Mamici de martie-aprilie (37)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

roxanici: si eu spun la fel, daca nu ii ajunge laptele atunci trage un pic de san ... vede ca nu vine nimic si incepe sa planga, iartrage si iar vede ca nu vine nimic si iar plange si se foieste ! La mine nu curgea bine sanul drept ... si cum l-am schimbat la stangul cum a tras bine si nu a mai plans deloc! Pe urma am scos eu laptele cu pompa sa desfund canalele ca ma si durea sanul cu pricina ...

Magda cu Matei

Si felicitari proaspetelor mamici !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by ralualexandrei

Pt marirea productiei de lapte,am sa va spun ce am incercat eu pt ca al meu grasan nu se mai satura cu laptele meu:
inafara de mancare, multe lichide si odihna care la mine e cam pe sponci,am luat pastilute de Trigonella graecu sunt facute dintr-o planta care se mai numeste schinduf sau molotru,cate 2 pastilute metoclopramid la fel cresc urgent productia insa au dezavantajul ca atunci cand nu le mai iei scade la loc.
Galactogil am incercat si m-a uscat la buzunar insa pt mine nu a avut efectul scontat.

Pt icter prelungit eu nu le-am dat nimic bebeilor,Robert a avut icter nasol si Praslea la fel,nu am fost de acord sa le dau fenobarbital si nici nu as sfatui pe nimeni s-o faca.

Roxanici un bebe care nu se satura trage nervos de san si apoi izbucneste in plans,semn ca nu vine laptele mult asteptat,sau adoarme si apoi la scurt timp se trezeste si cauta sanul din nou cu gurita si daca nimereste paturica sau degetul suge cu nesat.

Karra 80 si eu la fel faceam cu laptele incalzeam apa mai bine si apoi raceam pt ca nu se dizolva laptele,eu foloseam Milumil.


Cria sa-ti traiasca puiul si sa aiba o viata lunga si minunata si tu sa te bucuri mereu pt si din cauza lui!

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3


La fel si eu Milumil...si chiar scrie pe cutie ca acuma se dizilva mai usor....vrajala.....

De unde ai luat pastileale alea Trigonela????si de cate ori pe zi sau cum le iei?Cat au fost ca si pe mine m-a uscat Galactogilul si nici nu mai am rezultate......

Si metroclopramidul de cate ori 2 pastilute?
SI nu are efecte negative la bebe?

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Buna fetelor,

Pentru ca este sfarsit de odisee,am intrat sa va multumesc din suflet ca ati fost alaturi de mine pe tot parcursul si mi-ati mai dat un sfat cand am avut nevoie.Timpul ar fi trecut mai greu daca nu ati fi fost voi.
Va pup pe toate
Parca nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul...

Adina,si Mark a avut icter prelungit(cam pana la 1 luna si jumatate) si i-a trecut fara fenobarbital,desi un dr ne recomandase sa ii dam.

Tzuna,noi dupa vaccin am iesit afara.nu i-am facut baitza in seara respectiva.

Noi pentru colici folosim sab simplex inainte de fiecare masa si nu prea am avut probleme cu durerile de burtica.

Felicitari noilor mamici,sa va traiasca puii si sa va bucurati de ei.

Bafta fetelor care sunt pe ultima suta de metrii.

Bebe Mark creste intr-o luna cat altii in 3.Dr. a zis sa ii dau 100 ml in loc de 170 cat mananca el...dar asta ar fi imposibil pentru ca ar urla toata ziua de foame...Eu nu stiu ce sa mai cred...poate asta e ritmul lui de crestere...oricum a fost mare la nastere...4,100 kg si 54 cm...iar acum are 7 kg si 64 cm.Mi se pare aberant sa bag la dieta un copil de 2 luni.
In rest,mananca la 3,4 ore si ziua doarme din ce in ce mai putin.Noaptea ma termina ca nu vrea sa doarma decat in brate.Daca il pun in pat urla de scoala tot blocul si i se opreste respiratia si se ineaca...e dificil.Cel mai bine doarme dimineata...
Iesim afara in fiecare zi de 2 ori...sau o data si stam mai mult.Ieri am fost la Kidex si am stat vreo 2 ore,incepuse sa planga si am plecat.
Va pup si sper sa mai intru azi.

Mada si bebe Mark Alexandru(22.02.2007)


http://b1.lilypie.com/dmDIp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

multam de raspunsuri mamicilor, se pare ca am un individ care nu se satura

Karra, probabil ca da, eu sau altcineva va creea subiectul nou la scutece.
Numele va fi Floricele si bondari de martie - aprilie 2007. Asta daca nu mai voteaza cineva ptr Albinute si bondari de martie aprilie. Au fost cele mai votate nume pana acum....

roxana, mamica de Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jaana spune:

Elpower, Arissa,(sper ca nu incurc numele, mi-au disparut mesajele din Inbox ) multumesc ptr PM . Am reusit sa pun 2 poze cu prinesa mea.
Arissa, fetita mea nu s-a grabit deloc, a mai stat bine merci in burtica lui mamica, din cauza asta am nascut-o tocmai de ziua ta

Alionushca, mercic de explicatii, continui cu masajul si dusurile calde, dar se pare ca bebelina mea e cam lenesa, nu trage cum trebuie... Apropo de canale, stie careva cite canale sint? E un numar fix sau difera de la sin la sin? Eu nu deosebesc decit 2 canale la un sin, e putin??

Chiar asa, Andra, spune-ne mai multe despre pastilele respective! Eu as incerca orice numai sa pot da mai mult laptic de mama fetitei mele.

Da Roxanici, la fel face si fetita mea, plinge isteric si se agita si trage de sin...

Haideti Mady si Pitzica, ca sa putem incheia odiseea. Va tinem pumnii sa aveti nasteri usoare!



Nu se sta aici la odisee pina nasc toate fetele, chiar daca intram si in luna mai? Trebuie sa ne mutam pe 1 ale lunii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rianna_stef spune:

Va rog nu da-ti cu rosii!
Stiu ca nu am intrat de foarte mult timp...insa motivat:nu mai am internet.Acum am reusit sa intru de la o prietena;si pt ca e sfarsit de odisee vreau sa va anunt ca am nascut si eu pe 13 aprilie o scumpete de fata DARIA GEORGIANA;ce-i drept am avut ceva probleme,m-am chinuit o zi si o noapte sa nasc natural(nastere provocata),dar n-am reusit si m-a bagat de urgenta in operatie pt ca fetita avea brahicardie si puteam sa o pierd;s-a nascut cu 2.700 kg si scor apgar 7/8,a fost tinuta cateva ore la ventilatie ,insa acum multumesc lui Dumnezeu este bine,mananca si doarme toata ziua;cred ca este si putin constipata dar o dregem cu ceiut .Va multumesc pentru ca ati fost aici tot timpul si am avut de la cine sa cer un sfat,va doresc sa aveti bebelusi sanatosi si mancaciosi si nopti cat mai odihnitoare.
VA PUP!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna!

Mai aparem si noi pe aici. cam greu... Maria isi face numarul in fiecare zi. Ieri am fost si noi in vizita la niste prieteni cu o fetita de o luna. Si nu ne-a priit vizita. maria a plans tot timpul iar cealata dormea de rupea. Si abia plangea. Nici nu se auzea. Nici nu stia sa planga. dar Maria... tipa intr-una.

De ieri ii dau din nou lapticul meu cu biberonul in timpul zilei. Sunt suparata dar n-am ce face. Incepuse sa manance din ce in ce mai prost. Dc o durea burta nu manca mai deloc. asa cu biberonul stiu cat a mancat si dc nu a papat mai deloc mai insist. Asa cu sanul dc nu vrea, nu vrea... Si ea nici nu ar vrea sa o pun initial la san si apoi sa-i dau completare cu biberonul. Bine ca am laptic in continuare. Acum scot cam 110 ml de la un san si 90 la celalalt. Deci n-ar fi prea rau. Ea papa cel mult 85. Uneori 100 dar rar. asta era ieri. ca in rest sigur manca si mai putin ca nu golea sanul. Eu am avut si mai mult laptic dar cum e a nu a mancat bine...

Pt cine intreba de vaccin. Cred ca-i ok sa scoti copilul fara la 2 zile de la vaccin. Cred ca precautiile sunt mai ales pt ceilalti. Ca i se da 2 pic pt polio si daca se intalneste cu un bebe nevaccinat teoretic poate transmite boala. dar la 2 zile dupa vaccin zic eu ca poate iesi afara. Eu asa am scos-o. In prima seara nu i-am facut baie. Si nici n-am scos-o afara in ziua vaccinului si a doua zi. Atat. Si i-am pus 1/2 de supozitor de novocalmin sa nu faca febra.

Legat de icter. Si Maria a avut pana pe la 6 sapt. NU i-am dat nimic. Alaptatul intretine icterul.

Gata. Va urez tuturor o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

salutam toate mamicile si burticile,
revenim si noi dupa o saptamana de stat la bunici la aer si soare. a fost binisor, dar ne-am pricopsit amandoi cu o viroza luata de la tatal meu. asa ca matei saracutul nu poate sa respire de mucisori si ii curg si ochisorii. aseara a luat sotul de farmacie batista bebelusului si pot sa spun ca e o inventie minunata. nu scoteam atatia mucisori din nasul lui bebe nici in 2 saptamani pe alte cai, si imediat s-a mai linistit si a putut sa respire si sa pape. azi am fost cu el la pediatru sa vedem ce ne recomanda si ne-a dat humex cu apa de mare, tantum verde si vitamina C. eu i-au antibiotic pentru gat ... deci una peste alta, am lasat 1 milion la farmacie, deci ne cam costa vacanta. sper sa-i treaca repede lui bebe ca nu mai puteam de mila lui aseara.
cand inchidem odiseea?? dupa ce nasc toate burticile sau in seara asta??? si cum o sa trecem la scutece? mie imi vin in minte urmatoarele denumiri ghiocei de martie aprilie 2007, albinute si bondarasi de martie aprilie 2007, floricele de martie aprilie 2007, pici de martie aprilie 2007, pitici de martie aprilie 2007 sau pur si simplu bebei de martie aprilie 2007.
pupici!


mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze noi cu matei la baita

poze noi ... la 1 luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Pup fetele! N-am mai intrat zilele astea caci am fost ocupati cu botezul lui Luca.
Asadar, l-am botezat ieri. A fost un moment deosebit, m-a emotionat slujba frumoasa oficiata de trei preoti, faptul ca bebelul a fost incredibil de cuminte in tot timpul asta... si faptul ca a fost prima oara cand participam la un botez ca mama, nu ca nasa sau invitata. Voi pune si poze imediat ce le voi descarca de pe aparatul foto.
In rest aceleasi probleme: mancat putin si des, dormit la fel, colici... are insa momente cand e linistit de la burtica si sta in patut cuminte cu ochii pe diferite obiecte din casa. Poate vor incepe sa fie mai dese momentele astea.
FELICIT SI EU MAMICILE CARE AU NASCUT DE CAND NU AM MAI INTRAT! MULTA SANATATE VOUA SI BEBEILOR!
Ma gandesc ca de maine intram la "scutece"... ce a trecut timpul...

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

quote:
Originally posted by ioanaradu

salutam toate mamicile si burticile,
revenim si noi dupa o saptamana de stat la bunici la aer si soare. a fost binisor, dar ne-am pricopsit amandoi cu o viroza luata de la tatal meu. asa ca matei saracutul nu poate sa respire de mucisori si ii curg si ochisorii. aseara a luat sotul de farmacie batista bebelusului si pot sa spun ca e o inventie minunata. nu scoteam atatia mucisori din nasul lui bebe nici in 2 saptamani pe alte cai, si imediat s-a mai linistit si a putut sa respire si sa pape. azi am fost cu el la pediatru sa vedem ce ne recomanda si ne-a dat humex cu apa de mare, tantum verde si vitamina C. eu i-au antibiotic pentru gat ... deci una peste alta, am lasat 1 milion la farmacie, deci ne cam costa vacanta. sper sa-i treaca repede lui bebe ca nu mai puteam de mila lui aseara.
cand inchidem odiseea?? dupa ce nasc toate burticile sau in seara asta??? si cum o sa trecem la scutece? mie imi vin in minte urmatoarele denumiri ghiocei de martie aprilie 2007, albinute si bondarasi de martie aprilie 2007, floricele de martie aprilie 2007, pici de martie aprilie 2007, pitici de martie aprilie 2007 sau pur si simplu bebei de martie aprilie 2007.
pupici!


mami de Matei Stefan 12.03.2007

poze noi cu matei la baita

poze noi ... la 1 luna


Ioana s- votat deja si Roxanici va deschide de maine un nou subiect la scutece....."floricele si bondari de martie-aprilie-2007"

Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
cel mai frumos dar de ziua MAMEI

pozici

Mergi la inceput