 2-3 propozitii copiii din zilele noastre, ce am putea spune. Ce le place copiilor vostri?

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

OK. Vad ca daca nu e un subiect la care sa poti sa-ti sustii principiile sau sa gasesti n interpretari, nu e considerat interesant.
merci oricum

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Coraly - realmente nu stiu ce sa-ti raspund... In primul rand intrebarea este extrem de generala... Poate ca cel mai usor ar fii daca ai refomula... ceva de genul:
Ce-i place (sa manance, sa faca: activitati fizice sau nu, etc) copilului dvs?
Fetiteti mele (2 ani si 10 luni) ii place sa manance salam (NU e indicat... dar ii permit o feliuta subtire dupa fiecare masa... in loc de... desert), ii place sa se uite la TV (are timp limitat doar 50 min max/zii, si ii dau voie doar DVD-uri pt copii), ii place sa "citeasca" (adica urmareste cu degetul in carte si repeta ce-si aminteste ca i-am citit eu sau tati), ii place sa deseneze (inclusiv pe covor, parchet, mobila, pereti si pielea proprie), ii place sa danseze (pe muzica pt copii, isi pune "fustita de balerina" de tul cusuta de mine), ii place sa sara in balti si sa faca splash, nu-i place cand ploua si ii vine apa pe fata, nu-i place cand e soare f puternic - o deranjeaza si cauta sa mearga/joace la umbra, nu-i place sa fac fotografii in parc in loc sa ma joc cu ea (face shu-shu la pasari si sta in fata mea cand incerc sa foto cate o floare), nu-i place sa se dea pe bicicleta (prefera so impingem noi decat sa "munceasca" un pic la pedale), nu ii place cand ridic glasul (nici mie nu-mi place de mine atunci)...
Deci poate ca daca fiecare mama ar spune cate ceva despre proprii copilasi poate ca tu ai reusi sa faci o sinteza..
Bafta!

Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Coraly - am uitat un lucru: lui Gabisor ii mai plac f mult sa cantam impreuna cantecele pt copii si sa improvizam noi versuri si melodi care sa fie legate de intamplarile noastre zilnice (pt asta mi-am achizitionat un Rhymes Dictionary care ma ajuta enorm sa fac micute rime; With my little nose I smell my teeny-tiny toes... but unfortunately they are not smelling like a rose...) si radem impreuna de prostioarele pe care le inventam.

Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Merci Lorelai, esti draguta. Chestia e ca si tu ai un copilas micut si inca nu prea ai ce spune despre el, la fel ca si mine:)

Eu ma gandeam la cei mai marisori, ce gen de haine imbraca, la ce filme se uita, ce muzica asculta, merg la Mc Donalds sau la alte distractii pt copii, care sunt cartile in voga printre copii acum, serialele de copii care sunt cele mai urmarite, sau alte emisiuni de gen, sau ce jocuri se joaca intre ei.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulia ( 2 ani + 9 luni) : mancaruri preferate: paste cu sos de rosii, orez cu lapte, ochiuri de oo, ciorbele de legume la orice ora.
Ii place sa deseneze si sa picteze, sa dezbrace papusile, sa ude florile de pe balcon.
Ii place sa se dea cu bicicleta, mai ales cand sunt baltoace pe afara sau ploua
La tv avem dreptul sa urmarim doar postul "mezzo" , in special concerte de vioara si opere altceva nu putem ca inkide imediat.
Ii place la teatrul de papusi, am participat la un concert de vioara si orchestra (a rezistat o ora), saptamana asta vom merge la un spectacol de balet.
Ii place sa calareasca poneiul micutz-micutz sau sa mergem la lacul cu nuferi
Ii place zbenguiala din parc ... parcul gol ... nu prea ii place galagia si imbulzeala ...
Ii place sa o pup pe calcaiul drept unde are un semn



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Si fiul meu e mic dar ii place sa faca puzzle ,sa ii citesc povesti si sa se joace cu utilajele lui, adica sa-si faca santier.La desene animate se uita pe Minimax si prefera Trenul thomas si Pompierul Sam.
Adora animalele vii sau de plus, ii place sa stea la tara la bunici si sa mearga la gradinita.

Cred ca oricat de mic ar fi copilul tot ai putea sa spui ce prefera si ce il reprezinta atunci , la acea grupa de varsta.

Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Merci, fetelor. Acum am vazut ca mi s-a mutat subiectul.
Totusi, mai astept si pareri de la mamici de copii mai marisori un pic.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumigina spune:

Fetita mea de 8,5 ani iubeste muzica-asculta si iubeste trupa Rafaga,de asemenea Backstreet Boys,mai nou Michael Jackson,dar si alte genuri de muzica (Gwen Stefani,Pink,Beyonce,Usher,Elvis Presley).
Iubeste dansul(face si dans sportiv),tot timpul danseaza prin casa si chiar pe strada.Adora limba spaniola dar si engleza.Deseneaza foarte mult;se joaca cu papusi;dintre desene animate prefera canalul Jetix-in special "Spioanele","Copiii de la 402","Viata cu Louie".
Ca distractii:petrecerile la McDonald's sau alte locatii gen Boom Land,Kiddyland.
Referitor la haine,prefera tinute sport,foarte mult pantaloni.
In privinta mancarii-de s-ar putea ca toate sa contina ciocolata ar fi perfect.
Iubeste marea,ii plac calatoriile,plimbarile prin parc-cu bicicleta,role,trotineta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Fetita mea are 4,5 ani si e innebunita dupa culoarea roz. Ii place foarte tare muzica si de cele mai multe ori canta pe strada in gura mare. Dintre desenele animate se uita la Sponge Bob, Lazy Town si Kim Possible. Cea mai mare distractie e sa dea iama in fardurile mele si la parfum, din cauza asta i-am cumparat trusa ei de farduri. Ii place sa se joace cu prietenele ei cu papusile si sa alerge prin parc, sa se catere in copaci. O data pe saptamana mergem la McDonalds, in rest mananca chestii ''sanatoase''.

Mergi la inceput