Mamici de Noiembrie - Decembrie 2007 (21)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Anacami, inseamna ca o sa fim si noi fericite mamici de fetite. Si as manca numai dulce, ceea ce la prima sarcina nici pomeneala, cel putin nu in primul trimestru. Ce bine ar fi. Tu cand crezi ca vei afla sexul lui bebe?

Cat despre fluturasi nu e o regula ca toate sa ii simtim la fel si la aceeasi varsta a sarcinii. Unele simt mai devreme (cum am simtit si eu prima data la 13 sapt si nimeni nici macar dr nu ma credea), altele chiar mai tarziu. Dar sa vedeti ce frumos e cand veti simti niste miscari ritmate, si veti ghici ca atunci sughite bebe. Veti ajunde sa cam stiti exact cand e vorba de o invartire, lovire cu piciorul/manuta (prin ultimele luni) sau cand puiul e cuminte, dar sughite. Profitati de sarcini, sunt cele mai frumoase momente.



10+ si David (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012
Nu cautam aici informatii religioase, ci informatii si sprijin sufletesc pt sarcina.


Scumpa, exact aceasta am cautat sa spun si eu prin mesajul meu referitor la propunere.
Aici suntem la odisee si nu la rubrica "casa credintei" care se gaseste AICI, special pentru a trata astfel de subiecte.
Daca am fi 50 de gravidute cu 50 de credinte diferite ce am face?! Am scrie/insira pe prima pagina creata special pentru burtici/bebelusi...50 de rugaciuni in felul fiecaruia?!
Nu-i mai intelept si bine sa o faca fiecare in felul si in dreptul sau ?!
Aceasta a fost si este parerea mea, pe care mi-o mentin.

Poze & My Baby Development!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

quote:
Originally posted by Gina M
... nu inseamna ca,nu trebuie sa-mi exprim la randul meu opinia personala. Fiecare are dreptul sa o faca ...



prin mesajele mele mi-am exprimat si eu parearea personala. Tu nu trebuie sa te superi,nu?
Ce am inteles eu din postarile tale este ca celelalte trebuie sa accepte toate parerile tale (si au fost, chiar daca initial nu au fost foarte multe fete de acord cu tine, chiar s-au suparat...). Tu, in schimb, se pare ca nu esti dispusa sa faci niciun compromis,nu tii cont de nicio alta dorinta...
Asta am inteles,dar poate ca sunt hormonii de vina!

Hai,nu te mai supara asa repede, nu trebuie sa ne luam jucariile si sa plecam de fiecare data cand nu ni se face pe plac.
Uite, si mie mi s-a parut o rugaciune frumoasa, imi aduce foarte mult aminte de copilarie, de copii..
Poate exista cineva in grup care nu agreaza (fiind de alta origine) "tatal nostru"- nu am intrebat!!!

In alta ordine de idei, cum te mai simti? ai aceleasi stari nasoale?
fetitele tale ce fac, merg la gradinita?

O zi placuta tuturor!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Neata burtici!!!
Mai fetelor,imi pare rau ca se isca discutii.Nu ar trebui.Eu personal sunt de acord cu rugaciunea,dar e adevarat ca sunt si alte persoane de alte religii,care nu prea sunt de acord.De aceea propun ca sa se schimbe rugaciunea cu Tatal Nostru.Ca aceasta rugaciune e acceptata de majoritatea religiilor.La aceasta rugaciune nu cred ca are nimeni nimic de comentat.Si eu cred ca e nevoie sa avem o rugaciune pe prima pagina,pentru ca fara Dumnezeu nu putem face nimic.Asta a fost parerea mea.
Gina te rog sa ramai,nu e un motiv sa pleci,te rog frumos.

Sunt putin ingrijorata,pentru ca ieri a sarit catelul pe mine,si m-a lovit intr-o parte,mai aproape de margine,deasupra buricului.Dar nu am burta acolo.Oare afecteaza cu ceva bebeul????Ca sunt cam ingrijorata.

poze
vine bebe

Ramonel14+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Mai fetelor, se pare ca hormonii tuturor au luat-o razna!
haideti sa mai discutam si de ceea ce chiar ne intereseaza : BBei nostrii!!
Deci, de ce nu-mi raspundeti si mie?! Chiar numai eu sunt asa de bine?? Nu ma doare nimic, nu mi-e rau, nu mi-e somn! Doar sanii sensibili si lipsa menstruatiei imi arata ca sunt
Mai este cineva ca mine?
Si mai am o intrebare: ce vitamine luati? (daca luati?)
dana vio 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Dama,eu deja l-am aflat miercuri; este fetita !

Dana,idem, cu expectia ca am luat deja ceva kg in plus; fara greturi, voma,nici sanii nu ii mai simt tensionati

Ramonella,cat de rau te putea lovi? stai linistita,bebe este bine adapostit in burtica, pana la el sunt mai multe bariere!

A mea este in pozitie transversala, cu capul in partea stanga; asa am simtit si eu cu multe zile inainte de a-mi spune doctorul miercuri la ecograf.
Bebeii se misca de la cateva saptamani in burtica, dar nu se pot simti fiind f. mici, iar "piscina" mare.Cu cat cresc mai mult, cu atat locul este mai stramt, au mai putin "loc de intors" si probabilitatea ca noi sa ii simtim creste...

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

buna dimineata!

noi am fost atre harnici azi: am baut , am si am papat..vedem noi ce urmeaza...

Jasminsti ce nedumerire amoare or sa miste mai repede decat la o sarcina normala?? am intrebat la GEMENI, TRIPLETI..astept raspuns, mai tarziu oricum burtica mea va fi sala de aerobic, discoteca, bazin de inot, teren de fotbal
dana vioeu zic sa te bucuri ca esti asa, si ca ai sarcina usoara...desi la mine in sapt. 6 au incept . Asa ca mai timp, dar eu iti doresc ca continui cu sarcina fara probleme si fara micile neplaceri si sa te bucuri din plin de ea!!
Ramonellaeu zic sa stai linistita cu catelul. Am o prietena in 5 luni si are un baietel de 1 an, pe care-l tinel in brate si asta mic ii da cu piciorusele in burtica...




PUSSI 9+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata
Pussi cand or incepe aia mici sa joace fotbal,at sa te tii
Ce fac fetele?


anca 14+

Maria
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_stef spune:

neatza fetele!am vazut ca vb de miscarile lui bb,si eu cred ca ii simt,ptr se intampla ceva foarte foarte ciudat de vreo cateva zile si nu stiu sigur ce e.eu parca am ceva care se zbate in burtik,ca o inima ce pulseaza asa parca,asta in stanga la un bb,iar in dreapta,parca ceva se roteste,ca un carcel ceva dar nedureros,parca ma loveste ceva usor,e ciudat tare.da pussi,la gemeni se simte mai repede ca sunt 2 care lovesc,dar e si mai greu sa ne dam seama daca sunt miscarile lui,mai ales cele la prima sarcina.

14+


-IRINA-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

irinagand la gand cu bucurie..asta si vroiam sa te intreb! deci sa mai am putina rabdare ca incep miscarile de trupe si la mine in burtica. Ti-a crescut mare burtica?? cate kg. ai pus?? O sa te bombardez cu intrebarile Acum cum te simti ?? mai ai scurgeri? Te mai doare?

ancutao sa fie super hahois cu 2



PUSSI 9+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput