Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Multumesc mult Myral, Katrin, Danielle, Mandarinutza! Intr-adevar e minunata senzatia! Si e frumos ca putem sa impartasim toate aceste bucurii si nelinisti aici.

Roxana, bine k esti bine si toate au decurs normal. Acum sa vii acasa si sa te odihnesti !

Anca 78, bine ai venit si sarcina usoara ! Si eu tot din Cluj si tot in 17 saptamani ! Felicitari pt baietel ! Astazi merg si eu la medic, poate aflu ce e !

Lavinia, intr-adevar nu ai de ce sa fii nelinistita. Bebe se misca dar inca nu il simti tu. Vine in curand si momentul asta minunat !

Nana, bine ai revenit pe forum!
Sabina, distractie placuta!

Va pup si o zi frumoasa tuturor!

Gabriela,
17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina m spune:

irina si eu aveam aceleasi dureri de spate. Am scapat de ele corectandu-mi pozitia pe scaun. De cand sunt insarcinata stau ca la carte (dreapta si fara picior peste picior).
Si inca un pont de la fratele meu care a terminat facultatea de chinetoterapie: cand ai de ridicat ceva nu trebuie sa te indoi de la mijloc, iti indoi genunchii dar ramai cu bustul drept si la fel si la ridicare (sper ca m-am facut inteleasa).
Asta e valabil oricand dar mai ales cand esti insarcinata, protejezi si spatele si burta pt ca folosesti mai putin muschii burtii.

Alina 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

neata!
gabriela, succes, sa ne spui repede vestilede la eco!
fetele care nu simtiti miscarile bebelusului, nu va ingrijorati!
eu la Sofia am simtit abia la 22 de sapt:) SI E BOMBA ENERGETICA, CA SA MA EXPRM ASA:)))) scuze caps, nu mai editez.
Irina........si pe mine ma doare exact ca pe tine, mai mult in sold totusi:(
la sofia nu am avut durerea asta, asa ca am crezutvca e de la kilograme acuma...dar se vede treaba ca e de la modoficarea coloanei si a articulatiilor bazinului....
M-a sunat Roxana, era vesela, cobiorase la mic dejun la hotel, se simtea bine si searase pregateste sa iasa la plimbare.

Noi azi stam in casa de voie de nevoie...sofia a avut febra dimineata plus ca e un vant teribil ,zici ca-i februarie, mai si ploua...



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina m spune:

lavinia , eu la prima sarcina am simtit prima data asa: stand in pat presam putin burtica si primeam un raspuns, foarte slab intradevar, dar am stiut ca sunt ele (prima data au fost 2 fetite care din pacate nu au supravietuit pt ca am nascut prematur si eu nu am stiut ca la Galati nu exista aparatura pt nasteri premature si nici nu mi-a spus nimeni...asta e viata...acum,vorba aceea, suflu si in iaurt)
Dar sa revin, la vreo 2 sapt am simtit acelasi lucru dar fara sa mai presez, seara cand ma linisteam in pat.
Acum, bineinteles am simtit mai devreme, adica din prima zi a sapt 16, dar iti spun sincer ca daca nu as fi stiut cum sunt aceste miscari nu mi-as fi dat seama. Este ca si cum ai fi balonata, si nu poti merge la toaleta sa te usurezi si iti trec prin burtica crampe,dar sunt f f slabe. Daca nu esti atenta la inceput, nici nu-ti dai seama.
Si exact cum a mai zis inainte cineva: bebe sigur a miscat, cu timpul il vei simti si tu...

Alina 18+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Alina,multumesc pentru sfaturi.Sabina,si noi tot in casa,nici aici nu e foarte cald,si Ilinca imi face capul calendar Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica
"Traim intr-un paradis al nebunilor."
Serafim Rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by georgi_ana25

dragele mele, va deranjez si eu ca tot vad ca vb despre masuratori...vad ca unele ziceti ca va la echo ca aveti sarcina mai mare, asa mi-a aratat si mie la primul echo, dar ultima data la masuratori mi-a iesit mai mic cu o saptamana, doctorul mi-a zis ca nu e nimik grav daca e mai mare sau mai mic cu o saptamana...sa nu fie cu mai mult...eu nu stiu ce sa zic va cer si voua parerea...mai ales ca nu depinde de mine...eu credeam ca poate nu am o alimentatie corecta sau fac prea mult efort...spuneti-mi si mie voi ce parere aveti? v-ati confruntat cu o astfel de problema?


Georgiana 16+



Fetelor ingrijorate de masuratori la eco, ce nu coincid cu ce stiti voi, nu va faceti griji, e normal. Singurele masuratori ecografice menite sa arate varsta reala a sarcinii sunt cele facute in primele saptamani de sarcina, cam pana pe la saptamana 9-10. Dupa aceea, asa cum a mai precizat una din fete deja, e vorba de cresteri mai rapide sau mai lente ale lui bebe, care sunt perfect normale.

Mie in saptamana 7 si cateva zile bebe imi iesea la eco mai mic cu 10 zile decat conform calculelor dupa ultima menstruatie. Si medicul se ia dupa acele masuratori ecografice, caci se pare ca am avut o ovulatie mai tarzie decat cea de la ziua 14 (care e cazul ideal). Si la ecografiile ulterioare a fost cat de cat in grafic comparativ cu acea prima eco. Oricum, medicul mi-a spus ca e normal sa apara variatii de pana la 10 zile in orice directie.

Deci stati linistite si nu va mai stresati inutil!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

Sabina,si noi tot in casa,nici aici nu e foarte cald,


Unde o fi mai soarele ala... ca nici la mine nu e...

14+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Christos a Inviat!
Astazi la 16 ma duc la eco si nu stiu de care eco voi face..se face eco 3D la 12 sapt? in afara de pliul nucal, de care v-am tot citit vorbind, ce se mai masoara acum?
va multumesc.



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Revelion 06/07

Cristina12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

ADEVARAT A INVIAT !!!
buna ziulica burtici!
kriss, succes la eco.nu stiu ce se mai masoara acum,poate iti zic fetele care au mai fost la masuratori.mie una,nu mi-a masurat nimic,s-a uitat numai dupa defecte la bebe.pe 30 ma duc la masuratori abia.
carpatina, eu v-am furat soarele... saccsacc!! aici e asa cald si frumos...

toate burticile.


danielle 16+
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

las ca a dat soarele la busteni:)))))))))))
numa ca e cu dinti, bate vantuuuuuuuuuu.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput