Mamici de ianuarie-februarie 2008 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by Violeta_m_tm

Ceau fetelor.
Sunt asa de dezamagita, sunt in ziua 30 a CM (din 30) si mi-am facut testul de sarcina azi dimineata si a iesit negativ. Eram sigura ca sunt insarcinata pt ca m-au durut sfarcurile pana acum 2 zile, si ieri am avut niste contractii atat de dureroasa incat si-a dat seama si seful meu ca ma simt rau si m-a trimis acasa. Am vb cu sotul meu dupa ce am facut testul, si nu-i venea sa creada ca a iesit negativ, si ne-am hotarat sa margem la medic sa vedem care este problema de nu raman insarcinata. Sunt atat de trista .

Violeta DN 22.10.1982



Violeta, poate esti totusi. Deci ai testat in Z30 din 33, nu? Poate ca inca nu se vede la test. Ori mai astepti cateva zile ori te duci la dr., cum deja ai spus. De cat timp incerci? Hai ca stii tu, pana nu vezi rosu, trebuie sa speri!

Adina 7+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Si eu iau acid folic si elevit, si utrogestan, si no-spa si gravibinon. Sunt multe, nu ?

Parca mi-au mai trecut starile astea de rau. Le mai am , dar nu mai vomit, mi-am luat niste caise si struguri. Macar bine ca stau acasa, mi-a dat dr. 3 sapt. pana merg la prima eco. Apoi om mai vedea.

Si am fost la un medic de fam. sa ma ia in evidenta. Tensiunea o aveam 105/70. Destul de mare pt. mine, ca de obicei e f.f. mica.

Si azi am implinit si noi 6 sapt.

Noi 2 singurei

6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Oare sa iau si eu vitamine? Daca ar fi sa ma iau dupa varsta aratata de ecograf azi facem 7 saptamani. Yupiiiiiiiiiiie!!!

http://new.photos.yahoo.com//album/576460762398162355
iunie 2006
GUGU 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Gugu, eu as lua in locul tau, nu pot strica la nimic! In timpul sarcinii avem nevoie de mai multe vitamine. Si oricat de sanatos te-ai hrani, s-au facut cercetari conform carora de exemplu in salata nu mai exista aproape nici o vitamina... Si stii doar ce repede se pierd vitaminele, daca o leguma sta si numai cateva ore pana se consuma. Si cine stie cand a fost culeasa pana a ajuns pe tejghea!

Ia mai bine vitamine, dar cauta din alea naturale, chiar daca sant mai scumpe, sunt asimilate muuult mai bine de corp. Cele chimice corpul nu le poate asimila decat intr-o masura destul de mica.

Am emotii pentru maine, cand ma duc la dr. Sper sa fie totul ok! daca da, ii voi spune si fetitei mele.

Adina 7+


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

Si eu iau acid folic si elevit, si utrogestan, si no-spa si gravibinon. Sunt multe, nu ?

Parca mi-au mai trecut starile astea de rau. Le mai am , dar nu mai vomit, mi-am luat niste caise si struguri. Macar bine ca stau acasa, mi-a dat dr. 3 sapt. pana merg la prima eco. Apoi om mai vedea.

Si am fost la un medic de fam. sa ma ia in evidenta. Tensiunea o aveam 105/70. Destul de mare pt. mine, ca de obicei e f.f. mica.

Si azi am implinit si noi 6 sapt.

Noi 2 singurei

6+





irlandeza, ma bucur de vesti de imbunatatire si de tonus mai bun. sper sa te tina starea buna, e bine ca poti manca si odihna sigur nu poate sa-ti strice.


fetelor, eu am fost azi la un eco si n-a gasit sarcina. m-am suparat, mi-am mai luat un test de sarcina, linii groase cat gardul.
medicul de familie mi-a spus tot azi ca e posibil sa fie prea devreme sa se vada, dar de la voi am auzit altceva. mai am o programare mai pe seara la eco in alta parte, sper acolo sa fie rezolutia mai buna.

amelia, bine ai venit printre zuze, sa auzim de bine de la tine.

pofte bune,

Monica

Life's a beach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanutaD spune:

Bafta Monica,

sa vii de la a doua eco cu vestea buna...te asteptam.

Irlandeza, si mie mi-a dat doctorul cam aceleasi medicamente ca tie: no-spa preventiv de 2 ori pe zi cate 1/2 de pastila si utrogestan 2 pe zi.

+ evident Elevit

Chestia e ca el mi-a zis ca analizele sunt bune, dar valorile sunt incercuite, ca atunci cand nu sunt in limite normale.

Am asa:

Estradiol 438 (fata de 625-1400 cat ar trebui in saptamana 6)
Progesteron 18.19 (asta e normal, ca trebuie intre 10 si 33) si

Bhcg 5351,97

Mi-a mai zis sa evit efortul fizic ori de cate ori pot.

Asta o fi semn ca bebe nu e prins bine? Sunt putin ingrijorata, asa ca maine ma mai duc la un doctor


DanutaD



6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Salutare, zuzelor
Vad ca sunteti destul de active Si au venit si fete noi! Bine ati venit si sa aveti sarcini usoare si bebici sanatosi

Dragelor eu mor de somn, dar nu pot dormi in timpul zilei Mor de ciuda! Si ma incearca, mai mereu, cate-o greatza Dar trecatoare. Ma doare burtica la fel ca la ciclu, toata ziua m-a chinuit, desi am luat no-spa. Zic si eu (si sper sa am dreptate) ca e de la ligamentele uterului, care se intind sa faca loc lui bebe sa creasca mare.

Danuta foarte bine faci ca mergi la alt dr, poate e mai bun si te lamureste. Stai linistita, ca sigur bebe e bine, la locul lui

Gugule m-ai socat cu prietena ta! Imi pare tare rau! Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere

Monica de obicei se vede ceva la eco la 40-42 de zile de la UM. Poate nu ai avut vezica plina si de asta nu s-a vazut. Mai asteapta o sapt si repeta ecografia. Atunci vei avea ce vedea

Irlandeza ma bucur ca ti-a dat concediu. Profita la maxim si odihneste-te. Sanatate

Violeta sigur ai facut testul prea repede.

6+
Poze Laura
Iepurasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Docdecap, la ce medic ai fost? In Constanta? Mergi la dna dr Ciufu, sigur iti gaseste sarcina. daca vrei nr. de tel, ti-l dau!

Mie nu prea imi e bine, am o stare de rau si aciditate, orice as manca, a mai patit cineva asa?

Laura, ai grija cu burtica!

Pupici,
Angelique 7+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

da, angelique, la dr Ciufu merg acum, sa vedem ce se vede (mi-a recomandat-o o prietena medic, o fi stiind ea ceva)

sper sa ma intorc cu ceva, daca nu cu o poza, macar cu un zambet cat toata fata

si am inteles, imi umplu si vezica

va pup, revin
Monica

Life's a beach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:


nu stiu ce sa zic fetelor, nu s-a vazut nimic cu endo-vaginala, uter pregatit de sarcina, corp galben unde trebuie cat trebuie, ceva de 3 mm care e prea mic pentru o sarcina de 5 saptamani, posibilitate de sarcina extrauterina, maine imi fac bHCG, sa vedem cum iese.

eu vreau mult sa raman in grupul zuzelor, dar nici nu stiu ce sa mai cred. si dr. era cam nedumerita, mi-a zis ca in sarcina in 5 saptamani nu e in nici un caz, mai incercam o poza saptamana viitoare.

va pup si noapte buna,
Monica

Life's a beach

Mergi la inceput