Bebelusi "made in USA" (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Sebastian, mami si tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Madalina sa va traiasca baiatul.. e frumusel foc.. o dulceata mica de copil am obrajorii bucalati..
Tu cum te mai simti?

Arthurana ce vesti ne mai dai?

Irinuca esti ok? Ai mai fost la control?

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

vai madalina ce bebic frumos aveti voi! sa va traiasca scumpetea! si ce parinti fericiti .

dupa ce in ultima luna zoli mi-a tot zis ca lasa ca vine fata mai repede, ieri ma intreaba cand vine erika, si-i zic saptamana viitoare. la care face o fatza la mine si-mi zice nu nu cum saptamana viitoare, asa devreme, nu se poate, sa mai astepte putin. s-a speriat omuletzul meu cand s-a vazut cu inca un omuletz

mie mi-e din ce in ce mai greu. nu mai dorm bine si am o stare foarte proasta. imi vine sa plang asa din nimic si as vrea stransa in brate si alintata toata ziua. merg la munca numa cate 6 ore si alea mi se par un chin fantastic. nu am pofta de mancare mai deloc. mama zice ca ar trebui sa-mi coboare burta cu 2 saptamani inainte iar eu nu vad cum ca asta s-ar intampla. maine ma duc iar la control si o sa-i intreb daca ar vrea sa ma induca la 40 de saptamani in caz ca nu se intampla nimic pana atunci.

Irina 37+ cu Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Dragele mele,

Dupa cateva zile ca nu am putut sta in picioare deloc, am putut azi sa cobor la Pc sa scriu ceva.
BEBE ESTE SANATOS. MULTUMESC LUI DUMNEZEU. ESTE MIC. ARE 5.12OZ. A AVUT 6.1 LA NASTERE SI 50 CM.
Povestea mea am mai scris-o si la mamici de mai-iunie dar o voi repeta pe scurt si aici.
AM NASCUT VAGINAL CU INDUCERE SI EPIDURAL. Bebe a fost scos cu vacumul pentru ca i-a scazut rau pulsul chiar la sfarsit din cauza impinsului.
Dupa marea bucurie sa vad ca respira si tipa, am avut o hemoragie puternica de la 5 dupaamizaza la 2 nopatea timp in care am crezut ca voi muri. Dumnezeu mi-a mai dat o viata. Asa simt. Am avut mare noroc si de doctori nemaipomenti.
Acum sunt foarte slabita, fierul este 7, deci la jumate decat aveam si nu ma tin pe picioare..am vederea incetiosata, si sunt alba ca varul. Asta de joi...Plus ca ma lupt sa-i dau de mancare lui Jacob, si nu dorm mai deloc ca el este activ.Daca nu as alapta mi-ar da transfuzii cu sange dar cica nu se poate..nu stiu de ce..Sper sa trec peste asta. In orice caz m avut cel mai mare soc din viata mea acele ore de asteptare, plus ca am fost inconsitenta cam 15 sec..
Nu vreau sa va deprim fetelor dar ASTA ESTE ADEVARUL.
Multumesc ca sunteti aici pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Stie cineva unde ne mutam? La clubul scutecelor.
Am multe intrebari dar nu stiu unde sa le pun?

Deocamdata intreb aici.
Voi dupa ce schimbati scutecelul cu ce dati? Eu am servetele umede cu lanolina de la Pampers(cele din spital), si am inceput si cu o crema impotriva iritatiei..si azi saracul bebe e tot rosu..iritat. Nu stiu cu ce sa-l dau..Poate ca nu trebuia sa pun si crema???

La cate ore mananca bebeii vostrii? CAt il tinem la san? Pana nu ma vrea el? Azi Jacob a supt si cate 45 min...apoi diaree...De abia acum mi-a venit laptele.
Am dureri ca sunt tari si folosesc si pompa electrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Arthurana, nu folosi servetele cosmetice, doar apa calda pe un prosopel. ( probabil a facut alergie) lasa-l pe ala micu in funduletul gol cit se poate de mult. NOi folosim A&D care este foarte bun, are lanolina. Poti folosi si balmex, un unguent alb care de asemenea este foarte bun. Discontinua servetelele parfumate si umede imediat, apa calduta atit. Asa ne-a recomandat pediatrul noua.

Despre alptat, si eu am sini tari si avem inundatie in casa de la lapte. Noi il punem be cind la un sin cind la celalalt si daca se plictiseste ii dam beberonul cu lapte de mamica. In carti spune ca si 10 minute este suficient dar nu il opri pe bebe din supt la 10 zece minute daca ni te doare si poti. Bebele se opreste singur di supt. Bebele asa face el caca, galben si umed aproape ca o diareea. Mai mult pampersul sa fie colorat. Din foitele de la spital:
Ziua 1 - caca negru
Ziua 2 - caca verde
Ziua 3 - caca galben verzui
Ziua 4 - caca galben ( arata ca sicum ar avea seminte de mustar)
si de aici in colo tot galben cu seminte.
Noi am invatat pentru ca a facut pe noi, pe pantaloni mamicii si pe taticu, si pe covor...
Sper ca te recuperez bine si ne pare rau ca ai avut probleme la nastere.

Te rog sa nu fii jenata sa intrebi. Si noi trecem prin aceasi sitiatie doar ca avem citeva zile mi multe experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Arthurana, noi nu am folosit servetele umede parfumate in primele luni. Pentru iritatie foloseam Desitin (si acum mai folosim la Eva, sau alt unguent cu Zinc), ne salva tot timpul de roseata. Apoi mai tarziu am mai aflat un leac. Baking soda in apa si tamponata zona afectata.
La papici, alaptat la cerere. indiferent de ora. Niciodata nu m-am uitat la ceas. Ambii copii i-am alaptat la cerere.
Felicitari pentru mica minune. Bine ca pana la urma s-a terminat totul cum a trebuit. Imi pare rau ca ti-a fost dat sa treci prin calvarul asta.
Sa nu te gandesti la prostii ca micul a fost scos cu vacum-ul ca eu pe amandoi i-am nascut asa. La fel scazuse pulsul la copii, iar eu obosisem.
Te ajuta cineva? NU uita sa iei vitaminele prenatale ca sa te intremezi.
Ma bucur ca folosesti si pompa electrica. In felul asta o sa faci mai mult laptic.
Numai bine si refacere cat mai usoara.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Arthurana felicitari pentru bebe Jacob si multa sanatate !!!
Am vazut ca esti activa si la mamici de mai-iunie, banui ca majoritatea locuiesc in tara.
Dupa experienta mea de aproape 19 luni, sunt cateva diferente intre cum se creste un copil in USA si cum creste unul in RO, iar cea mai mare este : in USA kk e bun daca are "seminte", in Ro se fuge la doctor cu proba de kk tocmai pentru ca are "seminte" .
Bineinteles ca toate mamicile se intorceau de la doctor cu vestea buna cum ca bebe n-are nimic. Tu stai calma si sa nu te miri daca o sa se repete istoria
Petrut facuse la inceput o iritatie urata de tot si o prietena americanca a stiut de ce : foloseam servetele umede parfumate de la Huggies. Am folosit toata gama de babisme romanesti, plus garmastan si altele trimise din tara, insa i-a trecut spalandu-l cu apa de fiecare data, stat cu funduletul gol, apoi dat cu Balmex.
Inca un lucru FOARTE IMPORTANT : nu folosi uscatorul pe par ca sa-l usuci la fundulet. Una din mamicile de pe forumul meu obisnuia sa faca asta, uneori mai dadea aerul peste tot corpul ca fetita radea de placere, dar a facut pneumonie .
Editez ca sa spun ca si eu am alaptat la cerere, ca si Ciuf.

Diana si Petrut (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Arthurana sa iti traiasca baiatul, sa fie sanatos sa se faca mare si cumintel! Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa un calvar, important acum e sa ai grija de tine si de bebe mic.
Subscriu si eu la ce au zis fetele mai sus: nu mai folosi servetele(cel putin nu pe cele cu parfum) apa calda este cea mai buna, si la noi Desitin-ul a fost grozav de cate ori avem nevoie. Are si cea mai mare concentratie de oxid de zinc din toate cremele pe care le-am vazut eu. Noua pediatra ne-a spus ca cele mai bune creme contra iritatiilor au o concentratie de oxid de zinc de cel putin 30%.
Lasa pe bebe sa suga cat vrea el, Sofia papa mult la inceput si foarte des( de fapt de multe ori adormea la san) pe urma dupa ce mai creste un picut o sa fie mai usor.
La faza cu pompatul nu stiu ce sa zic eu stiu ca laptele se face in functie de cerere, cu cat bebe suge mai mult cu atat faci mai mult laptic.. Daca tu pompezi o sa faci mereu mai mult lapte decat ii trebuie lui bebe. Asta e parerea mea personala..

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

am venit cu stiri. col subtiat si dilatatie 1 cm. asta nu inseamna mai nimic, asa-i?
da` cica ar ajuta sa mananc vinete. asa ca ma duc sa-mi iau si sa-mi fac salata.
oricum a facut el ceva pe-acolo si mi-a zis ca spera sa ajute. si daca pana miercurea viitoare nu se intampla nimic e de acord sa ma induca. partea proasta la inducere cica sanse crescute de cezariana. probabil nu-i tot una sa ti se transforme corpul singur sau sa-l fortezi.

Irina 37+ cu Erika

Mergi la inceput