Incubator copii la Filantropia si dr. Turculet

Incubator copii la Filantropia si dr. Turculet | Autor: anda141

Link direct la acest mesaj

Intrebarea mea este una stupida , cred, asta e parerea mea dar o dr. i-a spus verisoarei mele ca nu exista incubator la maternitatea Filantropia.
Verisoara mea mergea la d-na dr. Turculet la Filantropia, si discutasera, evident, ca va naste cu ea. Numai ca acum la 6 luni jumate, pe ea au apucat-o contractiile, a sunat-o dar nu a vrut sa o primeasca,pe motiv ca daca va naste la Filantropia nu exista incubator pentru copii, ea avand gemeni. Asa ca s-a dus la 2 noaptea la Giulesti, a dat peste un medic care si-a cam batut joc de ea si a nascut(daca se poate numi nastere) prin nastere normala , 2 fetite dintre care una a murit dupa nastere iar una traieste, dar medicii ii dau 50 % sanse de viata.
Ce ma uimeste este faptul ca nu a primit-o nici macar s ao consulte, poate putea sa mai prelungeasca putin nasterea, macar sa apuce 7 luni. Dar sunt curioasa ,totusi daca exista incubator sau a minti-o. Nu prea cred eu ca exista maternitate fara incubator.

Sa il ajutam pe Alexandru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Nu-mi vine sa cred ce aud. Sectia de neonatologie de la Filantropia este foarte bine dotata, au nu unul, dar mai multe incubatoare, au terapie intensiva si asta din 2004, de cand am nascut eu, copilul meu a stat la incubator.


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Multa sanatate prietenei tale si multa bafta fetitei, macar pe ea sa o salveze.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si ma gandesc eu, de unde stia dr Turculet ca tb. sa nasca? Nu era normal sa o cheme la ea sa o consulte? Si-a dat cu parerea prin telefon . Eu cred ca ea nu se prea pricepe si i-a fost frica sa se bage la asa ceva, mai ales ca ea avea gemeni si placenta praevia. Deci inca o incapabila.
Iar Cristescu, a fost informat de verisoara ca are palcenta praevia si i-a zis " ce ma iei tu cu placenta praevia, tu nu vezi ca nasti ? "
Citind acum despre placenta praevia, ma gandesc ca s-a expus la niste riscuri mari, nascand natural, Oricum a pierdut f. mult sange.
Mentionez ca ea locuiesti in Ploiesti si intentionat a venit la Bucuresti inca de la inceput , ca aici sunt medici mai priceputi.

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

waw, nu-mi vine sa cred ce citesc........sincer m-a cutremurat necazul prietenei tale.
Nu stiu ce sa zic....eu am ramas insarcinata cu ajutorul doctoritei Turculet si am nascut tot cu ea.Din fericire am nascut la termen iar copila mea a fost perfect sanatoasa.......
Nu stiu ce sa zic...sunt socata!

Pupici si sanatate multa!
Cosmina&D-ra Daria(20.03.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

scuze.....acum am vazut ca-i vorba despre verisoara ta.

Cosmina&D-ra Daria(20.03.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

anda141, eu amnascut la Filantropia in martie 2006. Fetita mea s-a nascutla 37 de saptamani, cezariana programata pentru ca avea deja o usoara anemie. A stat la incubator la inceput (nu stiu exact cat,nu prea mult, oricum)si apoi pana la 14 zile la lampa UV pentru icterul hemolitic cu care s-a nascut.Incubator exista, dar eu stiu ca o aripa a spitalului era in reconstructie si ca era vorba ca acolo sa se mute exact sectia de prematuri si poate asta s-a-ntamplat acum, nu stiu ce sa zic. Cu cateva saptamani inainte de anaste eu amaflat ca sectia de prematuri era inchisa temporar pentru sterilizare, desi nu fusese vreun caz special in spitalin sensul asta. Deci si asta ar putea fi un alt motiv pentru care incubatorul de la prematuri sa nu functioneze.Sanatate fetitei verisoarei tale! Inca ceva:eu cred ca la Giulesti este pe maini bune, daca e ceva de facut acolo se va face, cred ca au dotarea mai buna decat la Filantropia si experienta mai mare cu prematurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Numai in tarile lumii a treia se mai naste vaginal cu placenta previa.
Aceasta placenta este clar motiv de cezariana.Imi este aproape imposibil sa inteleg cum cineva care se numeste medic a decis sa o lase sa nasca natural stiind situatia placentei si a sarcinii gemelare.
Trebuie dat in judecata!

Sabina
mamica lui Joel si a Nonei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Imi pare tare rau de ce s-a intamplat! Stiam de dr. Cristescu ca e un medic bun, doctorita mea mi l-a recomandat in caz ca ea nu este in tara si trebuie sa nasc mai devreme. Bine ca nu a fost nevoie!

Claudia, mamica de Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ufff, multa sanatate la fetita!
Poate ca nu mai era timp pentru ceza, daca avea deja dilatatie si mai avea un pic si nastea! Cezariana nu se face pana in ultimul moment. Daca ea s-a dus la dr. si era pe ultima suta de metri...poate era prea tarziu sa se intervina...poate copilul era deja coborat...zic si eu. DR Cristescu e un dr foarte bun, e elevul lui Puia si am auzit numai lucruri bune.
Fetita ce face? Are probleme mari? Acum e la spital? Ce greutate a avut la nastere? Sectia de neonatologie de la Giulesti e foare buna si dotata, eu zic ca sunt sanse sa traiasca! INsa am inteles ca dr. sunt in general rezervati in a emite declaratii cand este vorba de prematurii foarte mici.
Multa, multa sanatate atat mamei, cat si fetitei! Tine-ne la curent!

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Pe mamica au trimis-o acasa deja , de ieri a plecat acasa si vine in fiecare zi la spital la fetita.Ea sta la Ploiesti.
Micuta e stabila, i-au facut niste injectii ptr. a ajuta plamanii sa se dezvolte, ptr. ca asta ar fi problema ei acum, nu sunt suficient dezvoltati, respira ajutata de oxigen , nu o atinge nimeni ca sa nu o oboseasca in vreun fel.Ei spun ca nu are probleme de sanatate, nu stiu daca i-au facut inca investigatii, gen echograf, tomograf sau mai stiu eu ce. Asteapta sa respire singura, si sa mai creasca putin. A avut 1.200 kg. Au zis ca in cateva zile ii vor da lapte de la mama.
Sa speram ca va fi bine. Ne rugam pentru ele.

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput