DIN MILA SAU DIN DRAGOSTE...!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Draga Elena,
mie mi-a placut povestea ta (cu toate ca nu-mi plac telenovelele). Cred ca fiecare trebuie sa se simta bine intr-o relatie. Daca nu se simte, trebuie sa plece (asta in cazul in care nu exista copii - daca exista, lucrurile se complica, analiza trebuie sa fie "la sange").
Tot n-am inteles cum reusisesi sa te impaci cu mirosul de naftalina (eu nu-l suport)
mult noroc si liniste, tie si bebe-ului
Pupici si mai povesteste-ne


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Elena ce viata palpitanta ai avut si interesanta in acelasi timp. Din mila nu se sta cu cineva sti acel proverb romanesc:"mila mie de tine dar mai mila mie de mine".
Multe

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga Elena - mi-a placut franchetea si naturaletea ta. Cred ca esti o 'fata dintr-o bucata'. Ne-ar place sa publicam povestea ta - asadar - te rugam sa ne trimiti niste pozici la info@desprecopii.com



Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

SASUKE>>>
nu stiu daca ai inteles povestea vieti mele,,dar vreau sa iti mai dau citeva amanunte ca sa intelegi mai bine,,,a lucra in club nu numai 1 sau 2 vor sa te ia de sotie sunt 100 care asteapta un pas ca sa le cazi in cusca ,,adica a fi de acord sa te mariti cu ei...deci clubul nu are absolut nici o vina cu ceea ce sa intimplat in povestea vieti mele,,,,in legatura cu bebelul pierdut nu am spus ca el ar fi avut vreo vina,,am spus clar ca vina a fost a mea si numai a mea ,,deci nu am acuzat pe nimeni...am spus ca m-am simtit neglijata si asta a fost datorita lui caci lucra mult,,,iar de cultura lor mi se luase pina peste cap caci aveam 3 ani de casnicie cu el,,,deci nu a vrut sa ma inteleaga si nu cred ca daca as mai fi discutat cu el problema divortului ar fi putut inteles caci eu nu mai aveam sentimente fata de el...A cistiga bani nu avea absolut nimic cu relatia familiara,,caci si eu lucram si la rindul meu plateam aproape toate datoriile casei,,,,iar el cu bani platea ce mai era de platit si restul erau in banca ,,fapt care cu mine bani nu aveau nici o legatura ,,caci eu cind mergeam in romania imi cumparam singura biletul de avion si bani de buzunar aveam tot de la mine dar niciodata de la el....acum ai spus ca uni spun ca vor sa se omoare dar sunt doar vorbe,,,,,uite iti spun cu mina pe inima caci numai eu stiu de cite ori l-am gasit cocotat afara legat de pom la miezul nopti cu streang facut din cravate si aproape gata sa se spinzure,,plus ca a trebuit intr-o dimineata sa sun salvarea caci inghitise citeva tuburi bune de medicamente si plus de asta am scris ca a vrut sa ma omoare si pe mine asa ca sa fim impreuna pentru tot restul vieti ,,,,deci incepusem sa dorm cu suspine si sa imi fie frica la un moment dat ca ori se omoara el ori ma omoara pe mine...in legatura cu persoana care a venit in japonia sa ma vada ...DA am spus ca l-am mintit caci nu mai aveam nici un sentiment absolut nimic fata de el...a trebuit sa gasesc o solutie sa pot pleca de acolo....Vina nu am dat-o pe fostul meu sot,,am spus doar ca din mila nu puteam trai,,,vina poate a fost a mea ,,,dar ceea ce eu am vrut sa spuna fost mila si nicidecum vina...
Toate cele bune si sper sa intelegi ceea ce am vrut sa spun cu adevarat,,,

quote:
Originally posted by sasuke

Elena: Nu vreau neaparat sa fac pe "avocatul diavolului" si ma bucur ca acum esti bine, tu si bebe, ca ai o viata noua, dar...
...gindeste-te ca asiaticul te-a placut cand tu lucrai intr-un bar, ca dansatoare (!), lucru pe care putini l-ar face...Ba mai mult s-a casatorit cu tine...Apoi, nu a avut absolut nici o vina ca ai pierdut prima sarcina!...Spui ca te simteai neglijata, dar ai incercat sa vorbesti cu el? Cultura lor este total diferita de a noastra, cred ca te-ai convins, dar poate te-ar fi inteles ...Nu obisnuia sa bea, nu fuma, singura lui "vina" era ca avea mult de lucru, asta insemna ca si castiga multi bani, care-ti foloseau si tie...Mai zici ca, aflind ca vrei sa divortezi a amenintat ca se omoara, ca se spinzura, dar in multe cazuri de cupluri tinere, care au probleme, se mai spun si astfel de vorbe. Apoi, cahiar tu spui ca "imi era rusine sa ii spun ca simt nevoia sa facem iubire" si ca "am vorbit cu aceasta persoana 1 an de zile in secret pe calculator" , apoi ca "a venit am stat cu el o perioada de citeva zile (eu mintidu-l pe sotul meu ca plec la o prietena de familie )", etc.
In concluzie : Vina pentru esecul primei tale casnicii este una impartita, cred eu, in egala masura.Deci trebuie sa ti-o asumi si tu si sa tragi invatamintele necesare pentru a evita un nou esec. In rest, multa sanatate si "nastere usoara" !




Elena cu burtica si sotul AL
[/quote]

Elena cu burtica si sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Sasuche eu cred ca ar fi trebuit sa treci si tu prin cea trecut Elena ca s-o intelegi bine!eu nu cred ca tu tii cu sotul ei ci eu cred ca tu nu ai inteles bine povestea ei,eu am trait alaturi de cineva pe care dupa doua zile dupa ce i-am spus ca am sa plec l-am gasit ascutindu-si barda in bucatarie!!!!!(nu era pentru mine nici pentru el ci doar pentru a "imparti" lucrurile cumparate impreuna!!:dar mi-a fost de ajuns!!!!!)in rest nimic sa nu crezi ca daca am o alta opinie decit tine am ceva impotriva ta ,pupici,

AuraGalerne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sasuke spune:

Pt. Aurelia si mai ales pt Elenalove27 :...se cuvin unele precizari la cele afirmate de mine anterior:
1.Tocmai, Aurelia, pt. ca nu am trecut prin ce a trecut Elena pot privi lucrurile obiectiv si nu subiectiv, cum o face ea.
2.Nu cred ca, daca lucrezi intr-un bar, si esti o fata atragatoare, toti cei 100 care filtreaza cu tine si-ti fac ochi dulci te vor de sotie ! Iti spun eu (putin si din proprie experienta..), de vrut... te vor, dar nu pentru toata viata ci uneori, doar pentru o noapte.
3.Incercam sa sustin ideea ca, asa cum accepta in general toti, in esecul unei casnicii nu este niciodata doar un singur vinovat (lucru de altfel recunoscut de Elena mai inainte, pe care o admir, de altfel, din toata inima pentru sinceritate si forta interioare de care a dat si da dovada...)
4.Dupa o asemenea experienta cred ca e mai util (asta e, sunt poate prea practic, realist...), e mai util, spuneam, sa o facem pe Elena sa inteleaga cauzele esecului, daca si unde a gresit, pentru a putea evita si preintimpina pe viitor un nou esec, decat sa o plingem doar.
5.Aurelia : daca nu esti de acord cu, poate, intransigenta mea, asta nu ma face sa ma supar pe tine, dimpotriva, imi placi ! Ar fi dezastru daca in viata toti am fi de acord cu toti.
6.Elena, merci pt. precizarile oferite. Sa nu ma intelegi gresit : sunt de partea ta, te admir sincer pentru caracterul si naturaletea ta si sper sa mai vorbim !Ai grija de tine si de bebe !
7. Un pupic sincer pt. toate doamnele de pe forum. E placut sa stii ca in lumea asta mare sunt atitea romince admirabile, cu inima atit de mare.. Asta nu inseamna ca n-o sa va mai critic, pe ici, pe colo...nu de alta dar sa nu va schimbati !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Draga Elena,am citit povestea ta si cred ca esti o persoana cu fff mult curaj.Povestea mea se aseamana oarecum cu a ta,putintel pe ici pe colo.Si eu am ajuns in tara soarelui rasare la fel ca tine si tot in 1997.Pe sotzul meu l-am cunoscut la fel,la munca dar ar trebui sa mentionez ca nu e japonez.
Dupa 15 min de cand m-a cunoscut m-a cerut de nevasta ,si cred ca i-ti dai seama ca doar sa fii nebuna sa crezi in asa dragoste fulgeratoare.Dar se pare ca el a fost serios ca-ci la trei luni dupa a venit in RO si ne-am casatorit.Dupa atati ani cati a petrecut el in Japonia a ajuns si el sa munceasca ca ei.Are propria lui companie si munceste taree mult dar inca nu am ajuns pana la a nu vorbi s-au sa nu avem relatie intima.Mi-e greu ptr ca sunt singura si cu un bb cred ca stiu toate fetele cum e sa nu ai pe cineva aproape ,sa-ti dea un sfat s-au sa m-ai stea cu bb din cand in cand.I-ti admir curajul si franchetzea de care dai dovada.Sper sa-ti fie bine de acum in colo sa nu mai treci prin astfel de momente.Sa ai o sarcina si o nastere usoara dar pana acolo mai e cale lunga oricum abia esti la inceput de,sper sa mai vrb pana atunci.dulci de la Nicole si bb Amira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Sasuke iti multumesc caci ai inteles pina la urma ce am vrut sa spun cu povestea vieti mele ,,si mai vreau sa mentionez ceva,,,nu am multa exerienta in club dar pot spune caci din putin experienta care o am eu nu am cunoscut inca aceei barbati care vor sa aibe femeia doar petru o noapte ...ceea ce am cunoscut au fost citiva dintre ei care m-au cerut de nevasta toata perioada de 6 luni a uni contract ,,iar cei care vruiau sa te aiba pentru o nopate se cunosteau de la o posta asa ca conteaza foarte mult sa fi si desteapta si sa deschizi ochii bine cind cineva iti spune ca vrea sa se casatoreasca cu tine dar tu stiind bine ca persoana te vrea doar pentru o noapte ,,,am spus si in povestea mea caci am cazut in cusca domnul naftalina ,,deci nu eram sigura caci el ma va cere de sotie,,,deci am cazut in cusca din cauza ca am vrut sa ajung acolo adica la punctul relatiei sexuale,,dar daca nu vruiam nu se intimpla...asa ca eu una pot spune caci noi femeile trebuie sa fim cele cu ochii deschisi bine inainte de a cadea in cusca barbatilor care vor sa ne aiba pentru o nopate ....
Toate cele bune si im place foarte mult sa dicut cu tine....

quote:
Originally posted by sasuke

Pt. Aurelia si mai ales pt Elenalove27 :...se cuvin unele precizari la cele afirmate de mine anterior:
1.Tocmai, Aurelia, pt. ca nu am trecut prin ce a trecut Elena pot privi lucrurile obiectiv si nu subiectiv, cum o face ea.
2.Nu cred ca, daca lucrezi intr-un bar, si esti o fata atragatoare, toti cei 100 care filtreaza cu tine si-ti fac ochi dulci te vor de sotie ! Iti spun eu (putin si din proprie experienta..), de vrut... te vor, dar nu pentru toata viata ci uneori, doar pentru o noapte.
3.Incercam sa sustin ideea ca, asa cum accepta in general toti, in esecul unei casnicii nu este niciodata doar un singur vinovat (lucru de altfel recunoscut de Elena mai inainte, pe care o admir, de altfel, din toata inima pentru sinceritate si forta interioare de care a dat si da dovada...)
4.Dupa o asemenea experienta cred ca e mai util (asta e, sunt poate prea practic, realist...), e mai util, spuneam, sa o facem pe Elena sa inteleaga cauzele esecului, daca si unde a gresit, pentru a putea evita si preintimpina pe viitor un nou esec, decat sa o plingem doar.
5.Aurelia : daca nu esti de acord cu, poate, intransigenta mea, asta nu ma face sa ma supar pe tine, dimpotriva, imi placi ! Ar fi dezastru daca in viata toti am fi de acord cu toti.
6.Elena, merci pt. precizarile oferite. Sa nu ma intelegi gresit : sunt de partea ta, te admir sincer pentru caracterul si naturaletea ta si sper sa mai vorbim !Ai grija de tine si de bebe !
7. Un pupic sincer pt. toate doamnele de pe forum. E placut sa stii ca in lumea asta mare sunt atitea romince admirabile, cu inima atit de mare.. Asta nu inseamna ca n-o sa va mai critic, pe ici, pe colo...nu de alta dar sa nu va schimbati !




Elena cu burtica si sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Hannen stiu cum este sa fi singurica fara sa ai pe cineva sa iti dea cite un sfat,,dar acum caci esti cu noi pe situl asta poti intreba orice si fiecare dintre noi te vom sustine cum putem...si imi face deosebita placere sa vorbim,,,tu de unde esti ????

toate cele bune si sanate multa familiei tale si special bebelului tau,,,poze ai ,,vreau sa vadddddddddddd..........
posted by hannen[/i]

Draga Elena,am citit povestea ta si cred ca esti o persoana cu fff mult curaj.Povestea mea se aseamana oarecum cu a ta,putintel pe ici pe colo.Si eu am ajuns in tara soarelui rasare la fel ca tine si tot in 1997.Pe sotzul meu l-am cunoscut la fel,la munca dar ar trebui sa mentionez ca nu e japonez.
Dupa 15 min de cand m-a cunoscut m-a cerut de nevasta ,si cred ca i-ti dai seama ca doar sa fii nebuna sa crezi in asa dragoste fulgeratoare.Dar se pare ca el a fost serios ca-ci la trei luni dupa a venit in RO si ne-am casatorit.Dupa atati ani cati a petrecut el in Japonia a ajuns si el sa munceasca ca ei.Are propria lui companie si munceste taree mult dar inca nu am ajuns pana la a nu vorbi s-au sa nu avem relatie intima.Mi-e greu ptr ca sunt singura si cu un bb cred ca stiu toate fetele cum e sa nu ai pe cineva aproape ,sa-ti dea un sfat s-au sa m-ai stea cu bb din cand in cand.I-ti admir curajul si franchetzea de care dai dovada.Sper sa-ti fie bine de acum in colo sa nu mai treci prin astfel de momente.Sa ai o sarcina si o nastere usoara dar pana acolo mai e cale lunga oricum abia esti la inceput de,sper sa mai vrb pana atunci.dulci de la Nicole si bb Amira
[/quote]

Elena cu burtica si sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Sasuke iti multumesc...
Toate cele bune si im place foarte mult sa dicut cu tine....

Elena, ce-ti ziceam sa lasi baietii in pace :p

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput