Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss azi fac clatite

foarte bine arata!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)




Veronica, am incercat sa fac flori din fondantul pe care il folosesti si tu, si nu mi-au iesit, se pleostesc petalele. Crezi ca e prea moale aluatul? Sa mai pun lapte praf oare? Colorant nu am pus deloc, pentru ca nu am decat din cel lichid, am vrut doar sa incerc trandafiri albi, dar...

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Criss, daca e moale pasta mai pui lapte praf si framanti. Nu te descuraja si eu am patit asa. Asa e la inceput.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, daca e moale pasta mai pui lapte praf si framanti. Nu te descuraja si eu am patit asa. Asa e la inceput.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)




Pai nu ma descurajez, insa deocamdata am lasat-o balta cu modelatul, am si acum pasta in frigider insa nu am chef sa ma apuc din nou sa modelez. Am facut petalele, dar cand am incercat sa asamblez trandafirul, petalele au inceput sa se lase, si mi-a iesit un trandafir lesinat.
Intre timp insa am facut un tort diplomat, am cam dat-o in bara si cu acesta, nu mi-a iesit frisca teapana ca altadata, si in plus am mai facut o boacana, am insiropat blatul cu siropul de la compotul de visine si mi-a iesit cam urat colorat. Insa gustul e foarte bun.

tortuletul
http://good-times.webshots.com/photo/2755221930102224540Wpxecc

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Criss, daca ti s-au lasat petalele inseamna ca n-ai pus destul lapte praf. Laptele praf trebuie sa fie din aela pentru patiserii, nu cel imbogatiot cu vitamine sau altele. Eu folosesc lapte praf facut de o firema de la noi Delicatesse si costa 500 g 96 mii lei punga. Am mai folosit si Darling cu grasime multa, nu mai stiu cat, parca 25 %.
La frisca eu pun si 2 linguri de smantana grasa si apoi bat si iese bat frisca, sta tarer si nu se lasa


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, daca ti s-au lasat petalele inseamna ca n-ai pus destul lapte praf. Laptele praf trebuie sa fie din aela pentru patiserii, nu cel imbogatiot cu vitamine sau altele. Eu folosesc lapte praf facut de o firema de la noi Delicatesse si costa 500 g 96 mii lei punga. Am mai folosit si Darling cu grasime multa, nu mai stiu cat, parca 25 %.
La frisca eu pun si 2 linguri de smantana grasa si apoi bat si iese bat frisca, sta tarer si nu se lasa


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)




Si eu am cumparat lapte praf Darling, dar n-am mai incercat azi n-am avut chef. Pasta mea sta in frigider, sper sa nu se strice, poate maine o sa am chef sa ma ocup de ea.
De frisca mi-ai mai spus ca pui smantana, parca Milli ? dar am uitat. Am fost cam aiurita zilele astea.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Criss, pai daca sta la frigi n-are nimic. Dupa ce o scoti o framantti si mai pui lapte praf.
Uite mai nou fac flori din lapte praf cu miere, as acum auzi. O vecina de a mea de bloc a descoperit reteta asta si a postat si pe culinar pas cu pas.
Iti faci cata compozitie vrei. Pui o lingurita de lapte praf, o lingurita de miere si tot asa....cat vrei si framati bine si iese o pasta super faina de modelat.Deci, fara zahar sau altele...merge repede si mierea e bine sa fie din salcam sau poti folos energizant la borcan. Este la metro sau alimentara, vezi tu unde gasesti.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, pai daca sta la frigi n-are nimic. Dupa ce o scoti o framantti si mai pui lapte praf.
Uite mai nou fac flori din lapte praf cu miere, as acum auzi. O vecina de a mea de bloc a descoperit reteta asta si a postat si pe culinar pas cu pas.
Iti faci cata compozitie vrei. Pui o lingurita de lapte praf, o lingurita de miere si tot asa....cat vrei si framati bine si iese o pasta super faina de modelat.Deci, fara zahar sau altele...merge repede si mierea e bine sa fie din salcam sau poti folos energizant la borcan. Este la metro sau alimentara, vezi tu unde gasesti.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)




Pai exact asa am facut eu, doar am amestecat lapte praf cu miere. Am vazut pe culinar ca face cineva (imi scapa numele), flori superbe doar din acest amestec.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Am incercat si eu pasta de miere cu lapte praf, parerea mea este ca se lucreaza mai greu decat cea cu sirop de zahar, este mai lipicioasa, eu m-am chinuit foarte mult sa intind o foaie sa acopar un tort, poate pentru floricele e mai comod cu miere ca se face mai repede.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Alina, de cand cu pasta cu miere, numai asta folosesc. Da, sa acoperi un tort poate e mai greu, eu nu folosesc tehnica asta, inca n-am acoperit tort cu pasta de lapte praf, dar florile imi ies super, cel putin eu sunt multumita.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Am facut azi aceasta prajitura cu mere.
http://good-times.webshots.com/photo/2777370560102224540HwYzAS
E foarte buna, si reteta apartine unei "culinarese", Elena Simona.

Criss si Alex

Mergi la inceput