Kumpir

Kumpir | Autor: bubu05

Link direct la acest mesaj

Azi am facut kumpir, a iesit o nebunie!
Am copt 3 cartofi mai mari in folie de aluminiu, apoi i-am taiat pe jumate, i-am uns cu unt, am pus putina sare si i-am umplut: doi cu ton, porumb si castravete murat si unul cu jambon, ciuperci, castravete murat si porumb. Am ras cascaval deasupra si apoi i-am mai bagat 5 min la cuptor.
Sunt un deliciu!

Daca mai stiti si alte umpluturi sa-mi spuneti si mie, ca am devenit mare fan!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, chiar ca e o nebunie, si arata f. bine! Ce idee buna pentru o cina satioasa! Idei de umpluturi: legume taiate marunt, cum ar fi ardei/gogosar, rosii, dovlecei, ceapa verde, praz; kaiser/sunca; bucatele de mozzarella.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Natalia, sper sa nu fi gresit denumirea...am mancat mai demult la mall si erau cu umpluturile astea pe care le-am facut eu. Ieri am mancat iar acolo si mai puteai sa-ti faci cu masline, ciuperci si castraveti murati si smantana deasupra.
Mai erau si oua fierte, salata de sfecla...iti combinai din umpluturile alea.
Noi nu prea mai mancam smantana ca ne face f. rau, dar umpluturile zise de tine suna bine.
Ideea e ca sa scobesti putin cartoful copt din coaja si sa-l amesteci cu unt sa fie mai moale, apoi sa pui umplutura deasupra si cascavalul ras.
Am gustat acum si rece, e super bun!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Banuiesc ca kumpirul e de orifine turceasca, pentru ca aici se vand la greu in orice restaurant sau bar. Intradevar ii poti umple cu orice, inclusiv cu fel de fel de salate cu maioneza.
E o bunatate! Chiar ma gandeam de ce nu o fi ajuns si in romania!
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

BUBU, am si eu o intrebare, ai scobit cartofii inainte sa pui umpluturile?



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Nemary, i-am scobit, dar miezul l-am lasat tot acolo, l-am amestecat insa cu putin unt si sare, ca sa fie mai moale, apoi umplutura am pus-o peste miezul de cartof copt.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

eu nu am facut aseara kumpir, ca nu a vrut sotzu'. in schimb a facut o colega de-a mea, umpluti cu ton si porumb si mi-a spus ca au iesit grozavi, iar cea mai mare multumire a iei a fost faptul ca a mancat si baietelul ei de 4 ani care este foarte mofturos la mancare. i-au placut la nebunie.
abia astept sa fac si eu zilele acestea



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mari, ma bucur! Mie mi-a placut mai mult cel cu sunca si ciuperci, piticul meu a mancat doar cartof si boabele de porumb

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

M-am tot uitat si io la poze, am notat ingredientele posibile dar ceea ce n-am inteles, e urmatorul aspect: cartofii cum se coc in folie de aluminiu?? Adica ii curat inainte?? In pun intregi si-apoi ii curat?? ii inveles in folie, cate unul?? Cum stau treburile la capitolul asta??
Va rog sa nu radeti de mine dar eu mi-s antitalent la bucatarie, asa ca nu ma prind, mai fetelor, trebuie sa-mi faceti o schema


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

infasori cartofii in folie de aluminiu(pe fiecare separat), ii coci la cuptorul aragazului, iar cand sunt gata nu-i decojesti, doar ii tai pe jumatate.
mai departe faci cum a spus bubu



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Liliana, neaparat sa-i speli inainte, eu am folosit o periuta, apoi i-am sters de apa si i-am invelit separat in folie de aluminiu, iar in tava in care i-am copt am pus hartie de copt. Cum a zis si Nemary, cand sunt gata nu-i decojesti, doar ii tai pe jumatate.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput