Mamici de martie - aprilie 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Paste Fericit si toate cele bune alaturi de cei dragi
Noi acum am terminat cu treaba si am instalat si patutul.
Felicitari noilor mamicute Magda, Stefanyia, Anca si Bianca sa fiti sanatoase si voi si bebeii.

Hai Karla si multe incurajari pt fetele care urmeaza.



Cria36+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Asta e mesajul postat de Stefanyia la capitolul 33:

Buna,fetele
In sfarsit,pe 05.04.07 am anscut un baietel de 3438g cu 53cm.
Cum v-am spus din seara de miercuri am plecat intr-un tarziu la spital,dar a doua zi la 11.11 am nascut.Au fost 16ore groaznice,am avut ghinion.Nu stiu cum e cu epidurala dar la mine dupa doua ore nu mai avea efect ca imi incetinise contractiile mi s-au dat medicamente care sa le provoace si au inceput iar durerile groaznice,chiar si mai rau.La fel ca Roxanici am sa astept sa nasca toate ca sa povestesc cum a fost,pt ca eu nu vreau sa sperii pe nimeni.Finalul e cu adevarat unic si uiti tot,dar dupa 16ore de travaliu cred ca nu-ti mai trebuie...cel putin mie
In rest suntem bine,e un copil cuminte care ma lasa sa dorm dar eu mai mult de 1-2 ore pe zi nu dorm.Mi-e teama ca voi avea probleme de la nesomn dar corpul meu nu mai raspunde si chiar de vreau sa dorm nu pot.
In mare cam asta a fost...

Val plecasem deja cand ai trimis numarul,asa ca nu am avut cum sa te contactez,oricum multumesc!

Felicitari la noile mamici

Nastere usoara la urmatoarele si numai bine!


Paste fericit va doresc!

Stefania mamica de Carl

*****BEBE*****

Nu am stiut sa il postez cu citat dintr-un capitol in altul si nici nu stiu sa o trec in listuta .
Va ,
noi plecam putin la tara, cred ca venim maine. Sper sa fie ok, sa nu mi se rupa apa pe acolo.

Felicitari BiancaM!! Refacere grabnica si bb sanatos si papacios!

Din nou Paste fericit tuturor! .

Diana 37+, mami de Julie , 14.11.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

La multi ani Gianinaelena sa fi iubita si sa-ti aduca numai bucurii fetita ta.

Cria37+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:

acum vreo 2 ore am primit urmatorul mesaj:

Mesaj de la CLAUDI@:

Am nascut azi la 14:46.
Printisorul are 53 cm si 2920 gr.
Nastere naturala fara PDA,am urlat cat m-au tinut plamanii.In rest totul e bine.

FELICITARI CLAUDIA!
Sa-ti traiasca printisorul ,sa va aduca numai bucurii!!!
Te asteptam acasa,si cu vesti ,chiar daca dureaza ceva timp.



Mihaela38+5 bb DAVID

Poze-Concediu cu burtika de 24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Felicitari Claudia ce cadou frumos de iepuras.

Cria37+ cu Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:



Vin si eu cu povestea nasterii....

Ultima noapte cu burta(28 spre 29 martie),a fost una foarte búna ,am dormit dusa cum de mult nu s-a mai intamplat...cine sa banuiasca ca e ultima noapte????
Eu nu in nici un caz....

M-am trezit dimineata pe la 7.30,cu o durere de burta,dar am mers la baie am facut kk si a fost totul ok apoi...asa ca m-am dus in pat,si am mai tras un pui bun de somn timp de vreo juma de ora.
Si iar ma trezesc cu aceeasi durere de burta,....iar ma duc la wc...si iar am rezolvat problema....Nici prin gand nu mi-a trecut ca ar fi contractie,ma gandeam ca oi fi constipata sau asa ceva,ceea ce e normal in sarcina....
Numai ca de data asta n-am mai apucat sa ajung inapoi in patut,ca iar a trebuit sa merg la wc....acum deja imi parea ceva suspect....nu se putea sa ma duc asa des la baie...si mai ales ca am observat ca durerile de fac tot mai dese.
Acu am zis ca e momentul sa intreb si fetele pe forum sa vedem ce zic si ele...la 8:30 am scris un mesaj....apoi pe la 9:20...In timpul ala vorbeam cu Roxanici pe mess (tre sa spun ca intotdeauna cand am avut o intrebare a avut un raspuns pt mine...si atunci pe ultima suta de metrii a fost langa mine si m-a sfatuit ,si pt asta ii multumesc din suflet!).I-am explicat ei cam ce simt...ea zicea ca-s contractii,dar eu tot nu eram sigura!
L-am sunat totusi pe sot si i-am spus ca CRED ca am contractii sa stea pe picior de duca,ca eu mai astept putin sa vad cam la cat timp vin durerile....
ASaaaa...le-am cronometrat..erau cam la 5 min....dar eu tot nu eram sigura...am zis ca mai astept 2 contractii -deci asta ar fi cam 10 min-si apoi il sun pe sot sa vina sa mergem la spital...In fine ,au venit si alea...si acum eram si eu sigura ca sunt contractii...
Deci imi sun sotul ii zic "HAI!",in timpul asta eu ma bag repede la un dus....
Am mai bagat apoi in graba in sacosa ce mai era de bagat si mergem la spital,am ajuns pe la ora 10....aici a trebuit sa asteptam vreo 10 min dupa moasa....vine ,in sfarsit...controleaza colul....dilatatie 4 cm,ma pune si la CTG,ascultam inimioara lui bebe vreo juma de ora...apoi imi zice sa ma schimb in hainele cu care vreau sa nasc....Eu intreb nedumerita "Dar credeti ca se va intampla CHIAR astazi???"La care ea-mi zice:"Da sigur,in cateva ore e totul gata!".
Ma urca pe un pat mobil,...eu nu intelegeam de ce,ca doar puteam merge si pe jos.(Patul era pt cand vin inapoi,de fapt!)
In sala de nasteri se mai uita o data moasa la col...dilatatie 8(pe la ora 11.30),zice ca faza a 2-a a nasterii e aproape gata( a 3-a fiind expulzia cred eu)ma mai lasa un pic, timp in care o intreb daca vor fi dureri si mai mari...ea imi zice ca nu!M-am linistit ca pana atunci am suportat bine.
Mai stau un pic si incep durerile mai mari si mai lungi,atunci imi dau si eu seama ca moasa m-a mintit....am inceput sa transpir ca o iapa in calduri,ii ziceam la sot (care a stat tot timpul cu mine)"STERGE!"(eu ma refeream la transpiratie).
Moasa intelegea "Ich sterbe!"(adica"MOR!")
Ea imi tot zicea in germana "lasa ca nu mori,imediat e gata!"Eu nu intelegem de ce ma asigura ca nu mor,dar sotul m-a lamurit ca ea din "sterge" intelegea "ich sterbe"
la un mom dat erau durerile asa de mari ...ii ziceam sotului sa-i zica moasei sa vina si sa faca ceva...el o intreaba de injectie(PDA),ea zice ca ii prea tarziu,ca oricum in cel mult o juma de ora e gata ,si injectia nu si-ar mai face efectul .
Bunnn,facem si fara,m-am gandit!
Treaba grea a fost ca habar n-am avut cum sa respir si sa imping,si era cat pe ce sa-i fac rau puiului.
Am vazut moasa cand incerca disperata (asa mi se parea mie)sa telefoneze si cand in sfarsit a reusit a cerut repede forcepsul...Moooaaaama ce m-am speriat...imi da si o injectie ca sa nu mai am un timp contractii....uffff,era asa de bine fara,si eu eram asa de obosita,de as fi vrut sa dorm putin si sa continui cu impinsul mai tarziu...
Apoi ma pune sa ma intorc pe o parte si sa imping,nu mergea...apoi pe aialalta parte,tot nu mergea...zicea ca copilului nu-i place asa ce-o fi insemnand si asta...m-am uitat la aparatul care asculta inima lui bb...90(stiam de la controale ca era 140-150)
Intr-un final il cheama pe dr....mi-am zis:"nu-i a bine!"
vine dr isi pune sortul si vroia sa se apuce de treaba...dar am zis ...acu imi dau toata silinta...si m-am apucat sa respir adanc cum mi-a aratat moasa(si am vazut ca bataile inimii lui bb erau deja pesta 100),si sa imping adunata ca un covrig si cu gura inchisa.
Dr si moasa strigau amandoi deodata "impinge",apoi dintr-o data "gata,nu mai impinge".Am incercat ,dar nu cred ca am reusit ...ca a mai durat vreo 3 sec,timp in care moasa si dr nu stiu ce vorbeau si dintr-o data bb a iesit afara,de a tresarit dr...a zis numai "uite-l!"Pur si simplu a "sarit" afara cand nu se astepta nimeni...daca eram pe o masa de aia cum sunt in cabinete cade bebe jos...
M-i l-au invelit in ceva si m-i l-au pus pe piept,si cred ca prima mea reactie a fost de respingere...eram asa obosita,tremura carnea pe mine,nu eram in stare nici sa ma uit la el...
Au scos placenta,tati a taiat cordonul,apoi l-au luat la cantarit si toate alea,l-au imbracat si m-i l-au dat inapoi,l-am pus la san...si atunci m-am indragostit...
Dupa 2 ore ne-a dus inapoi in salon...aveam si colega de camera,fata tocmai avea vizitatori (vreo 8 insi din care 4 copii!),care nu s-au sinchisit sa plece,m-am simtit prost ca aratam cum aratam...
Fata a plecat sambata dimineata si sambata si duminica a stat sotul cu noi de dimineata pana seara in spital , asta a fost bine
David a stat tot timpul cu mine,doar peste noapte l-am dat ca asa am vrut eu,sa ma pot odihni,m-i l-au adus la alaptat numai.
Am tras si niste ture zdravene de plans,de ex cand intr-o seara l-a durut burta pe bebe,asistentele vorbeau cu mine si eu nu intelegeam nimic...il luau pe David,sa-i faca nu stiu ce,nu inteleceam ce,daca il mai aduce,cand il mai aduce....
Si in fiecare seara cand il dadeam la asistente ma lua plansul de mila lui,ca am trecut pe langa camera unde dorm bebelesii si plangeau care mai de care mai tare,si mi-am zis ca nu le are nimeni grija,si ca cine stie cat plange si David noaptea pana sa mi-l aduca la san....
In fine a trecut si asta si ne-am bucurat cand am venit acasa..
Primele 3 zile a fost tare greu,David plangea de numa si nu stiam ce sa-i mai facem,eram tot cu el in brate si noapte si zi.Noroc cu sotul care m-a ajutat f f f mult,n-as fi rezistat cu un sot nepasator!
Acum e bine ,doarme si peste zi si noaptea cu treziri pt papa binenteles...

Acu va v-am plictisit cumsecade...va las

Mihaela38+5 bb DAVID

Poze-Concediu cu burtika de 24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Felicitari Stefaniya si Claudi@!
Sa aveti bebei asa cum ii vreti voi

Pentru cine intreba de crema pentru vergeturi (imi cer scuze, nu mai tin minte exact): eu mi-am luat Reconstria de pe bebelusul tau . ro, -> Cosmetice mamici. Ma dau abia de 2 zile, deci inca nu pot sa spun daca are sau nu efect... Daca aveti ceva cu efect sigur, sa-mi spuneti si mie

Diana 37+ cu Mihai-Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Hmmm....sunt debusolata........ce sa va urez eu de Pate ca le avem pe toate anul asta: implinire, bucurie, fericire....aaaaaaa ......gata , stiu ce.
Va urez sanatate atat voua si bb cat si celor dragi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Felicitari noilor mamicute:
Magda, Stefanyia, Anca si Bianca

si !

Magda ... inca un pic ... pana luni !??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Felicitari noilor mamici Bianca, Magda, Stefanyia, Anca! Sa va traiasca puiutii, sa creasca mari si sa va bucurati de ei! Refacere rapida si intoarcere cu bine acasa!

Vreau si eu sa va urez tuturor un Paste fericit, cu bucurie in casa si sanatate. Fie ca primul Paste din viata pruncior nostri sa fie unul special si aducator de noroc in viata lor!

Cristos a inviat!


Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput