Bucurii de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Cristina- s-ar putea sa fie oleaca mai cald la el acolo in camera, noi stam la ultimul etaj si cand arde soarele asa rau se incinge plafonu ceva de speriat..ca am vazut ca si afara cand am stat mai mult si probabil i-a fost un pic mai cald, a baut mai mult ceiut...

Eloise - cat priveste ceaiul de tei, am vb cu pediatra ca si eu stiam de asa zisele "minuni"pe care le face el la baietei, dar mi-a zis ca cica sunt povesti, ca mamele noastre cand au avut baieti, pe vremea lui Ceasca, numai ceai de tei le dadeau si ca efectele adverse se vad numai daca se continua administrarea ceaiului minune dupa varsta de 6 ani..acum nu stiu ce sa zic, lui ii place ...si daca nu ar fi ceaiul asta, de care sa-i dau???

Mexxa - putere mamico si nu dezarma..de la noi pt tine si multi ici lui Sebicu sa-i revina pofta de mancare!!!

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Gonghi, Eunice, v-am trecut in listuta!
Mexxa, te-am scos de la iepuras!
Fetelor, am aiurit in schimb lista cu aniversarile mamicilor...of, nu am acum rabdare si timp sa o mai cosmetizez. Abia am adormit-o pe Maruca si ma grabesc sa calc un morman de lucruri.

Mexxa, imi pare tare rau ca treci prin ce treci. E greu sa o iei de la inceput cu diversificarea...dar fii optimista, fiindca stii ca lui Sebicu ii plac bunatatile facute de tine, doar ca acum a fost bolnavior si trebuie sa isi revina.

Cristina, nici eu nu stiu ce e cu trezirile astea dese la bebelusi trecuti de 6 luni. Sa stii ca si Maruca dormea mult mai binela 3, 4 luni, decat acum. Cred ca au devenit mai constienti si le e dor mai mult de noi

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Alexutza sunt in farmacii multe variante de ceaiuri pentru bebei. Simple sau indulcite cu fructoza/glucoza cum ar fi de exemplu Babydrink (o mixtura-instant facuta din mai multe plante bune pt burtica lui bb). Cum zicea si Marina, poti sa ii dai zeama de la supa dupa ce papa piure (pentru ca in zeama in care au fiert legumele raman multe minerale care altfel s-ar pierde) sau suc de fructe diluat cu apa plata.

Andreea, lasa ca ii va reveni cu siguranta pofta de mancare lui Sebicu. Cat despre dintisor, poate ca gingia inflamata l-a acoperit temporar. Vor iesi ei cu totii, stai linistita!

Cristina, si eu v-am simtit lipsa


Andra si www.babiesonline.com/babies/v/vladutz/" target="_blank">Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Va pup fetelor

Am intrat sa va spun prin ce am trecut eu sambata asta,cu febra aproape 40,initial am zis ca e de la stomac,bila am vomat,n-am putut manca decat uscatele,dar de fapt am descoperit ca era de la san,era sa dau in mastita fetelor,mi s-a infundat un canal,am chemat salvarea Puls mi-au dat medicam ptr stomac,am chemat pediatra ptr ca din cauza febrei nu i-am dat san lui Matti.A venit femeia si a inceput sa m-a mulga,frate ce durere,din canalul respectiv a iesit ca untul,asa de gros era laptele.A venit si asistenta aseara am mai tras o tura de chin.Dar n-am mai avut febra,am scapat si de antibiotic,sanul e ok.Doctora s-a mirat cum dupa 8 luni se poate intampla asa ceva.
Eu de vreo saptamana cand tragea baiatul simteam ca-mi ies canalele de durere,dar m-a suspectam ca nu mai am lapte ca el sa m-a suge prea mult si des.
Pot sa va spun ca in 24 ore am slabit 2 kg jumatate,sunt varza,sleita de puteri,noroc ca a ramas Ste acasa sambata si a stat cu bebel (l-a capiat,mi-a zis ca nu stiu cum rezist,tin sa zic ca el niciodata nu a stat atata cu fisu,adika sa-l ingrijeasca numai el),a venit mama dar a si plecat,acum Matti sta cu doamna care face curatenie(mama prietenei mele),se inteleg foarte bine si cred ca am sa vb cu ea sa vina cate 2 ore pe zi sa stea cu el si eu sa caut pe alcineva la curatenie.
Am facut si prima injectie de de D3.Adisterolo acelasi produs dar Italian ptr ca la noi nu se mai fabrica D3-ul.
Cam cu asta nu laudam.
Nu stiu daca v-am spus ca am inceput gimnastica de tonifiere cu o tipa care lucreaza in Budimex.Sunt cam suparata ca baietelul nu sta in fund (sta dar nu mult timp si se apleaca imediat in fata)nu-i place de loc,el vrea in picioare,rezemat pe maginea patului,sa mearga,Se ridica singur de jos din 4 labe sa se tina de patut,se ridica singur sprijinit pe o mana de pe spate in fund,dar de stat in fund nik.Acum fac exercitii cu el,ai tin picioarele sub mine (ptr ca el si le baga sub el sa se poata ridica) si il ridic de manute in fund.Sa vedem ce-o iesi.In rest nu sta un moment.
Mi-a zis pediatra ca pot sa-i dau perisoare din borsut si cu borsut,galusca din supica,sa incep cu pestele alb cu inimi si ficatei pui,sa-i gatesc cum gatim ptr noi dar fara sare ,pier,etc.Si sa nu-i mai dau numai blenduit sa incep sa-i tai mai mare ca sa poata sa se invete sa mestece.

Maica cat am scris.Scuze,dar m-am plans si io ca nu mai poci.

Io mami de Matteo

Cosi Cresco

www.totsites.com/tot/matteomio " target="_blank">Ho anche Sito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Sephora - Doamne prin ce ai trecut...bine ca esti mai bine acum, ca nu e nimic grav...si cum adik faci exercitii cu el pt a sta in fundulet, ce a zis dr? de ce nu sta bine in fundulet??, e vreo problema cu muschii de-i faci masaj??? ce fel de masaj?? ca si al meu face face din astea - cand vrea sta ff bine, dar cand il trag eu de manute si il asez eu in fundulet nu sta nici sa-l pici cu ceara se inclina in fata si mai nou intr-o parte de unde se duce pe burtik!!!

Am pus si noi 2 albume noi cu poze de la 5-6 luni pt cine are timp sa stea sa le vizioneze...vreo 60 poze (Cristina - interested?????)

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Fetelor bantuiam pe DC si din intamplare am vazut ca aradencele noastre sunt active prin alte parti...oare de ce nu mai intra si pe la Bucurii sa ne impartaseasca din experienta lor, oare sunt suparate pe noi???

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Sephora, chiar vroiam sa intreb de tine cand tocmai am citit mesajul tau... saracuta de tine, prin ce ai trecut... sa ai grija sa-ti urmaresti si de-acum incolo starea sanilor, eu dupa trei ani dupa ce am nascut-o pe Ralu am avut probleme mari cu sanii a trebuit sa fac tratament (doctorita a zis ca mai aveam inca lapte, mi-a aratat... desi facusem injectii pentru stoparea lactatiei...); in fine, am tras o sperietura... aveam noduli si ma durea rau...
Alexutza, ma pun pe vizionat poze...


Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

alexuta nu stiu daca se poate spune ca bea prea multe lichide, din cate stiu eu e sanatos sa bei, acuma sa nu-si inlocuiasca laptele cu apa sau ceaiul. Al meu nu mai vrea nici ceai nici apa, ii dau suc de fructe in care ii pun si ceva apa plata sa fie mai diluat, cam 150 ml/zi, in rest san, adica pana in ora 14-15 suc de fructe ca lichid iar dupa amiaza san cat cuprinde, asa i-am facut programul pt. cand voi fi la serviciu. Am vazut poze cu grasu, e frumos foc, chiar nu prea seamana cu tine.

Andra sigur o sa-i placa lui Vladut si fructele, cu putintica rabdare... de cand am inceput noi diversificarea tare multe s-au schimbat in gusturile lui D, n-are rost sa le insirui acum, ideea este ca se schimba, trebuie lasat si apoi revenit, nu fortat.

sephora imi pare rau ca ai avut asa mari probleme de sanatate, bine ca esti acum ok, sa treaca cat mai repede, de ce totusi ai facut mastita, nu a supt Matti bine la sanul asa sau cum? Si nu durea tare, cum de nu ti-ai dat seama, intreb si eu ca sa stiu cum e...

I-am cumparat lui D 2 mingi si e tare incantat de ele, se joaca si e super fericit, nu ma asteptam sa-i placa asa mult. De cateva zile, dupa ce am tinut si noi regim, am inceput sa papam fff bine, adica plange de foame copilu', am inceput sa-i dau borsulet, ii place mult (initial nu voia deloc), azi a mancat 2 castronele, ma gandeam sa nu-i fie rau... cum plecam de langa el cu castronelul urla sa-i mai dau, ieri a papat si placinta cu branzica de vaci, razboi era la gura lui, am observat ca daca papa cu noi si cam ce papam si noi e mult mai pofticios, important e sa pape ca m-a capiat o perioada buna cu mancatul.


Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

Iata-ma, dupa cum am promis.
Salut, fetelor si bucuriilor!
Am reusit si noi sa ne crestinam. Tare fericita sunt pt. ca era cazul sa o botezam. In aceeasi zi Emma a implinit 6 luni.
Avem ceva poze daca aveti timp pt. ele
Va citesc intruna si sunt placut surprinsa sa vad(citesc) cat de minunati sunt copii vostri. Sa ne traiasca si sa creasca mari.

Dana mamica fericita de Emma 5-11-2006

Poze calde

3lunishoare

botez

Am mai crescut cu o zi. Sunt aproape erou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Mirabela - lapte bea cam 450-500 ml/zi mie imi era de lichidele astea sa nu cumva sa-l umfle inutil la burtik..dar daca zici ca e ok, atunci il las asa, probabil are nevoie de lichide...si da, nu seamana cu mine..e tac'su leit!!! Bravo pt revenirea in forta a lui David, s-o tina tot asa...cum e placinta cu branzica??? e pt ei?sau din asta de care servim noi???

Danidani - superba crestina Emma

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput