Mamici de iulie-august 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Vreti cafea? Nu ca as fi facut dar somn nu mai am!

M-am culcat aseara la 9 si de vreo ora stau si pazesc patul si m-a luat si durerea de gat asa ca m-am trezit sa iau niste stodal sa nu ma trezesc ca racesc iar din cauza gatului.

Carmena ti-am vazut pozele! Esti o mamica fericita! Ti-am scris PM, sa imi spui din ce parte vii ca sa te indrum!

Luna esti haioasa cu nasul... pai o data daca se misca in eco si vezi altceva, nu cred ca are nasil mare! Dar si asta e una din fobiile gravidelor, pana nu nasc sa vada copilul isi tot inchipuie una alta. Eu cand l-am nascut pe Vlad mi se parea un copil asa frumos dar sincer acum uitand-ma la poze nu mi se mai pare... era un mic monstrulet cu fata umflata, nasul ridicat undeva intre ochi. Cand s-a dezumflat, arata OK!

Oana de Iasi, eu seara am burta mai mare si mai tare... o pun pe seama oboselii, cert e ca pana dimineata se retrage si se face mai moale! Si eu obosesc foarte repede si ma intelege lumea si nu prea , cat despre iubire, asta a fost la prima sarcina acum suntem in rutina, de ce am facut copii asa repede? Sotul cel putin e detasat complet dar deocamdata nu ma deranjeaza!

Aseara dupa ce am ajuns acasa si m-am schimbat la pijamale am stat intinsa si am facut proba telecomenzii, am pus-o pe burta sa ii demonstrez lui popescu cat de agitat e fisu... nu exagerez dar la un moment dat telecomanda a luat-o la vale asa de tare bubuia copilul!


Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Uite ca vine cafeaua, de la Lia bineinteles!

M-as apuca sa imi calc niste bluze, tare naspa e fara bona acasa, avea si ea grija de mine!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

ghinetz, ma bucur mult ca te-ai simtit bine in vacanta, mai ales ca ai putut face abstractie de socrela! Cat despre luatul in greutate... Din ce povestesti tu acolo ca mananci, nu mi se pare nimic exagerat, doar ai activitate toata ziua, plus pe Stefan-Vladimir care-mi imginez ca te solicita destul! Deci trebuie sa mananci ca sa faci fata, nu? Poate ca e acum o perioada mai ... "pufoasa" si dupa asta n-o sa mai iei asa usor in greutate! Iar in poze nu vad decat o mamica eleganta si radioasa, n-ai de ce sa fii complexata!

Anto, mult noroc pretenei tale care a nascut! Le urez, si ei si bebelusului, refacere rapida si multa, multa sanatate!

Luna, inca mai facem injectii, dar incercam usor, usor, sa le inlocuim cu pastile. Acum ma mai inteapa sotul doar dimineata ("momentul sexy", spune el )Speram sa scapam de tot de ele, dar nu cred ca voi renunta usor la No-spa... Ca tot veni vorba - eu iau No-spa de la inceputul sarcinii, de prin saptamana 6-7, credeti ca ar putea fi asat o problema pentru bebe?

Joujou, si eu tot un peste sensibilos sunt, asa ca uite de la mine , ca sa nu fii suparata!

Luna, si tu te temi de nastere?? Atunci eu ce ma fac, fetelor?! Sunt la prima experienta de genul asta, cezariana ma ingrozeste (fara suparare pentru cine o considera o solutie). Nu-s de specialitate, dar mi se pare ca e totusi o interventie chirurgicala majora si n-as accepta-o decat daca bebe ar avea neaparata nevoie de ea! Iar nasterea vaginala... Ma tem de orice fel de anestezie in coloana (stiu ca suna idiot, dar atata inceredere am in sistemul sanitar de la noi! ) Asa incat sper sa nasc cat mai "natural" posibil. Imi imaginez ca daca durerile sunt mari, iti dai si sufletul din tine numai sa se termine mai repede. Si poate ca asta te ajuta, nu? E o naivitate sa gandesc asa?

Carmena, succes cu dieta pe care o tii! Noi ne-am obisnuit de mult sa nu punem deloc sare in mancare sau doar foarte putina. Acum, cand mananc la mama mi se pare totul suuuper sarat! O sa vezi ca te obisnuiesti!

AndraZ, punem lesa la tensiunea ta rebela, sa nu se mai plimbe cum are ea chef! si tie, si bebelinei!

Lia S25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Paticut, ! Sarcina usoara si de acum incolo si un bebe cuminte si sanatos! Cate dintre noi ne putem lauda ca am conceput un prunc frumos la Roma? Noi am facut prima ecografie de Sf. Nicolae, pe cand bebe avea doar 5 saptamani si 3 zile... Ce vremuri!

jadi, daca vrei, il trimit pe sotul meu sa te ajute! De cand suntem "insarcinati", numai asta n-a facut - n-a calcat! In rest, de toate, de la oua rosii pana la cozonac si toate celelalte! Gluma, gluma, dar daca nu era el, nu stiu unde eram eu si bebe. I-s datoare vanduta, fiindca nici de compensatii n-a avut bietul parte!

Lia S25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Vad ca jadi s-a apucat serios de treaba! Otilia, se poate sa ma lasi singurica la cafea?!
karligutza, samadhi nici o veste de la voi, fetelor? Pe Simo o inteleg, nu-si mai vede capul de cumparaturi! Simo, vezi ca avem acu un AMR nou - cate zile au mai ramas pana te intorci.

Lia S25

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Buna dimineata !
Ghinetz, si eu obosesc mai usor, dar e si varsta, surmenajul acmulat, plus ca nici o sarcina nu seamana cu cealalta ! Apoi pe langa a doua sarcina, mai sunt si celelalte obligatii ale casei, primul copil, sunt multe care intra la factorul oboseala. E usor de privit din afara o sarcina ! Poate sunt rea, dar eu asa gandesc.


Jeni23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

buna dimineatza!
iar nu am dormit bine...dorm si ma trezesc ca si cum nu as fi inchis un ochi!plus ca miss a mea de la 6,30 facea kick boxing cu vezica mea urinara.ce sa fac nu m-am trezit in timpul noptii sa o golesc si probabil era aglomeratie si nu-i place!
andra ma inebunesti cu tensiunea ta!cred ca cea mai buna conduita ar fi sa scoti sarea de tot din alimentatie si sa incerci sa-ti bagi un concediu medical,cu multa odihna in pat.nu stiu daca ai scris dar in afara de atenolol preparate pe baza de mg ti-a dat dr?
azi am programare la noua cosmeticiana,sper sa nu ma "jupoaie" rau...

alina 25+ cu bb Elisa
asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Andutzy, mie medicul mi-a zis sa iau Maalox, dar degeaba iau. Cu Maalox in gura si am arsuri. La prima sarcina luam Dicarbocalm, am incercat si acum, insa ma lasa maxim 10 min si apoi iar ma iau arsurile. Cu Ranitidina nu am incercat, tu cum o iei ? Sa incerc si eu.


Jeni23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Buna dimineata si de la noi , prezenti la ca de obicei .

Mai fetelor dar harnicute la scris ati fost , nu gluma ....

Eu pentru arsuri beau " apa plata cu lamaie " si pe bune imi trece . Si pentru ca nu ma dau in vant dupa citrice , beau un pahar de limonada cu paiul ( ca sa nu simt mirosul de lamaie ) .

la toata lumea , asa de dimineata sa va merga bine azi

Otiliainceput 24+Laurentiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Nu Lia dar am inceput cu cititul din urma si ma "prins "

Otiliainceput 24+Laurentiu

Mergi la inceput