Mamici de noiembrie-decembrie 2007(18)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu acum 2 saptamani ma ingrasasem vreo 2 kg ,dar ieri aveam doar unu in plus.
Si eu abia astept sa vad culoarea la carut

anca 13+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Helau!

Ne mai tineti minte?

Imi pare rau ca n-am mai dat nici un semn de viata,dar sa stiti ca v-am urmarit din umbra,atat cat am putut,ca de multe ori nu pot tine pasul cu voi. Intru mai mult de la serviciu,de acasa nu prea mai am chef si nici timp,ca mi-l ocupa fii-miu.
Am niste greturi infernale,ceea ce l-a sarcina cu Robert n-am pomenit.Mi-e ciuda pe voi ca puteti gati atatea bunatati si mai ales ca le si mancati! Glumesc desigur!
In rest,toate bune,am fost si noi la eco,am auzit inimioara... Sa va mai spun ca am consultat vreo 2 medici ca sa ma linistesc ca totul e ok din cauza chistului?
Si mi-am "tras" semnatura noua!

Va pup pe toate si o zi mununata!

Miha si Robert


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Gina, in prima sarcina nu am avut absolut deloc greturi si am nascut un baietel sanatos si nazdravan! Nici acum nu am vomat niciodata, mai am doar ceva dureri de stomac (o fi vreo gastrita) si dureri de cap.

Dormitoarele de pe Buburuza sunt produse de PALI ( http://www.pali.it ), o firma italiana. Calitatea este intr-adevar deosebita, cu finisaje impecabile. Acum vreo 3 ani am vazut ceva produse Pali la BabyLorisLand. Mi-a placut, de ex., un patut de lemn cu marginile siliconate- super-safe pt. copil, cu rotile, lacuit si finisat impecabil.
Camerele mi se par totusi mai de bebelus, nu cred ca se merita sa dai atatia bani pt. cativa ani- atunci cand vor fi mai marisori nu stiu cat le vor mai aprecia (poate chiar din clasa I...).
Mi se par interesante patututile de pe celalalt link dat, cele transformabile avand in vedere ca dupa 2 ani (mai devreme sau mai tarziu, functie de copil) vor trebui mutati in patut de copil
In privinta caruciorului, inainte de sarcina deja eram hotarata in privinta unui model. Acum parca nu mai sunt asa sigura, am mai gasit 3 modele si sunt taree nehotarata...Vreau unul f. bun, sa fie transformabil, inca sunt nehotarata daca sa iau landou sau doar cosulet. Nu as mai cumpara landoul, dar primele luni va trebui sa ne plimbam prin frig, asa ca...!!! Deee, griji de femeie insarcinata



Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Roxana, sa iti traiasca ingerashul!!!! si mami sa fie sanatoasa!!

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

13+ mami de baietzel sau fetitza???


creste bebe...


poza eco bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

In privinta parului: in sarcina majoritatea mamicilor il au super-frumos, este mai stralucitor, mai puternic- se zice ca din cauza hormonilor de sarcina.
Dupa nastere insa, la marea majoritate cade ingrozitor- din pacate, si eu am trecut prin asta, a inceput sa-mi cada dupa vreo luna-doua, dar nu cateva fire, ci ditamai smocul. Noroc ca s-a oprit din cadere dupa cateva luni.
Cand am nascut, in spital toate asistentele aveau o manie: parul prins, parul prins!

Nu cred ca trebuie tuns in mod dramatic, ci doar foarte bine ingrijit!

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Neatza burtici!!

Mult ati mai scris de ieri dupa-amiaza pana azi de dim, am avut ce sa citesc, dar sa va iau pe rand.

Sheri, merci mult de informatie, voi opri si acidul folic, chiar dc eu ma gandeam ca oricum ce e in plus se elimina. Oricum medicul imi zisese sa il opresc.....dar eu cum am spina bifida, am zis sa fac tot posibilul ca el sa nu aibe, ca e tare naspa.
Jasmin012 si eu voi merge la Iosup la 14s6z, iar medicul meu mi-a zis ca e f bine, chiar el mi-a zis sa imi fac programare dupa 14s. Iar cu proportiile, din pacate si eu am patit la fel, pana acu vreo 4 zile nu prea se vedea nimik, adica doar suca mea de pe burta, dar ieri nu am mai putut suporta pantalonii care erau elastici si am stat juma de zi cu ei descheiati, iar de 2 nopti nu mai suport pantalonii de pijama la burta si dorm in chiloti. Parca s-a umflat burtica asa dintr-o data.
Gina incerc si eu sa iti raspund, desi am senzatia ca eu nu am avut chiar asa mari pb-e. La mine de prin sapt 5-6 au inceput starile de rau cu varsaturi si etc, de la orice, inclusiv fructe. Ma lua de dim, dar le aveam si pana seara cateodata. La inceput chiar dc varsam nu ma simteam mai bine, dimpotriva, imi era mai rau dupa. Mai tarziu , de pe la sapt 9 parca dc varsam imi era bine dupa, iar de starile astea am scapat efectiv prin sapt 12. Desi si acuma mai am senzatie de voma si cateva icnituri dim cand ma spal pe dinti. A, si in primele saptamani pana la sapt 10 am avut intr-una ameteli. Sper ca ti-am fost de folos.
Anne_ma eu la inceput am slabit cam 700gr si apoi am luat 3kg pana acuma, deci un calcul imi spune ca am luat 2,3kg pana acuma de la inceputul sarcinii, e un pic cam mult, dar mai vedem. Si am inceput sa iau cam din sapt 7 cred, ca doar la inceput nu am putut manca, apoi ma chinuiam si papam cate ceva ca parca imi era mai bine dupa.

Acuma in sfarsit am inceut si eu sa pap cat de cat normal. Adica carne(pe care inainte nici nu o suportam sa o vad), lapte si iaurt, pe care de asemenea de abia le suportam. Cred ca mai mult m-am ingrasat la inceput cand mancam numai prostii pt ca nu puteam sa mananc normal, decat acuma cand pot manca dietetic.

Si desi ziceam ca in cele 4 zile de minivacanta de 1 mai m-am odihnit aseara m-am culcat de la 8 si m-am trezit dim la 7 cand a sunat ceasul. Nu-mi vine sa cred.


Anca 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Fetelor e foarte important sa bem in fiecare zi un pahar cu lapte.E foarte sanatos!!!!

poze
vine bebe

Ramonel13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Da Ramo, ai dreptate cu laptele, dar dc eu pana acuma nici nu puteam sa vad laptele in fata ochilor??? Oricum ma bucur ca am inceput sa beau acuma.

Anca 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

La ce ora este Sheri la eco?
O sa fie prima cu carut????
De Olim mai stiti ceva?

anca 13+

vine bebe....
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

fetelor, eu NU MAI POT!!!! mi-este atat de rau ca nu mai pot sa ma tin pe picioare. de cand ma trezesc pana adorm (cred ca si in somn) mi-este o greata infernala, durere de cap, ca un ghemotoc simt ceva in stomac, am ameteli cumplite, abia pot sa merg ca simt cum mi se taie picioarele, exact senzatia aia de rau pe care ti-l provoaca amsina, cand ai rau de masina sau avion... nu stiu ce sa ma mai fac...

cand se termina greata asta? spuneti-mi va rog, ca simt ca cedez nervos... ma apuca plansul de rau...

abia mai pot conduce pana la servici si inapoi, de mancat nu pot sa mananc nimik, nu mi-e pofta de nimik, mi-este foame si tot imi face rau... cred ca e prea de tot...

doctorita mi-a zis ca o sa-mi fie si mai rau... dar asta saptamana trecuta cand nu-mi era atat de rau. urmeaza sa merg la ea peste 2 saptamani...

voi cand stiti ca inceteaza greturile astea?


6+

Laura

Mergi la inceput