Mamici de septembrie - octombrie 2007 (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Nana, esti o dulce. Neaparat vreau sa ne vedem cand ajungi in tara.
Sim, adevarul e ca si mie mi s-a deschis cheful pt. inatlniri. A fost foarte dragutz.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
19s fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Ca buna nu e ptr mine, abia am dormit de tuse si arsuri. Ceva crunt, de la 5 jumatate sunt treaza si in forma, macar asa ma simt mai bine. Plec acum la medicul de familie sa ma asculte la plamani si apoi la eco la CMU. Dar deja se intrece cu gluma raceala si am senzatia aia ca nu mai pot.

Simona, unde sunt mai pozele cu papanasi, ca eu vad numai farfurii goale?

Vmkriss, ramane sa mergeti voi maine. Sper sa le mearga aparatul.

Ses, sotul meu ar fi zis mersi daca ieseam si eu, decat sa stau acasa sa il pisez intrebandu-l cand ajunge si el acasa.

SabinaY, hai zii cum ma imaginai. Apropos de bancurile cu blonde, eu te-am avertizat ca am un singur neuron si ala e gravid!

Tomasa, deci Tudor e ok azi?

Gata. Va pupic, ma duc sa mananc ceva acolo, sa imi pun picaturi in nasul nefunctional si decolez catre doctor. Nu stiu daca mai postez pana ma intorc. Pupici.





Rox 23+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, mai ales cele la prima sarcina, am tot zis ca pun lista cu minimul de care aveti nevoie pt bebe (am gasit si eu listute).

Deci, mobila: patut, masuta de schimbat, vanita pt baie, dulapior pt haine si un scaun/fotoliu/sofa pt alaptat.

Haine pt bebe: 4-6 maieute, 1-2 prosoape pt baie, cateva prosopele patrate (la noi le zice "washers", nu stiu cum le zice in romaneste), 4-6 costumase mai groase, 4 perechi de sosete groase/incaltari pt bebe, 4 cardigane, 2-3 bonete/caciulite, 1-2 pijamalute, 1 salopeta, 4-6 paturici. Asta e minimul pt un nou nascut, cica. Acum bineinteles ca nici una din noi nu se va limita la atata si vom avea tendinta sa cumparam intregul magazin .



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Roxana, nu e chiar ok, insa e ceva mai bine ca ieri, nu mai are febra macar si tot e un lucru bun, fiindca astfel am putut dormi si eu, iar acum sunt la servici.
Imi pare rau ca tu nu esti inca bine. Offf, sper sa nu fie nimic la plamani si sa te faci bine cat mai repede.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
19s fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Fetelor, am citit tot ce ati scris, doar ca nu mai pridideam sa tin pasul cu voi. De scris, mai incetut, asa...

Revenim cu vesti despre noi si despre Samburici. Vineri am avut ecografia morfo-fetala de la 19 saptamani (aici se face intre 17 si 22 de sapt). As putea sa dau copy-paste la ceea ce am scris despre ecografia precedenta. Ca am fost primii acolo, la 8:30, ca doctorita s-a apucat de masuratori de la cap, luand fiecare oscior in parte, mainile alergandu-i pe mouse si taste si noua explicandu-ne ce vedeam pe ecran. Bebe era in activitati matinale, desi statea ghem. Doctorita ne arata mutrita lui bebe, care inghitea de zor lichid amniotic pt exersarea deglutitiei si digestiei. Ne arata manutele, ochii, nasucul, urechiusele si piciorul drept pus dupa ureche . Vedem si inima care pulsa, vedem cele 4 camarute ale inimii, masoara tibie, femur, umerus, radius, coloana in partea de sus, numara degetele de la maini, de la picioare, etc. Doctorita e foarte satisfacuta de rezultate, repeta mereu ca avem o minunatie de copil. Si, ca si data trecuta, nu s-au putut face niste masuratori, de data asta la inima (trebuiau sa vada fluxul sanguin in cele 2 artere mari) si a trebuit sa ne ducem 20-30 de minute sa ne plimbam. La parter dam peste medicul nostru, dar nu apucam sa povestim cu el si oricum urma sa ne vedem cu el luni.

Pentru ca sotul nu apucase sa bea cafea acasa inainte sa plecam, decidem sa ne plimbam pana la cafenele si sa remediem problema. Asa ca ne luam de manuta si ne ducem agale spre locul cu pricina. Isi ia el cafeaua take-away si ne plimbam pe stradute si apoi spre spital, ca vremea trecuse. Ne infiintam din nou la departamanetul de scanning si ne cheama inauntru o alta fetiscana, aceeasi care incercase a doua oara acum cateva saptamani. Face si ea o serie de masuratori, vede arterele, vedem si noi cum misca sangele in 2 culori alternative (rosu/albastru), dar nu reuseste sa prinda partea de jos a coloanei, in sectiune, si rinichii sa vada daca totul e ok. Ma suceste de pe stanga pe dreapta si apoi iar pe spate, schimba sondele, degeaba. Bebe stie mai bine, are personalitate si nu vrea sa nege obiceiul deja stabilit (ca incercarile trebuie sa fie musai 3). Merge fatuca sa verifice cu sefa si, da, ati ghicit, trebuie sa mai facem o plimbare.

Insa de data asta decidem sa stam in curtea spitalului, pe peluza, la umbra unui copac ruginit, pe o bancuta. Burta mea e relativ la soare, aproape motai, iar sotu' scoate laptopul si mai scrie emailuri pana una-alta. Trec si cele 20-30 de minute si ne ducem inapoi, poate-poate.

De data asta vine o alta doctorita, care a incheiat procedurile si la ecografia precedenta, isi aduce aminte de noi, ne amuzam ca bebe are planuri diferite de ale noastre, ne luam fiecare locul si ne apucam de traba. Bebe doarme, deh, de la caldurica si soare. Dar tot pe burtica sta. Iar ma sucesc de pe stanga pe dreapta, iar se schimba sondele, iar isi suceste doctorita mainile in cele mai ciudate pozitii, poate-poate reuseste sa vada partea de jos a coloanei. Si reuseste!!! Termina ce avea de masurat, si e pe punctul de a ne da liber, cand noi intrebam: "Pai, si nu ne ziceti sexul?" "Cum? Nu v-a zi nimeni pana acum, ca doar sunteti aici de azi-dimineata!". Noi: "Nu, ca doar s-au chinuit sa masoare ce era de masurat." Si iar isi innoada tipa mainile si sonda ca sa prinda pe bebe din parte de jos, de dedesubt, sa vedem si noi ce e de vazut. Ce mai, copil pudic, statea ghem pe burta si nici vorba de pozitii indecente. Insa doctorita stie ea ce stie si prinde ce era de prins pe ecran: e FETITA!!! Ne arata ce e de vazut, ne felicita, sotu' scapa un "Stiam eu!!!", suntem amandoi cu gura pana la urechi si plecam fericiti impreuna cu bebelusa noastra, care azi are 20 de saptamani si o zi. Deci, am inceput deja numaratoare inversa .

Asa cum am zis, luni am mers la medicul gine/OB, care era tare multumit de rezultate. A zis ca ne vedem peste o luna, ca bebe e bine, a recuperat si conform masuratorilor e inainte cu 5 zile, dar ca nu schimbam data nasterii, ca 10 zile in plus/minus sunt in grafic si totul decurge bine.

Pe bebelusa o simt zilnic acum. Prima data am simtit-o la 16 saptamani. Au fost 2 batai usoare in burtica, batai ce s-au repetat dupa cateva zile. Insa de la 18 saptamani incoace o simt zilnic: se trezeste la 10-15 minute dupa mine, iar pe la 12-1 la amiaza, cand e ora de masa, are din nou program de activitati. Apoi pe la 7-8 seara (inainte/in timpul/dupa cina) si dupa ce ne bagam in pat - se tot foieste sa isi gaseasca si ea locul, dupa care adoarme probabil inaintea mea si pana dimineata dorm neleganata, ca un butuc .

In rest, munca la birou, acasa si fericire mare pe capul nostru.





"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Buna dimineata! Am ajuns si eu la munca de 10 minute si am intrat sa vad care mai e activitatea pe aici.
Roxana, papanasii sunt in album separat. Uita-te in partea stanga si vei vedea Papanasii de pe 9 mai. Nu am pus pozele in acelasi album cu restul ca sa nu fac rau cuiva. Se uita numai cine doreste.

Sim 23+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Adimercedes...asa mi-a placut povestea ta si profesionalismul doctorilor! Felicitari pentru fetita!

Raluca (DPN 20.10.2007) si mama Ilincai de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Neatza si de la mine!

Vazut poze cu burtici: frumoaseeeee! Vazut poze cu papanasi: in mod normal as fi salivat pana la brau, dar mi-e atat de greata de la raceala, ca nu pot manca nimic. Dupa ce ma fac bine nu ma mai uit la ei, doar la voi

Roxana, esti mai bine?
Sabina, sper ca Sofiei ii e mai bine.
Tomasa, insanatosire grabnica lui Tudor.
Adimercedes, felicitari pentru samburica.

De rest, eu tot fara voce, cu frisoane si o stare de rau general. Si am o gramada de munca la scarbici. Asa ca vorbim mai tarziu...

Va pup



Ana 22+ si Mirunica (16.05.2003)
Burticu'
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

'neata fetele,

am vazut si eu pozele, fuuuarte frumoase

TOMITZA 22+

lucruri pt bebe
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

tomasa, insanatosire grabnica lui Tudor!

adimercedes, frumoasa poveste... si felicitari pentru fetita!

vroiam sa va intreb in legatura cu sutienele pentru alaptat ca mie tot nu mi-e clar.... trebuie sa fie cu cat mai mare? numai cupa sa fie mai mare? sau si marimea?

OanaAlina

http://bd.lilypie.com/NspAp3.png

Mergi la inceput