Mamici de iulie-august 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Pentru intalnirea din 19 aprilie 2007 la Etiquette, s-au inscris pana acum:


1. AndraZ ora 18.00
2. karligutza
3. Samadhi (Monika) si fetita ei de 4 ani si jumatate
4. Claucia
5. Alinutzaa
6. Alina (Anya20) si fetita ei Anya de 1 an si jumatate
7. Brazuca25
8. Andreea C
9. Jadi
10.Andutzy
11.Ralucapio ora 17.00-17.30
12.Carmena


Azi o sa il rog pe sotul meu sa faca rezervarea, as schimba ora pe la 17.30 ca sa le asteptam si pe fetele care nu pot mai devreme! Ce parere aveti?



Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna dimineata fetelor!

Iarasi intru ca sa va intreb ceva - ca eu sunt cam "panicoasa". Citeam un articol cum ca toxoplasmoza este mai grava inspre sfarsitul sarcinii. Voua v-a recomandat doctorul sa va refaceti analiza de toxo?
A ... inca ceva. Am citit si despre listeria si mi-am dat seama ca mie doctorul nu mi-a dat sa fac aceasta analiza.Asa ma enervez cateodata ca nu ne informeaza destul!!!Voi ati facut-o?

Va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Miillyy, am facut analiza pentru toxo inainte sa raman insarcinata, am repetat-o in primul trimestru si urmeaza s-o mai fac o data in ultimul trimestru pentru ca nu am anticorpi de la o infectie anterioara si asta ma face vulnerabila.

Lia S24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

liadorian, in aceeasi situatie sunt si eu, nu am anticorpi de la o infectie anterioara. Uff, alta problema acum! Si cu listeria? Ca ma gandesc ca nu toata lumea evita mezelurile, pateul, cremvusti etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

miillyy, astea sunt analize care se fac la inceputul sarcinii. in ceea ce priveste listeria, eu o cam repet periodic (pentru ca se ia din alimente). iar toxo, avand in vedere ca mi-au iesit dsi IgG si IgM negative, o repet si pe asta, cam o data pe trimestru. dar nu e obligatoriu sa le repeti. dar stiu ca sunt obligatorii de facut la inceputul sarcinii. daca nu le-ai facut atunci, fa-le macar acum.

Aylin, 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Toxo am facut, listeria nu .Merci pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata, fara cafeluta, doar cu o salata de fructe

Miillyy mie mi s-a recomandat sa repet toxo - in luna a 6-a (adica trebuia sa o repet) si a opta. Nu stiu daca e mai periculoasa la sfarsitul sarcinii, dar incerc sa ma feresc de factorii ce o pot declansa. Nici eu nu am facut listeria, dar daca am inteles bine, asta se ia din medii mizerabile, pe unde umbla sobolanii ca la ei acasa, sper ca nu gresesc.

Ioana

Aylin si eu am intepaturi de alea (eu ziceam ca sunt in col, pt ca uneori le simt si in vagin), le am si acum si ma ingrijoram de starea colului, dar se pare ca al meu e mai nesimtit ca nu-l mai deranjeaza nici contractiile, nici intepaturile alea. Eu l-am avut scurt la inceputul sarcinii, acum vad ca se lungeeeste (cred ca e instinctul de autoconservare)



Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 27+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estecri spune:

buna dimineata fetelor si de la mine!!!
nici eu nu stiu ce nume sa ii pun lui bebe mic! De ce o fi asa de greu? ce-mi place mie nu-i place sotului si tot asa. Hai sa va sp[un numele mele preferate: Bogdan, mihnea, catalin, calin, vlad, radu, rares, cosmin. Noi avand un nume ff scurt de familie(gutu) trebuie sa fie un prenume mai lung, si uite asa nu ne putem hotari.
Eu de dimineata m-am trezit cu o durere de cap ..., sunt si un pic ametita ..la noi e vreme ff inchisa parca ar sta sa ploua. Oare o fi bine daca as lua un nospa?
In rest mi se umfla picioarele nu mi le mai recunosc, nu mi se mai vede nici oul piciorului!!Probabil si de la statul pe scaun , ca stau 8 ore la servici. In afara de a renunuta la sare si a sta cu ele in sus mai stiti si alte remedii? Voi stiti ce inseamna albumina si cum se poate depista? La medic ajung abia pe 25 si pana atunci as vrea sa stiu mai multe si m-a si speriat cineva ca picioarele se umfla cand ai albumina si cica nu e bine pt bebe!!Tensiunea o am buna, iar la eco 4D nu mi s-a spus ca as avea ceva probleme ...totul a fost in limite normale.
va pup dulce!!

sorina 25+
poze1
poza2
uite asa cresc 23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estecri spune:

am uitat sa modific varsta lui bebica . Avem 27 + si sarbatorim in fiecare sambata

sorina 27+
poze1
poza2
uite asa cresc 23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Miillyy, nu vreau sa minimalizez importanta analizelor astea, dar cred ca trebuie sa le tratam cu mai mult calm. E firesc sa fim mai sensibile pe perioada sarcinii, sa ne gandim la cate si mai cate, de parca ne-ar paste primejdia la fiecare pas pe care-l facem. Pe de alta parte, o sa-ti spun ce mi-a spus si mie gine in imprejurari nu tocmai fericite pentru noi: nu poti trai intr-un glob de sticla care sa te fereasca de orice amenintare. Si chiar daca ar fi asa, orice sarcina, din momentul in care ai conceput, presupune asumarea unui risc. Nimeni nu-ti poate garanta ca bebelusul tau va fi perfect, oricate investigatii ai face. Asta e perspectiva din care incerc eu sa privesc lucrurile. Toxo, listeria sunt infectii rare. Pentru linistea ta, fa analizele! Dar nu-ti pierde linistea din cauza lor!

Lia S24

Mergi la inceput