Bucurii de sept-oct 2006 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Eloise, care sunt alimentele cu potential alergen? Poti sa scrii?

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Ramomar, as lua si eu din elanul Patriciei sa pape tzitzi. A mea cand o pun ziua, zici ca vrea sa se ridice si sa plece. Eu am sa mai incerc, ca acum serveste o singura data san, noaptea.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Eu mi-am propus sa alaptez pana la 1 an, mai mult nu cred ca e nevoie si dependenta va fi mai mare (asta daca am lapte si daca mai vrea fi-miu), eu am de gand oricum sa-i dau dimineata, seara si noaptea cand oi merge la serviciu, problema era peste zi sa accepte si formula la nevoie... al meu mai papa destul laptic peste zi si sa ma mulg toata ziua sa-i las nu as vrea... mai bine petrec timpul cu el in parc, cate ore o sa stau acasa, mama nu prea poate sa iasa la plimbare cu el.

Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Buna dimineata!

Gety, Xandrutza daca va povestesc ce am patit zilele astea...

Itzy, superbeeeeee pozeleeeeeeee si mamicile si bucuriile!

Gety, dar stafilococul auriu nu a iesit pana acum la secretie? Cum de abia asa tarziu au pus diagnostic corect? Si cu ce se trateaza?

Pufy, foarte frumoase pozele!

Eloise, nici a mea nu papa mult. Cateodata ia de 3-4 ori si se plictiseste. Nu o fortez. Si eu stau fff prost la capitolul rabdare mai ales cand muncesc cu atata drag sa-i fac papica buna si o scuipa .

Ramomar, fetita scumpa inconjurata de lalele .

Cristina, ma bucur ca sunteti bine si v-ati intors acasa.

Marram, bine ai venit.

Elenia, sper sa revii la ganduri mai bune.



Sandra
gargaritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Alimentatia corecta a copilului mic

5-6 luni: dovlecel, conopida, orez, morcovi, mere, cartofi;
6-8 luni: pui, peste alb, galbenus de ou, branza, banane, paine, unt, iaurt, ficat de pui, rosii (fara coaja), albituri, fructe uscate.
Le-am luat dintr-o carticica care mi-au dat-o la servici.
Ei, pot sa zic ca am grsit cu sarea. O sa o scot azi.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Salutare...salutare!!!

Nu am mai intrat de mult...cred ca v-am mai spus care sunt motivele (Reby nu prea accepta diversificarea ...asa ca suntem in pauza de fructe... asa ca legume nu papam decat spanac cu carnita sau ou...si cateva combinatii de legume cu carnita)

Nu avem noutati prea mari...dinti nu avem...in schimb suntem foarte receptive...stam si mergem cate putin in 4 labe...vorbim de toate...cate in luna si stele

Avem si poze noi...la 6 luni si la 7 luni

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

quote:
Originally posted by GETY

Eloise, care sunt alimentele cu potential alergen? Poti sa scrii?

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA


Pai sunt cunoscute, nu-s eu detinatoarea vreunui secret. Ar fi mai intai cerealele cu gluten, periculoase pana la 6 luni din cauza riscului de intoleranta. Apoi, stie toata lumea, fructele gen capsuni, fragi, zmeura(fructele "salbatice" in general). Citricele de asemeni mai dau reactii alergice inainte de 1 an (si sunt si un pic prea acide pt stomacelul bebelusilor), mai ales cele de pe piata noastra, care nu stii cu ce-s tratate ca sa reziste mai mult in magazine. Banana e iar subiect de controversa intre pediatri din cauza potentialului alergen.(eu cel putin, copil fiind, am facut intoleranta la banana: vomitam tot chiar si dupa o linguritza de banana-- si alergiile/intolerantele astea se cam mostenesc, de aceea o sa incerc sa ii introduc lui V cat mai tarziu banana-ceea ce de altfel mi-a recomandat si pediatra-). Mierea (s-a mentionat adesea) interzisa pana la 1 an.

Andra si www.babiesonline.com/babies/v/vladutz/" target="_blank">Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Sandra, la primul spital nu s-au gandit sa-i faca o analiza a secretiei. Abia la al doilea i-a facut si i-a scris dr. pe bilet la ce-i rezistent si la ce-i sensibil. Si asa a hotarat dr. sa continui cu Nettacin.
Asteptam sa ne povestesti, pana atunci, merg sa rad un mar pentru Maria, ca-i spre trezire.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Mira, inteleg, dar la 1 an nu o sa mai bea atata lapte peste zi, va papa iaurtel, branzica, legume, fructe. He, he, numai sa apara piersicile romanesti sa vezi bataie la gura lor.

Gety, vezi ca am scris eu mai demult dintr-o revista despre paine. Pana nu ii apar 4 dinti nu e indicata.

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Eu i-am luat cereale de la Milupa. Orez simplu fara gluten i-am dat de la 4 luni, ca scria pe cutie. Acum astea de la Milupa scrie ca-s pentru 6 luni, merg sa citesc daca nu contin gluten.
Si mai am si trei portocale pe care am sa le mananc eu, ca sa slabesc.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput