obezitatea in sarcina

obezitatea in sarcina | Autor: bursucelu

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,sunt insarcinata in 12 saptamani si sufar de obezitate ,Medicul meu i-mi recomanda intrerupere de sarcina din cauza greutati mele(120kg),eu i-mi doresc acest copil din tot sufletul pentru ca nu am nici un copil si nici nu sunt asa tinerica (33 ani),ca sa mai pot face copii.A fost cineva in situatia mea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna! Eu nu sunt in situatia ta, dar mi se pare inacceptabil ce ti-a spus doctorul. Parerea mea este sa te duci si sa discuti si cu alti medici si sunt convinsa ca exista o solutie. Poate daca sarcina iti va fi urmarita mai indeaproape ... Iti doresc mult curaj si nu te lasa cu una cu doua!Succes!

M. 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursucelu spune:

Multumesc de incurajari,azi am sunat la cabinetul doctorului Ion Ionut de la Giulesti dar ma programat pe 1 iunie ,pana atunci am sa caut alt doctor sa-i cer parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

bursucelueu zic sa lupti pt. BB-le tau! Mergi si la alti dr., eventual vb cu un nutritionist sa-ti dea o alimentatie cat mai adecvata. Trebuie sa se pota!

PUSSI 5+

Cum cresc Titi Mici

POZE CU TITI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisabety_73 spune:

Buna..Parerea mea este sa nu faci intrerupere. Nu conteaza ca suferi de obezitate. Sunt destule femei care sunt grase si sunt insarcinate. Eu una am vazut destule pe unde circul.Nici eu nu sunt asa slabuta si sunt insarcinata in 7 luni si unde m-ai pui ca am luat si cca 10 kg.Asa ca singura solutie e sa iti schimbi doctorul.Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

In Canada si SUA obezitatea nu e un lucru rar si pentru asta femeile tot fac copii. Probabil ca e o sarcina care trebuie urmarita cu atentie, dar nu vad de ce sa nu mergi inainte daca ai avut sansa sa ramai gravida.
Ce medici iresponsabili, cu cata usurinta recomanda intreruperea de sarcina! Neaparat cauta un medic care respecta viata si lupta pentru ea!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Unde scrie ca daca esti supraponderala nu poti face copii? Medicul respectiv e.....fara cuvinte!

Totusi trebuie ca un nutritionist sa-ti supravegheze atent meniul, ca sa poti duce sarcina fara probleme! Bafta si sarcina usoara!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)
AM T'EI ANI!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

quote:

A fost cineva in situatia mea?

Am avut 89 inainte sa raman insarcinata si 120 inainte de cezariana. Cum m-am simtit? Groaznic din toate punctele de vedere, noroc ca erau multi langa mine care m-au incurajat. Trec peste faptul ca la 3 luni nu puteam sa mai stau in picioare din cauza durerilor de spate si de burta. La 6 luni am stat internata, o saptamnana, pt iminenta de avort. Doctorita la care mergeam lunar imi spunea din usa ce tratament urmez sa fac si a binevoit sa vina la o vizita, sa-mi spuna ca peste o luna o sa ma rog de ea ca de Dumnezeu sa faca ce-o stii sa rezist pana la capat, ca am tensiunea prea mare, ca am picioarele prea umflate, ca.........blablabla. In sfarsit... am iesit din spital si a fost ultima oara cand am mai avut de-a face cu spitalul din Petrosani. Am luat in considerare sfaturile prietenilor si cunostiintelor care nu pricepeau nicicum de ce tin mortis sa nasc acolo cand am posibilitatea sa merg in alta parte (asta e alta poveste). Am luat legatura cu un medic din Hateg, dr. Gavris, i-am spus la telefon ca am 36 de ani, 116 kg, 6 luni si sunt in culmea disperarii si chiar eram. De atunci si pana am nascut, am mers la el de cate ori eram la pamant si veneam acasa resemnata si plina de incredere ca a mai ramas atat de putin pana final. Offff, ca iar m-am enervat! La nastere, Oana a avut 4.750 si 56 cm si e o minune de copil.
Si a meritat fiecare minut de chin.
Amu stii la ce te inhami, nu imi ramane decat sa-ti doresc sarcina usoara, mult curaj si sanatate.
Asa cum spun fetele.... noi suntem aici si cand iti va fi mai greu stii unde sa vii.

PS: Am 78 de kg si n-am facut nimic pt asta poate da norocul peste mine si ma intorc la 60

pozne-npoze
Cristiana, closca de pui Diana (29 sept.1991) si puisor Oana (18 iul.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Pai asta nu se poate numi doctor! Sa nu cumva sa renunti la bebe! Mergi la alt doctor, la asta nu te mai uita nici cu !
Am o cunostinta care era obeza cand a ramas insarcinata! Am vazut-o la ceva timp dupa ce a nascut si nu am recunoscut-o! Era slaba! A zis ca bebe a luat de la ea tot ce avea nevoie si ca ea a slabit in timpul sarcinii! Sarcina a reglat-o!
Iti urez sarcina usoara si sa ai un bebe sanatos

5+
Poze Laura
Iepurasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Faptul ca esti supraponderala nu inseamna sa nu poti duce sarcina pana la capat cu putin efort si grija mai mare o sa vezi ca o sa fie bine...problemele sunt inainte pt ca se ramane mai greu insarcinata,dar nicidecum ca nu poti sa duci o sarcina.
SARCINA USOARA!

LAVINIA 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Bursucelu conteza in primul rind ce vrei tu . Eu la prima sarcina am ajuns inainte de cezariana la 103 kg ( de la 83) . Sincer mi-a fost putin greu dar nu imposibil. Acum am 85 si parca as mai vrea sa fac un bebe dar ma mai gindesc , cred ca imi trebuie vreun impuls . Fetita are 2ani si 9 luni.

Chiar urmaream sa vad daca apare vreun mesaj de genul acesta pe aici.

Poate reusesc sa ma hotarasc pina la urma.

Oana si Iza-Maria DN 19 iulie 2004

Mergi la inceput