ananasul

ananasul | Autor: capra cu trei iezi

Link direct la acest mesaj

de cate ori mananc ananas, am limba de parca m-am oparit cu ceva fierbinte.a mai patit cineva la fel? sau e doar o reactie personala?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Patesti la ananas din conserva sau la cel natural? Daca e la cel din conserva inseamna ca e de la conservanti. Eu faceam afte de la produsele din conserve la cutie metalica, nu la cele din borcan. Oricum e bine sa iti faci un test de sensibilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

la fruct o patesc, la cel din conserva nu am nimic.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Eu una mananc destul de des si nu am nimic.Poate faci tu o reactie la ananas.Nu am mai auzit pana acum sincer de asta.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Du-te la alergologie, fie la Malaxa, fie la Colentina, fie la Longin-Popescu, sa iti faci teste de sensibilitate sa fii sigura daca e o problema. Ai mai patit si inainte sau doar de la o perioada incoace? O sa te intrebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

nu patesc decat cand mananc ananas, nu foarte des, asa ca nu cred ca o sa ma agit cu analizele, eram doar curioasa daca e o chestie generala sau mi se intampla doar mie. oricum, va multumesc pentru sfaturi.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nedda spune:

Patesti asa pentru ca ananasul are continut ridicat de acid (concentrat in "ochisorii" aceea de pe coaja). Solutia e ca dupa ce il cureti sa treci miezul sub un jet de apa. Iti spun cu siguranta ca nu i se schimba gustul cu nimic si limba n-o sa te mai usture asa de mult.

Daniela

Iubirea mea - LARA - 7 aprilie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

merci, nedda, asa am sa fac.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Si eu patesc asa cu primele rosii care le mananc in an. (adica vara, caci iarna nu mananc rosii). La fel si cu primele vinete, si cu nuci tot timpul. E o reactie la anumite componente ale plantelor.Cred ca anumiti acizi.Dar nu ma cramponez de asta. Mai rau sa nu ne fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Si pe mine ma pisca limba de la ananas proaspat. Si de la kiwi, dar doar daca mananc mai mult (adica de la 2 kiwi in sus si de la cam 3-4 felii de ananas). Nu mi-am facut niciodata probleme din cauza asta.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Si eu pateam la fel cand nu ma dusese mintea sa ii curat coaja cu cutitul si muscam din miez pe langa coaja. Sic!! Dar de cand indepartez coaja bine de tot si nu mai raman "perisori", nu mai am nimic; pot manca oricat.

Mergi la inceput