Incubator copii la Filantropia si dr. Turculet

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Sa dea Dumnezeu sa fie bine!

quote:
Originally posted by anda141

Pe mamica au trimis-o acasa deja , de ieri a plecat acasa si vine in fiecare zi la spital la fetita.Ea sta la Ploiesti.
Micuta e stabila, i-au facut niste injectii ptr. a ajuta plamanii sa se dezvolte, ptr. ca asta ar fi problema ei acum, nu sunt suficient dezvoltati, respira ajutata de oxigen , nu o atinge nimeni ca sa nu o oboseasca in vreun fel.Ei spun ca nu are probleme de sanatate, nu stiu daca i-au facut inca investigatii, gen echograf, tomograf sau mai stiu eu ce. Asteapta sa respire singura, si sa mai creasca putin. A avut 1.200 kg. Au zis ca in cateva zile ii vor da lapte de la mama.
Sa speram ca va fi bine. Ne rugam pentru ele.

Sa il ajutam pe Alexandru





_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Se poate ca la Filantropia sa aiba incubatoare dar sa nu aiba ventilatoare, acele aparate care ii ajuta pe prematurii care nu pot respira, sa respire.

Stiu ca foarte putine maternitati din Bucuresti au ventilatoare, iar Giulestiul e una dintre ele.

Eu cred ca a fost o alegere buna ca a nascut la Giulesti si nu la Filantropia.

Multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Tocmai i s-a descoperit o anemie micutei si din cauza ca nu mai are vene saracuta pe nicaieri , o sa ii faca o incizie undeva sa ii puna perfuzia.E asa micuta si slabita...A inceput sa manance cate 4 ml de lapte.
Medicii nu dau foarte multe amanunte, cum si ce se intampla cu micuta, ca de obicei. Chiar saptamana trecuta era bine, incepuse sa creasca un pic...Sa ne rugam sa ii fie bine.
De unde ar putea aparea anemia , cum putea fi prevenita si ce se poate face acum ??

Sa il ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Anemia poate avea mai multe cauze, printre altele exista un tip de anemie de prematuritate. Intra la Prematuri, poate acolo vei gasi mai multe raspunsuri. Uneori, se rezolva cu tratament pe baza de fier (daca este vorba despre un tip de anemie, anemia feriptiva ) sau cu transfuzie de sange (pt anemia hemolitica sau cea de prematuritate). Nu sunt medic, informatiile mele sunt sumare si foarte probabil incomplete, doar atat pot spune. In general, personalul medical nu este foarte comunicativ, n-as putea spune exact de ce, din lipsa de timp sau poate doar din comoditate (m-am lovit si eu de problema asta). Incercati sa aflati (insistati muult de tot!!) care sunt exactproblemele fetitei, intra la Prematuri, acolo fetele au tot felul de experiente personale si te pot ajuta.Dar trebuie sa stii ce vrei sa intrebi.Sanatate fetitei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

multa sanatate micutei. imi pare rau de ce s-a intimplat...

eu cind am fost insarcinata, nu mai tin minte, la 29-30 s am pierdut putin lichd (asta era la sf anului 2004).
dr meu de la filantropia mi-a zis acelasi lucru, ca nu exista incubatoare/ventilatoare pentru prematuri mai mici de 34 s (asta fiind virsta sarcinii unde erai ok la filantropia cu ce dotari au).
din pacate a trebuit sa alerg noaptea pe la spitale si dr straini, din fericire nu s-a intimplat nimic rau si am ajuns la termen pe maini bune.

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Eu am nascut in decembrie la Filantropia, in plina mutare a lor dintr-o sectie in alta. Si acolo era o fata care nascuse prematur in sapt.30, iar fetita ei era la incubator. Deci incubator aveau...cine stie despre celelalte dotari...In tot cazul stiu ca la Giulesti, conditiile pentru prematuri sunt mult mai bune si sectia lor de neonatologie ar fi cea mai tare din tara! Poate ca e un noroc totusi ca a nascut la Giulesti. De dr.Turculet, nu e prima data cand aud lucruri urate, eu nu am avut de-a face cu ea, dar am stat in salon cu o doamna careia Dr. Turculet i-a facut cezariana in aceeasi zi cu mine. Dupa ce a nascut, dr. a stralucit prin absenta, nu a mai dat deloc pe la pacienta ei, toate celelalte controale i le-au facut medicii de garda...iar doamna respectiva, avea 42 de ani, avusese o sarcina cu probleme si o nastere cu ceva complicatii si chiar ar fi avut nevoie de dr. ei care stia foarte bine ce-i cu ea. A si sunat-o de cateva ori, dar d-na dr. avea tel inchis de fiecare data. Presupun ca trebuia sa cotizeze mai mult si atunci probabil ca primea mai multa atentie!!!
In tot cazul s-a ajute DD pe fetita, probabil ca plamanii ei nu sunt acum suficient de maturi si trebuie sa-i injecteze surfactant, iar cu anemia...e normala la prematuri. Din cauza ca bebelusii isi extrag fe in ultima parte a sarcinii, iar daca nu apuca sa ajunga acolo si nici alaptati nu sunt...nu au de unde sa-l ia! Doamne fereste de alte complicatii, ma rog sa razbata si sa fie sanatoasa!!!

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Sa dea Dumnezeu sa fie bine, ca a tot avut complicatii. La faza cu anemia devenise inerta, nu mai misca, nu mai deschidea ochii, se invinetise toata era gata sa o piarda. Si-a revenit pana la urma.
Apoi a facut o problema la stomac, in sensul ca era gata sa i se perforeze intestinele. Asta de la lapte. Au bagat-o pe lapte de mama la o saptamsna dupa ce s-a nascut. Dupa parerea mea, fara prea multe cunostinte in domeniu, mult prea devreme. Eu chiar m-am mirat cand am auzit ca ii dau deja lapte. Ei bine, nu l-a tolerau, il vomita pe tot ( probabil de-aia s-a si anemiat ca nu o hraneau) si s-a umflat in burtica de nu ii mai trece nici acum, desi i-au scos laptele de mama si au trecut-o pe o formula usoara. Asa ca in loc sa creasca , a mai scazut in greutate 200 grame.
Sa speram ca pana la urma se va pune pe picioare.

Sa facem ceva pentru Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ieri , micuta a murit, dupa o luna si ceva de viata .Dumnezeu s ale dea putere parintilor in aceasta grea incercare.


Edit. Ca sa vedeti ca in Ro noastra nu isi da nimeni interesul sa salveze un copilas nascut mai devreme , dar sanatos. Problemele au aparut mai tarziu din cauza laptelui administrat mult prea devreme.


Sa facem ceva pentru Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Vai de mine, Monica. Imi pare rau.
Cred ca sunt distrusi...sa piarda amandoua fetitele...

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput