***Mamici de Mai-Iunie 2007*** (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pitica, eu dimineata am descoperit o pata destul de maricica
cu o secretie albicioasa si mai gelatinoasa!Nu stiu ce o fi fost!Mai aveam eu secretie dar nu chiar asa!Numai ca a fost doar dimineata!Oricum atata tp cat nu e rosiatica....tot degeaba!Tot sper sa apara "DOPUL"!



Alyna 37+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Ella, Abras, Addinel, Lilky - multumesc pt precizari si incurajari. Eu de rahi nu mai vreau sa aud pt ca am si simtit operatia de apendicita la inceput pana si-a facut anestezia efctul, apoi am vomitat toata ziua din cauza durerii de cap care a continuat cateva zile si genul ala de migrena o mai am uneori. Si ce fac eu dupa cezariana daca trebuie sa stau cu capul pe perna din cauza durerii. Sa va mai zic ca la vreo 3 zile mi s-a desfacut operatia de apendicita si am ditai semnul?
Pitica, inseamna ca e o greseala la semnatura daca ai DPN 15 MAI acum!
Pitica si Amely, sa nu stati in fund, pt ca am inteles ca e tot aia cu statul in picioare si se exercita presiune mare pe col. Asta cu colul mi-e frica sa aflu si eu marti, ca si asa am anchilozat aici in pat. Acum ma doare pubisul toata ziua, nu numai incepand de dupa amiaza si merg foarte greu, imi ies ochii din cap de durere de os!

Anca, 35s+ Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Am revenit si eu de la scoala..de fapt de la suc, ne-a trans teapa profa...asa ca am profitat si am iesit cu colegele la un suc!
Doxinu, am vazut ca nu te-a trecut nimeni in lista, te trec imediat. Pitica, si pe tine la fel, si cu ocazia asta o sa ma mut si pe mine, ca oricum mai mult de data cezarienei tot nu stau!
Revenind la tipul de anestezie pt cezariana, eu optez pt rahi. Cele doua verisoare care au nascut recent au facut tot rahi, si acum se simt foarte bine, au mai putin de 3 sapt de cand au nascut si deja conduc masina....Una din ele a experimentat intr-adevar niste dureri groaznice de cap vreo 4 zile dupa operatie, pentru care a luat tratament, dar asta a fost din vina anestezistului, care a folosit un ac prea gros pt anestezie. Nu e chestia sa nu iti misti capul cateva ore dupa operatie, ci conteaza grosimea acului cu care iti face rahi. In cazul ei a nimerit pe un anestezist care foloseste ace mai groase, lucru pt care a fost criticat de medicii ginecologi (stiu din sursa sigura). Eu am noroc ca o sa am parte de un anestezist mai ok, adica mi-a fost recomandat din mai multe parti, si zicea dr mea ca si in cazul in care ma apuca durerile de nastere mai repede, tot el o sa vina, chiar daca il cheama ea de acasa.
Alynta, deci sa modificam si numarul baieteilor, nu?
Andrada, multumim de noul capitol!
Eu acum experimentez niste intepaturi in partea stanga jos...nu am mai experimentat asa ceva pana acum..sper sa nu fie nimic grav...dar oricum dupa ce modific lista ma pun in pat, just in case.

diana 35+ STEFAN
asa creste bebe
poze
bebe mai are de stat in burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Alina,pai tu astepti sa iasa dopul...eu nu
Ancamari ce greseala la semnatura zici tu???Pai daia am zis ca dupa ultima eco acum as fi in 36 si ceva.Dupa penultimele as fi 35 ci ceva,dupa UM nu mai vorbim...dar eu am ovulat cu 2 saptamani mai tarziu.

poze
Iri 35-36 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Fetelor, hai ca am facut modificari la listuta! In sensul ca, din cauza ca merge greu netu probabil, pe lista din capitolul trecut aparea doxinu, pe asta de acum nu. Asa ca am trecut-o. Apoi nu coincidea numaratoarea bebeilor, asa ca am selectat lista si am pus-o in excel, sa numar sa vad exact cate suntem si cati bebei: Mi-au rezultat 38 fete, 61 baieti si 18 surprize, adica 117 gravide (inca). Si am mai facut o modificare, sper sa nu fie cu suparare, dar am sters-o pe Petrescu din lista, pt ca nu aveam nici o data de la ea: nici UM, nici DNP, si nici nu am vazut-o din noiembrie de cand intru eu pe forum sa fi scris macar o data. Daca voi considerati ca am gresit, imi cer scuze. Listuta ramane deschisa oricum si celorlalte mamici care doar ne citesc si nu am indraznit pana acum sa ne scrie si sa ne dea datele. Dar pt a face galerie si a incuraja pe cineva, eu cred ca e nevoie ca acea persoana sa scrie macar un rand, cu datele sale!

diana 35+ STEFAN
asa creste bebe
poze
bebe mai are de stat in burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pauly spune:

CRISTALINA FELICITARI PTR PRINTESA GRASUNICA!!VA VA DEA DUMNEZEU MULTA SANATATE LA AMANDOUA!!

cristinamaria curaj ca esti aproape de minunatul moment in care i-ti vei tine puiutul in brate.

Amely sa nu te necajesti, si eu am trecut acum doua zile prin ce treci tu.am fost la eco si am vazut ca in loc sa aiba o sapt in avans cum eram obisnuita , micuta mea are cu o trei zile in urma, dar mi-o explicat doctorul ca nu am de ce sa ma necajesc ca recupereaza ea pana la urma.si la mine placenta ii bine, IRR-urile is bine , bataile inimioarei fetitei is bune(140btm) deci nu am de ce sa ma necajesc, si nici tu sa nu te intristezi.acelasi lucru ti-l urez ca si la restul mamicilor care is aproape de momentul nasterii, sa ai curaj, ca Dumnezeu ajuta bebeii.

dianalaura si eu am experimentat azi niste intepaturi in stanga si in dreapta burticii, cam pe unde ar fi ligamentele dar au trecut dupa repaos.

am mai avut si niste dureri de burtica ca la ciclu dar au trecut cu un no-spa.adevarul ca micuta e foarte activa, toata ziua si noaptea se misca(lucru ce ma bucura foarte tare) , ma intreb cand doarme.

elteka lasa-i supararii pe doctorii japonicilor, nu pune la suflet.ai un bebe sanatos si mancacios, iar 11 kg nu mi se pare deloc mult la varsta ta de sarcina.un ca sa nu mai fi necajita.


31+Riana Alessya


bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

quote:
Originally posted by piticasigogosica

Amely,hai sa strangem amandoua din picioare ,ne sustinem una pe alta .Tie cum ti-a zis doctorul :ca e colul angajat spre vagin?Si ca iti mai da 2 saptamani?!
Parca am presimtit eu ca nastem cam in aceesai perioada,ce ar fi sa fie chiar 3 zile ca intre noi doua
...


Piticuto, strangem, ce sa facem? de col, mi-a zis ca spre norocul meu (???) e orientat posterior, astfel incat bebe nu exercita presiune directa asupra lui, oricum nu mi l-a mai putut masura, atat de mult era "bagat" capul lui bebe incat nu mai avea cum sa masoare lungimea colului... Dar nu mi-a zis ca ar fi deschis sau asa ceva, doar ca e FOARTE JOS, ca bebe "se cam grabeste" (citez), si ca "sa stau foaaaarte cuminte". Iar eu maine vroiam sa merg la facultate, ca am cursuri (si e tocmai Dreptul Civil care e nasol...) oricum nu sper sa rezist toata ziua, plus ca mai am si duminica tot asa, de dimineata pana seara Penal special Uite de ce-mi arde mie, poate nasc p'acolo de raman in istorie

Pauly

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

My baby development

Poze cu bebe

36 si David Cristian



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Scuze, Piticasigogosica, eu credeam ca ai terminat sapt 36 dar acum inteleg cum e la tine.

Am si eu niste curiozitati de om care nu am prea umblat prin spitale!
Cand dai plicul la ? Inainte sau dupa?
Si la anestezist? Cand vine cu acul spre tine? Depinde tariful anestezistului de tipul de anestezie?
Si trebuie sa dau asa ferit, pe la spate, sa nu vada nimeni? Si la asistenta/moasa la fel?
Neonatologul cand se prezinta in sala? Dupa ce iese copilul? Atentia cand i-o dau?
Ca vad ca se cam apropie momentul si poate ma trezesc prin spital singura si mor cu banii in geanta!
Multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor raspunde, sper sa nu fiu singura care habar nu am de chestii din astea si ca subiectul foloseste si altora.

Anca, 35s+ Andrei Cristian
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Amely...mai da' mult mai semanam
Eu stau sa nasc si azi am fost la ultimul audit si nu zici ca ma gandeam ca saptaman viitoare sa merg 2 zile la 2 clienti .Ma consolam cu gandul ca unul din ei face interventii si monitorizare si ajung repede la spital .
Acum am fost sa-mi iau copilul de la o matusa,bine inteles ca am ...condus
Da acum promit sa stau cuminte!!!!!
Mi-e mi-a zis de col ca e...am auitat denumirea medicala ,adica asa cum e al unei femei care a mai nascut odata(in sensul ca nu se mai inchide total),nu mi-a zis nici mie cat de lung e doar ca e orientat in jos si nu in spate si deci pare de 2 saptamani de asteptare...

poze
Iri 35-36 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Anca pai si eu cred(sper) ca am terminat saptamana 36.
Vis a vis de intrebarea ta :eu am nascut cu portofelul langa mine.E tragico-comic,dar asa a fost aveam in patul de travalou portofelul si am dat inainte:la asistenta de nasteri,la late asitente ce se invarteau pe acolo,la medicul anestezist inainte de montajul kit-ului si asistentei de medic anestezist.Doctoritei i-a dat sotul dupa eveniment ca nu a vrut inainte.
Dupa nastere am dat la fiecare schimbare de pansamnet,la schimbatul lenjeriei de pe pat...la neonatolog,la asistentele de la bebei la fiecare alaptare aproape,sa fiu sigura ca se ocupa
am dat mereu si..mult

poze
Iri 35-36 si Iris

Mergi la inceput