Copii cu probleme neurologice II

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Surrey spune:

Pentru body,
tie nu ti-a mai raspuns nimeni...
Asta pentru ca probabil nu e nimeni la Braila care sa lucreze cu copiii...Asta ti-as fi spus si eu, de altfel, eu sint nascuta in Braila, cunosc orasul bine (inca!) si nu cred ca e vreun terapeut acolo pentru copii. Ai putea intreba la Spitalul Judetean, daca au sala de recuperare acolo, sau poate e vreun spital deja specializat pentru copii...
Chiar sint si eu curioasa, sa imi spui ce afli.

Te salut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

La Budimex este o profesoara care practica Vojta.Se numeste Oana.Eu am contactat-o,insa mi-a zis ca fetita mea e prea mare pentru asta(are 7 ani).A facut toate cele 3 cursuri la Sibiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns body spune:

Nu exista un spital de copii in Braila si nici o sala de kinetoterapie. De abia de un an exista in spitalul judetean o singura doctorita neurolog pediatru, deci astea sunt conditiile din Braila...
Cred ca nu imi ramane decat sa-i fac gimnastica eu acasa.

Multumesc pentru ca mi-ai raspuns. Va pup
Alina


originally posted by Surrey[/i]

Pentru body,
tie nu ti-a mai raspuns nimeni...
Asta pentru ca probabil nu e nimeni la Braila care sa lucreze cu copiii...Asta ti-as fi spus si eu, de altfel, eu sint nascuta in Braila, cunosc orasul bine (inca!) si nu cred ca e vreun terapeut acolo pentru copii. Ai putea intreba la Spitalul Judetean, daca au sala de recuperare acolo, sau poate e vreun spital deja specializat pentru copii...
Chiar sint si eu curioasa, sa imi spui ce afli.

Te salut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Anda - 6 luni
sucan
Sunt o mamica care am nascut cu cezariana pe 05 dec 2006( la spitalul Odobescu- sa nu nasteti acolo, eu am vrut sa nasc normal, dar nu am putut si am stat sa se aprobe cezariana de pe la ora 13 pana la ora 19 seara si abia am fost programata la ora 22 seara- cica s-a aprobat cezariana pt.ca a fost mos Nicolae), pe la ora 22 am facut un soc am fost toata rosie cu pete si parca erau ca si cum te musca tantarii- nu stiau ce sa-mi faca) la 42 de sapt, cam 10 zile peste termen.
Am nascut la ora 23 o fetita pe nume Anda de 3,180 kg, 52 cm, scor ABGAR 5, dupa 5 min nota 7, a facut convulsii si nu a putut sa respire singura si a fost pusa sub oxigen ( dar abia dimineata afost pusa sub oxigen, poate daca era pusa atunci noapte altfel statea treaba). Medicul a spus ca a facut hemoragie de gradul 2 si hipoxie si nu se stie daca mai scapa. Abia dupa 4 zile iau fost scoase tuburile de oxigen, iar fetita mea a putut sa respire singura. de la 4 luni jumate facem kinetoterapie si cu tratament tanakan, convulex, tarosin, ederen, vitamina B complex - rezultatele inca nu apar: nu isi tine bine capul, se uita de multe ori in gol, nu apuca jucariile, e incordata ( acum mai putin e incordata ca facem kinetoterapie cu ea), dar cand ii dai atentie incepe sa rada in hohote de fiecare data. Isi tine mainile in fata si picioarele incordate si face ca si bicicleta.
Mergem si noi la neurologul din Timisoarea DR.Bacos, am facut RMN pe 28 mai 2007 si rezultatele sunt destul de grave: masive leziuni frontale , precum si la lobii temporali si numai cerebelul nu e afectat. Neurologul spune ca e grav sunt prea mari leziunile si nu stie ce se mai poate reface - ar putea sa nu mearga, sa nu vorbesca si multe alte, nici nu vreau sa cred ca este asa!!!!!!!!! ( in decursul unui an poate sa se mai refaca, dar nu se stie poate cu kinetoterapie si speranta) - solutia data sunteti tineri si aveti viata in fata ( adica mai puteti sa mai faceti inca un copil asta e traducerea data de catre neurolog).
Poate sunt si alti parinti in situatia mea- sunt alte tratamente care dau rezultate, operatii ? va rog sa-mi scrieti SIGUR SUNT SI ALTE TRATAMENTE!!!!!

miha


oprescuflore

Miha vreau sa iti spun ca la fel de greu am nascut si eu acum un an de zile m-am chinuit de la 9 dimineata pana l a23 dar am nascut normal mi-au injectat anestezicul acela de la epidurala de 3 ori si se credea ca acesta a fost motivul pt care copilul nu a respiarat la nastere tot la fel i-au pus tubul de oxigen,si a a stat la aparate 2 saptamani tot la fel a prezentata convulsii,ii iesea o analiza pozitiva cum ca ar fii avut o infectie si au i-au bagat la greu gentamicina pana intr-o zi cand i le-au repetat si cand a ajuns rez analizei care era mult mai prost decat initial doctora imi spune ca ea nu are incredere in laboratorul spitalului si crede ea nu a fost lucrat cum trebuie ei si atunci i-am spus ca eu iau copilul acasa si ii fac investigatii in alta parte daca ea imi spune asta de laboratorul spitalului ,plus ca i-au facut tomografie fara sa imi ceara acordul,si cand intrebam de copil daca s-a mai confruntat cu situatii de genul asta mi-a spus ca unii copii si-au revenit altii nu,dar nu stia nici ea exact ce are,este vorba de doctorita POPA de la sectia de neonatologie (elias)sa stie lumea cat de priceputa este,in fine iau copilul acasa ea imi spune sa merg la neurologie imi recomanada ea pe cineva ajung acolo ii arat biletul de iesire din spital si imi spune aaaaaaaaa este grav copilul ,inca prezinta miscari la piciorus este spastica trebuie sa facem kinetoterapie si la fel numai stiu ce analiza la cap,m-a speriat rau de tot,merg la o conferentiara la emilia irza pt eco transfrontanelara care imi spune ca este super ok copilul si ca nu trebuia facuta CT(tomografia),ma decid sa merg la alt neurolog doar pt consulatatie fara sa ii spun ceva ce sa intamplat la nastere,vroiam sa o consulte si sa imi spuna d.p.d.v daca este ok sau nu,a zis ca este super ok copilul,bunnnnnnnnnnnn ea se dezvolta super ok doar ca nu prea mananca ea ,dar i-am fcaut multe investigatii si nici aici nu sunt probleme,cat despre dezvolatrea ei neurologica la la 4 luni isi tinea capul ,la 7 luni statea in sezut ,iar acum la un an merge in picioare ,iar eu te intreb pe tine ai mai consulatat si un alt neurolog?incearca sa o vada cineva fara sa ii spui despre ce este vorba,vb cu mai multi doctorii,eu stand 2 sapt in spital am vazut un caz mullllllllllllllllt mai grav decat ce imi spui tu ,copiluli ii cumparase mama mea lumanare la insistenta mamei lui (ca sasa ii spusesera doctorele in urma comisiei )ca doar aparatele il tin in viata si il vor deconecta si va muri si uite ca dupa 3 luni a plecat acasa cu el,dar a facut accident cerebral nu stiu exact dar oricum mult mai grav decat ce ai spus tu ,iti pot oferi datele ei daca crezi ca te ajuta ,asa ca ai incredere ca exista D-zeu,si poate este ea un pic inatrziata nu este vorba chiar de ce spun ei,ca asa cine stie ce as mai fii indurat si eu daca m a luam dupa primul neurolog, in rest este vioaie ?mananca ?intoarce capul ?ajut-o t =u sa invete sa tina jucariile ,nu te descuraja ,ai incredere in tine ,vei reusi sigur.
va doresc multa sanatate

bebinuta
Miha, eu eram internata in 5 dec cand ai nascut tu, tot la Odobescu, facusem cezariana, si cred ca despre cazul tau povestea aproape plangand o doctorita tanara. Imi pare tare rau pentru ceea ce s-a intamplat si sper ca cineva sa-ti poata da raspunsuri si solutii la problemele pe care le aveti.
lA MULTI ANI! Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Bobath Vojta in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:


Sunt o mamica care am nascut cu cezariana pe 05 dec 2006( la spitalul Odobescu- sa nu nasteti acolo, eu am vrut sa nasc normal, dar nu am putut si am stat sa se aprobe cezariana de pe la ora 13 pana la ora 19 seara si abia am fost programata la ora 22 seara- cica s-a aprobat cezariana pt.ca a fost mos Nicolae), pe la ora 22 am facut un soc am fost toata rosie cu pete si parca erau ca si cum te musca tantarii- nu stiau ce sa-mi faca) la 42 de sapt, cam 10 zile peste termen.
Am nascut la ora 23 o fetita pe nume Anda de 3,180 kg, 52 cm, scor ABGAR 5, dupa 5 min nota 7, a facut convulsii si nu a putut sa respire singura si a fost pusa sub oxigen ( dar abia dimineata afost pusa sub oxigen, poate daca era pusa atunci noapte altfel statea treaba). Medicul a spus ca a facut hemoragie de gradul 2 si hipoxie si nu se stie daca mai scapa. Abia dupa 4 zile iau fost scoase tuburile de oxigen, iar fetita mea a putut sa respire singura. de la 4 luni jumate facem kinetoterapie si cu tratament tanakan, convulex, tarosin, ederen, vitamina B complex - rezultatele inca nu apar: nu isi tine bine capul, se uita de multe ori in gol, nu apuca jucariile, e incordata ( acum mai putin e incordata ca facem kinetoterapie cu ea), dar cand ii dai atentie incepe sa rada in hohote de fiecare data. Isi tine mainile in fata si picioarele incordate si face ca si bicicleta.
Mergem si noi la neurologul din Timisoarea DR.Bacos, am facut RMN pe 28 mai 2007 si rezultatele sunt destul de grave: masive leziuni frontale , precum si la lobii temporali si numai cerebelul nu e afectat. Neurologul spune ca e grav sunt prea mari leziunile si nu stie ce se mai poate reface - ar putea sa nu mearga, sa nu vorbesca si multe alte, nici nu vreau sa cred ca este asa!!!!!!!!! ( in decursul unui an poate sa se mai refaca, dar nu se stie poate cu kinetoterapie si speranta) - solutia data sunteti tineri si aveti viata in fata ( adica mai puteti sa mai faceti inca un copil asta e traducerea data de catre neurolog).
Poate sunt si alti parinti in situatia mea- sunt alte tratamente care dau rezultate, operatii ? va rog sa-mi scrieti SIGUR SUNT SI ALTE TRATAMENTE!!!!!

miha

Miha, imi pare enorm de rau cand aud de astfel de accidente cauzate de medici practic. Si eu am nascut in Odobescu tot in decembrie 2006, si am remarcat indolenta si neglijenta cu care trateaza asistentele de la nou nascuti puiutii, medicul de garda neonatolog e mereu "prin spital" greu de reperat daca e nevoie de el, deci, da, lasa mult de dorit. Spune-mi cu cine ai nascut?

Cat despre problemele Andei, te pot indruma spre o doctorita excelnta de la neurologie infantila de pe str. Corbului, Violeta Stan se numeste. Este un medic de exceptie si iti poate oferi o opinie secunda pertinenta. In maternitate am fost in salon cu o mamica al carei baiat se nasc use cu ani in urma si se nascuse cu maaari probleme, cu cheag pe creier, ma rog, complexa situatia si disperata, si mi-a povestit cum s-a recuperat baiatul ei, asa ca acum e mare si nu se vede pe el ca ar fi avut ceva, ceea ce se remarca e un deficit de concentrare a atentiei timp indelungat asupra unei sarcini (uneori nu are rabdare sa duca la bun sfarsit ceea ce incepe sau ceea ce i se da sa faca) insa se poate lucra si la acest aspect. In decembrie nascuse un alt baietel , ea avea deja 40 de ani si era extrem de fericita, desi si acest baietel suferise la nastere.
Sper sa iti fi fost de ajutor, si mai scrie-mi daca vrei si cred ca te mai pot ajuta. Si fetita mea a suferit hipoxie medie la nastere, am fost la ecografie transfontanelara la doctorita Boia si ne-a dat complex B, de care s-a ingretosat mititica. Andreea mea are 5 luni jumate si nu sta in fundulet nici sprijinita, nu se taraste inca, nu papa din lingurita deacat extreeeeeeem de greu, habar n-are cum sa isi miste limbuta, de fapt forumul DC este deja plin de postarile mele vis a vis de lipsa apetitului ei, de faptul ca diversificarea ei pare o adevarata piatra de netrecut inca, in rest e vioaie, rade, zambeste, ne urmareste prin casa cu privirea, se intoarce pe burtica dar nu stie sa se intoarca la loc pe spate, are si o asimetrie craniana insa asta e din burtica se pare, a stat prea mult pe o singura parte. I-am facut o gramada de analize si par ok. Insa ma doare cand merg cu ea la medici si ma intreaba invariabil majoritatea, mai putin medicul ei pediatru (de familie), "vaaai, dar de ce are capsorul asimetric, cat a primit la nastere?" Ei bine a primit 10, nastere rapida, fara travaliu prelungit, m-am dus la spital seara la 6 si am nascut-o la 23.15, natural, fara injectii de stimulare, fara anestezii. A avut circulara de cordon in jurul gatului insa. Circulara ce nu o avea in urma cu 3 zile la controlul ecografic. Circulara a fost cauza hipoxiei ei. Iata cate chestii bune (adica 9 luni fara probleme si o nastere rapida) si cum la urma ti se strica socotelile si simti ca ai dat-o-n bara si ai chinuit copilasul aproape (eu cel putin asa m-am simtit de vinovata ca imi venea sa mor). Regret ca n-am optat pt cezariana. Si a primit totusi 10 pt ca n-a avut nevoie de ingrijiri speciale, desi niste oxigen poate nu i-ar fi stricat nici ei la momentul respectiv pt ca se vad zone cerebrale afectate totusi.

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Lia - nu am stiut prin ce ai trecut cu Deea...imi pare tare rau...Totusi eu zic sa continui cu siropul de Vitamina B complex - si eu i-am dat lui Stefan (si inca ii mai dau) si eu zic ca se vad efecte. Spui ca Deea inca nu sta spijinita in fundulet si nu se intoarce complet - dr. nu ti-a recomandat Tonotil?
Te pup si daca vrei vreodata sa ma intrebi ceva, te rog sa nu eziti!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004)
Poze nou-noutze cu Stefanutz

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiardelean spune:

miha, si eu merg cu fetita mea tot la dr. Bacos. Noi suntem din Arad , avem povestea al "epilepsie, convulsii neonatale nimeni nu stie". Pe scurt dupa ce am nascut la Bega 09.03.2007, totul Ok. La 6 sapt fetita incepe sa faca convulsii, ne internam la arad, analize...totul bine, directia acasa .Ne-au scos atunci vigantolul, au zis ca este de la el. Dupa o sapt reincep convulsiile, spasme din maini si picioare, in stare de constienta aprox 30 sec. Ne interneaza din nou, ne fac punctie pt a elimina suspiciunea de meningita, nu iese nimic.Facem RMN, nimic, totul OK.Analize din nou, nimic.Ecografie transfontanelara la dr Boia, nimic totul bine. Neurologul din arad a inceput cu Convulex, fenobarbital, rivotril, a scos fenobarbitalul, a marit convulexul si tot asa. Crizele si-au schimbat forma si nu a mai reusit sa le dea de cap, drept urmare a plecat in concediu si ne-a lasat balta. Asa am ajuns la dr Bacos care in urma EEG, sustine encefalopatie mioclonica juvenila precoce.Tu esti multumita de acest dr?A avut cineva rezultate? Despre dr Stan Violeta si eu am auzit ca ar fi buna.
Nu stiu ce sa fac, acum si dr. Bacos este plecat la un congres o sapt, ne-a promis ca va vorbi cu Sanda Magureanu din Buc despre cazul nostru.
Insa puiul meu tot are crize?
Vorbim... s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiardelean spune:

Dr Bacos ne-a introdus topamax, acetozolamida(ederen-am gasit varianta ungureasca), vit b complex, dar de 2 sapt nici un rezultat. Traiesc zi de zi cu spaima de a nu se generaliza micile convulsii pe care le are. In rest ce pot spune, atat este de ametit bietul copil din cauza medicamentelor ... Putine sunt momentele in care pot colabora cu ea. De sapt trecuta am inceput un masaj usor iar maseuza ne-a spus ca are un usor torticolis pe partea drepta. Observasem ca-si tinea capul mereu spre stanga si stramba gurita spre dreapta dar... din cati pediatri au remarcat nimeni nu mi-a zis nimic...ii urasc. Poate aceasta este o cauza a faptului ca fetita bea la 4 luni balangane capul de ma sperie...poate.
Voi incerca o programare la dr stan violeta.Merg cu dosarul si caseta filmata, poate dansa ma va lamuri de fapt ce are copilul meu sau poate l-au imbolnavit doctorii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruck spune:

Surrey, stii cumva unde se poate face Vojta si in Canada? Eu sunt in Montreal si am tot cautat pe internet dar nu am gasit. Poate ma luminezi tu unde si cu cine as putea vorbii. Baietelul meu a facut fizioterapie aici, tratament cu oxigen hiperbaric dar as incerca tot ce se poate pentru al ajuta.

Va pup pe toate si sanatate la copilasi

Mergi la inceput