Stelute de ianuarie - februarie 2007 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Sa mai scriu din raspunsuri la ce am citit ca pina maine sigur uit tot.

Felicitari increstinatilor de azi!

Marybell,am ramas cu gura cascata ce baiat mare si frumoas are mama.Bravo tie ca te-ai incumetat la bb 2,mai ales ca e diferenta mare intre ei si nu multe femei mai au chef de bb mic.Dar ca rasplata l-ai primit pe Erik,care va umple viata de bucurii si va lasa sa traiti fiecere moment care l-ati pierdut la primul baiat.

Catalina,precoce Matei.Ce sa-l tot cremuiasca mama ca pe femei.El e barbat adevarat.Nici noi nu dam cu crema pe fata.Doar cind era frig,foloseam crema de vant.Si acum cea de soare.

Messa,imi imaginam deja faza cu sucul de morcovi.Eu rad acum dar ma gindesc cu groaza si cred ca de aia tot aman momentul

Liuda,poate vorba fetelor,si-a descoperit si ea urechea si nu are nimic de fapt.

Alinuk,ce dulcel e Margeluta cu caciula de bb.Eu ii pun tot asa dupa baie la al meu si-l spun ca-l fac bb.Ca in rest e baiat mare.

Eli,vazut pozele,in sfarsit.Ce pantalonasi moderni are pisoiasul chinezoi.

Conchita,ce spui de puseu la 4 luni?Mai este si la 4 luni?
Nu de alta dar sa va spun ca in seara asta dupa ce l-am pus pe Lucas in patut la somn,ca de obicei al ora 9,s-a trezit urland cit il tinea gura de ne-am speriat amandoi de numa.Ne-am gindit ca a visat copilul urat si da-i cu calmat in brate si lugu lugu.Ei,s-a potolit copilul meu doar dupa ce-a supt o sticla si apoi a adormit la loc.Inca asa ceva nu am mai patit.

Dana si Lucas Paul(18.01.07)
www.youtube.com/watch?v=hGuP7KWi9o8" target="_blank">filmulet1,www.youtube.com/watch?v=GDc26U48Cb0" target="_blank">filmulet2


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

vreau sa urez LA MULTI ANI sarbatoritilor de azi, sa le dea Dzeu multa sanatate si sa creasca mari.

LA MULTI ANI sarbatoritei noastre de azi Laura Popy, iti urez multa fericire, sanatate si bucurii alaturi de cei dragi.

acum chiar ca plec la culcare, vad ca nu mai e nimeni pe aici.
va pup si vorbim maine dimineata.

Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

Dana mersic de aprecieri, asa este Erik ne umple sufletul de bucurie, si Eduard e un cumintel si un destept si ne umple sufletele de mandrie.


Marybell si bb Erik (23 dec 2006)
poze bb
poze Botez

varsta Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Daconst
Conchita,ce spui de puseu la 4 luni?Mai este si la 4 luni?


oh, daaa, pai nu scapam de ele, de fapt, pana la maturitate :-))
deci e asta de la 4 luni cand ti-ar manca si urechile, mai e unu la 6 si inca unul la 9 luni. asta, generic vorbind, ca unii copii poa sa aiba mai multe, altii mai putine. ce sa facem, cu rabdare le-om duce pe toate la bun sfarsit.

alinuk, teo e un bebe-prajiturica, imi vine sa-i mananc obrajorii de dulci ce sunt. :-))

rali, nu vrei sa ne incuscrim? :-))

La Multi Ani sarbatoritilor de azi.

************
mami de Sonia Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Marybell, bravo! Am citit povestea ta si m-ai impresionat. Ce frumusei sunt fratiorii amandoi cand asculta la casti! Tare as fi vrut sa fiu si eu mamica tanara cu copil mare ca tine

Lili, eu am carucior cu spate adaptabil, pot sa o tin pe Ella si la orizontala, si la 30, 45 si 90 grade. In ultimul timp am tinut-o la 45 de grade, sa stii, ca nu are rabdare si vrea sa vada tot. Faci cum crezi. Tu folosesti centurile din carucior? Eu am mereu discutii cu al meu ca de ce o leg pe fata, arata ca sclavii din filme, cu 100 de lanturi.

Messo m-ai dat pe spte cu sucu de morcov...asa am facut si eu da nu ma pricep sa pove asa bine...hihihi ce m-am distrat...

Criss sanatate

Si un gand bun pentru Nadiuta

Ivona si Ella 12 ianuarie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

AM vazut bb Teo si bb Lucas la baita - frumosi mai sunt! Sa va traiasca!

Ivona si Ella 12 ianuarie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Mai fetelor, cum s-ar zice neata. M-a fentat Matei, s-a trezit, s-a frichinit si eu repede, spalat, cafeaua sa iau o gura cat ma hlizesc la el, si cat faceam io cafeaua ... el s-a culcat inapoi. Super. Acu' hai sa bananai pe aicea ca tot mi-a mutat tati calc in sufragerie (asa mult imi place cum e acuma in camera la Matei ...).

Hai ca m-ati lasat masca cu faza ca nu se da cu crema pe fata ... n-am stiut. Matei, in faza lui buboasa, avea si pe sprancene o dermatita seboreica sau nu stiu cum ii zicea si de atunci (adica de pe la vreo 2 luni) am inceput sa ii dau cu crema de galbenele (ca io numa asta servesc la Matei). Si am continuat. Ma gandesc ca daca nu i-a aparut nimica, ba i-a trecut si dermatita n-o fi chiar asa rau.
Eu m-am gandit ca spalandu-l pe fata cu aceeasi apa cu care ma spal si eu si care imi usuca fata de nu se poate cine stie, poate ii trebe crema. Auziti, dar daca ii dau ce are?

Aseara l-am pacalit. I-am facut masajul pe fata si pe gat mai devreme ca de obicei si ii cantam si ma scalambaiam tare tare si el a uitat sa planga (decat putin la sfarsit la gatut - iar are galma din aia pe partea stanga, asa cum ai pe mana cand ti se apleaca, offf).

Laura-Popy, la multi ani si sa fi sanatoasa si cu bebel frumos si sanatos!

Nadia, ma gandesc azi la tine ca mergem la biserica. Doamne ajuta!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

ralu, nu te-am vazut pe net azi...

Va pup fete dragi!

Ioana, mamica lui Matei Nicholas (25 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

hai ca am cateva minute, din nou despre somn:
- pt bebelusi ziua are 24 de ore, ei nu cunosc diferenta dintre zi si noapte; de aceea este greu pt ei sa doarma noptile intocmai ca adultii; exista cateva modalitati insa prin care ii puteti ajuta:
* nu ii lasati in timpul zilei sa doarma mai mult de un ciclu dintr mese (3 ore); un copil care a dormit 6 ore nu va mai dormi noaptea neintrerupt
* hraniti-l inainte sa mergeti la culcare: copilul fiind adormit, in jur de ora 10, 11, il luati usor din pat si il hraniti, nu il ragaiti, doar il puneti inapoi in pat incet, oferindu-i astfel destule calorii ca sa nu se mai trezeasca noaptea
* daca este vorba despre un bebelus mai mare care mananca mult in timpul zilei si totusi se trezeste noaptea, s-ar putea sa fie doar pentru a suge, nu pt a manca - in acest caz e bine sa ii dati suzeta; se va obisnui progresiv cu ea.
* de multe ori copiii se trezesc f putin, dupa un vis sau pur si simplu pt a adormi imediat la loc; parintii ar trebui sa nu se repeada in camera si sa ii lase sa adoarma


Situatii in care apar probleme de somn:
- cand se introduce mancarea solida: copiii au gaze si se trezesc
- cand incep sa se miste mai mult: tresar (in acest caz, intrati la copil si f usor vorbiti-i "sh,sh ... gata, e totul in ordine"
- cand sunt intr-o faza de crestere: se trezesc de foame
- cand au scutecul murdar: schimbati-l fara sa aprindeti toate luminile (in general cand copilul se trezeste noaptea nu va jucati cu el si nu fiti prea prietenosi; fiti dragastosi si ingrijiti-l dar aveti grija sa nu ii creati falsa idee ca e zi)Pupici
-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

messa e o adevarata aventura treaba cudiversificarea

marybell sa-ti traiasca flacaii!

catalina nici emmei nu-i place sa-i dau cu crema pe mutrita, dar nu-i dau mereu asa ca nu s-a obisnuit. dar mateiashu vad ca e un destept.

alinuk sunteti niste frumoshi.

dana ce dulce e lucas in prosopel...

bei pai la noi e invers, ad mai mult tati ii face baie si eu il ajut cand ma lasa. la masaj nu se baga pt ca nu a invatat tehnica, in rest el ar face tot dar ma mai bag si eu in seama.

LA MULTE LUNISHOARE SARBATORITILOR DE ASTAZI!

LA MULTI ANI LAURA POPY!



Marina mami de Emma Ioana(16.01.2007)

Mergi la inceput