Copiii din zilele noastre - ce ii reprezinta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Raluca 7 ani si jumatate (clasa a 2a) ii place sa citeasca, sa danseze (jazz) sa inoate, sa mearga in parc si sa se uite la tv ( ptr ultimul).
A! am uitat si sa vorbeascaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa cu mine. Povestim de toate si muuuuuuuuuult.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Copilul meu, de 7 ani jumate prefera desenele animate. Asta ca preferinta principala, dar face tenis, si-i place, desi nu de la inceput, ii place inotul, se joaca cu avioane, zboara singur prin casa cu ele in mana. Aaa, am uitat tot ca prima preferinta CD-urile pe diverse teme: univers, laboratoare, vulcani, etc. Noi locuim in Maroc si vin foarte multe din Franta aici, lunar pe diverse teme. Le adora, necazul este ca nu s-ar mai dezlipi de calculator, avantajul, si-a format o cultura foarte vasta pentru varsta lui. Dupa ce termina cu CD-ul, incep intrebarile, iar eu tb sa ma documentez de cele mai multe ori ca sa-i raspund. Vorbeste foarte mult, vrea sucuri nenaturale, mananca putin si cu mofturi, daca s-ar pute doar guma, dar avem niste reguli pe care le urmam. Ne strica tata, care prefera sa-i faca mofturile decat sa-i explice si sa-l convinga de ce nu e bine.
M-am lungit, nu prea pot sa fiu concisa cand e vorba de copil, si as mai avea de spus vreo 10 pagini, ma lasati?


kossir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolly0303 spune:

Buna seara,fetelor!
Sa va zic si eu de Andrei al meu(11 ani si 8 luni).De mancat ,ar manca doar pizza,cartofi prajiti cu oua ochiuri,hamburgheri,lapte cu cereale si..Cola Cao.Negociem si mai mananca si mancare sanatoasa,insa imi spune clar ca nu ii place si ca abia asteapta sa faca 18 ani ca sa manance ce vrea el.
Distractia preferata e calculatorul,jocurile pt PC,Play Station,Nintendo si tot ce are legatura cu masinariile astea.Insa,iar,cum nu are 18 ani si nu poate face tot ce vrea el,l-am inscris si la inot si la baschet,unde intai a mers de gura mea si acum merge de placere.Dar daca ar fi sa aleaga intre o ora la piscina sau o ora la calculator sigur alege calculatorul!
De haine ,nu am ce sa zic,momentan nu isi manifesta dorinte legate de haine,ba chiar e un chin ptr el sa mergem sa cumparam ,nu-i place sa probeze nimic,n-are rabdare,face mutre etc.E un lenes...
La desene, se uita la Simpson si la Shin Chan.Iar ca filme,e innebunit dupa Scary Movie,le-a vazut pe toate de nshpe ori,cred ca le stie pe de rost,cand se plictiseste,se uita la un scary Movie.Ii plac mult cele de actiune,suspans,cu actiunea in viitor,ma rog,toate care mie nu imi placDe ex,acum se uita la un film ,nu stiu titlul,despre ce se va intampla in viitor cu Pamantul din cauza incalzirii globale.Si cand il voi trimite la somn,ca maine are scoala,sa vezi ce o sa mai protesteze si iar pune placa cu 18 ani!
Sper ca am raspuns la toate intrebarile,Coraly.Am si eu una acum:de ce vrei sa stii toate astea?
Numai bine.

Happiness is good health and a bad memory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Merci de raspunsuri. Fac eu o mini lucrare sau o sinteza care reflecta anul 2007 si ma intereseaza ce este reprezentativ pentru copiii de acum.

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Sa scrie si eu despre baiatul meu de 7 ani.

- este mofturos la mancare, nu mananca nici un fel de legume din propria intiativa. dintre fructe prefera bananele, prtocalele, merele si perele cele uriale din import. La fructele din piata nici nu se uita la ele.
Ar manca tone de ciocolata daca ar fi dupa el.

-la imbracaminte nu are preferinta, nu-i place nimic cand mergem intr-un magazin. In general este imbracat sport ( blugi, tricou, adidasi)

- la desene/filme/muzica nu are preferinte. nu se uita la televizor decat f. rar Daca se uita la TV, prefera reportajele despre stiinta/tehnologie sau filme gen Razboiul Stelelor.

- distractii : cele din parc sau in gradina de langa casa

- hobyy: electronica,matematica; calculatorul;

- jocuri: tot ce inseamna joc de constructii, de asamblat sau jocuri electronice;in plus ii place construiasca singur, sa incerce, sa improvizeze.

- sport - karate (la inceput a mers mai mult fortat,acum ii place); isi petrece mult timp in parc unde alearga foarte mult si se catara pe toate topoganele.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

am o nepoata intr-a 6a si e moarta dupa rebelde (formatie alcatuita din niste tineri, actori intr-o telenovela), iar nepotului de cls a 4a ii plac la nebunie luptele de k1. ma rog, de gustibus in ambele cazuri...

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Hai sa raspund si eu... La mancare nu pot sa ma bag ca Adi manaca putin si ciudat... atat de ciudat incat nici inghetata nu reuseste sa o termine.
Dar la restul stam cam asa la 6 ani si 5 luni:
- desene - Scooby Doo si Ben Ten
- filme - comediile (astea imi plac si mie) si Harry Poter
- hobby - muzica, face pian si canto. Este fan ASIA de la 2 ani jumatate. Avem toate albumele, stie toate cantecele. ASIA a fost primul cuvant pe care a invatat sa-l scrie, iar zilele trecute mi-a spus ca a dat pe internet sa caute ASIA si a constat ca trebuia sa scrie si cantece ca i-au venit numai informatii despre continent.
- calculator - nu se omoara dupa el, desi il stapaneste destul de bine pentru varsta lui
- electronice - este inebunit dupa ceasuri in primul rand (avem cam 100 acasa de toate felurile) si tot ce inseamna MP3 player, CD player, DVD player, etc... drept sa spun cred ca le stie mai bine ca mine.
- jucarii - nu prea se joaca cu jucarii, prefera sa-si ia un ceas decat o jucarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Nick (9 ani)
La mincaruri favorite se inscriu pastele cu diverse sosuri, chestii ciudatele (gen melci, crabi, scoici), capsuni, struguri, cookies facute in casa si GOGOSI.

La televizor are un show favorit duminica seara (AFV - America;s Funniest Videos - secvente amuzante dar nu regizate). In rest ii place sa mearga la filme sau la teatru in loc de uitat la televizor.
Ii place foarte mult sa calatoreasca, sa descopere, sa vada lucruri noi.
Citeste foarte mult, carti dar si comics (mai rar ca mie nu prea imi plac)...e abonat la reviste (NAtional Geographic Kids, Mathmania, Where in the USA?).
Jocuri...ma bate sistematic la Yahtzee, Clue si Boggle.

Alex (6 ani)...fandosit la mincare...chestii mai blinde fara condimente: tot paste dar doar cu sos de rosii, foarte multe legume si fructe, mai putin carnita.
Jocuri: Nu te supara frate, Monopoly Jr., What's in Ned's Head (un soi de capatzina mare in care se ascund diverse chesti si prin pipait sa-ti dai seama ce e).
La televizor iar nu prea...mai mult Pantera Roz si clasicele Tom si Jerry.
Si el e mare calator si aventurier...
Este innebunit si dupa joculete de fete: Barbie, culoarea roz si zine cu aripioare sclipitoare. Mai are inca un set de jucarii preferate: Littlest Pet Shop...un soi de colectie de animalute mititele si atita le bibileste si le culca si le da de mincare citeodata nu stiu de unde are rabdare...


Anamaria

"After all is said & done, more is said than done."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Diana (11 ani si 3 luni) e pasionata de calculator (internet), intra pe diverse forumuri de copii, stau de vorba, impartasesc preferinte si idei, acum ceva vreme si-a creat diverse site-uri pe care le mai imbunatateste din cand in cand.
Sport: inot si volei.
Mancare: snitele de pui, pizza, spaghete cu branza sau cu sos, cheeseburger.
Fructe: banane si kiwi in special, dar si fructe de vara: cirese, visine, piersici, caise, struguri.
Dulciuri mai putin: ciocolata Kinder sau acadele, insa ii plac chipsurile, mananca saptamanal.
Imbracaminte: pantaloni cu talie joasa (neaparat!), tricouri, dar si fustite. Bijuterii: doar cerceii.
In general asculta muzica rock, Avril Lavigne, Evanescence, Mika, dar si Christina Aguillera. La TV se uita putin, nu-i plac telenovelele, dar mai urmareste Spioanele pe Jetix. Filmele horror o distreaza , comediile nu-i plac, insa a urmarit cu placere Singur acasa toate seriile si incearca sa nu piarda nici un episod din Al 7-lea cer.
Citeste benzi desenate Witch, carti SF sau pentru adolescenti.
In timpul liber face sport, iese cu prietenele in oras, la McDonalds sau in parc cu rolele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Bianca (6 ani)
La categoria mincare : ii plac pastele si cartofii sub orice forma,maninca orice fruct sau leguma dar preferate ramin rosiile si ardeii (care le papa goale de cele mai multe ori) capsunile si portocalele. De fapt in general nu avem probleme cu mincarea ...
Ii plac desenele animate cu Scooby Doo, Tom & Jerry dar si cele contemporane gen Shrek, etc.
Ii place muzica si dansul acum e in faza Hannah Montana pe care o asculta in camera ei la volum ... destul de mare si mai nou cu usa inchisa
E si ea fan AFV - America's Funniest Videos
E innebunita dupa jocurile pe calculator dar si sa mearga cu bicicleta , rolele si mai nou scuterul (trotineta romanesca).
Ca ii place sa fie cocheta nu are rost sa mai spun ca doar e fetita
Are o intreaga armata de papusi Barbie si Bratz .
E pasionata de fotografie iar cind a primit camera foto a fost in al 9-lea cer si face poze la tot ce misca sau ... nu
Gata , cred ca ajunge ca altfel nu ma mai pot opri din povestit despre ea.

Mergi la inceput