Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Myral . Si eu iau utrogestan 4 pe zi de la 5 saptamani. la inceput le luam si eu vaginal si se cam scurgeau si ovulele daca nu le pozitionam eu destul de adanc. Cam de 2 luni le iau numai oral, si nu am avut ameteli sau alt simptom.De can iau utrogestan, secretii am infiecare zi, aceeasi cantitate, albicioase-crem. Eu mi-am facut un examen de secretie acum o luna si mi-a iesit gradul I, adica nici o problema. Ca sa stai linistita, la urmatorul control, cere un examen de secretie.Cat am fost internata in spital, doctora mea mi-a verificat si chilotelul si a zis ca e secretie normala.
De saptama viitoare voi trece la 2capsule timp de 2 saptamani si apoi deloc.
Pupici

Mandarinutza 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Mandarinutza, si eu am fost internata la Giulesti acum o luna si a fost ok. Treaba este ca Scobutil nu o sa gasesti, pentru ca nu se mai fabrica - va trebui sa vorbesti cu doctorita ta sa iti prescrie ceva echivalent. Nu trebuie sa te ingrijorezi de fel. Eu m-am trezit intr-o balta de sange cand am ajuns la spital si aia de la Giulesti m-au pus pe picioare dupa o saptamana (cu litice din 4 in 4 ore... de aveam fundul ca un tambal). In fine, bine ca ai scapat. Cu timpul, sarcina va evolua si probleme o sa dispara incet incet. Totul este sa iti pastrezi moralul bun si sa nu puoi la suflet tot ce iti spun medicii care isi dau si ei cu presupusul...

Cand aveam 18 ani îmi doream sa am totul, acum îmi doresc sa am 18 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Adevarat a inviat! Bine ca sunteti sanatosi mandarinutza, atat tu cat si bb. Pana la urma nu se stie de la ce erau durerile alea? Poate ca de la oboseala? Ai grija, odihneste-te!

Asta fac si eu, ma odihnesc, ca de joi am trebaluit aproape fara oprire... Ce bine e sa stai in pat!

14+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza
Placenta e posterioara dar doctorita mi-a zis ca e in regula.


Pai asa e normal sa fie...posterioara

14+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Myral, stai linistita ca nu e dopul. Nici patila de utrogestan nu cred ca este, de absorbit se absoarbe ea oricand. In sarcina apar fel de fel de secretii, mai consistente sau mai apoase. Dopul e gelatinos, de culoare rozulie asa, cu firisoare de sange prin el, sigur nu e cum ai descris tu.
Ancasilv, ma bucur ca te-ai descurcat cu calculatorul. Ai vazut ca ai acolo instructiuni. Bagi saptamana in care esti (conform UM) si valoarea ecografica pe care ti-au dat-o la masuratoare, iar acolo apare cum corespunde valorilor medii, procentual. Eu banuiesc ca valorile tale sunt mai mari ca media, daca spui ca la eco ti-a aparut ca esti in mai multe sapt. decat stiai tu.
In orice caz, indiferent de ce ti-au spus la eco, adica de varsta ecografica a bb-lusului tu vei considera varsta lui calculata de la prima zi a ultimei menstruatii, asa cum bine ti-a spus Carpatina. Asta este singura data sigura pe care o ai si de-aia se calculeaza dupa ea. Restul masuratorilor pot fi diferite de la o eco la alta, in functie de salturile in care se dezvolta bb.
La fiecare ecografie iti vor spune alta varsta, alta data probabila a nasterii.


mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

quote:
Originally posted by carpatina

quote:
Originally posted by mandarinutza
Placenta e posterioara dar doctorita mi-a zis ca e in regula.


Pai asa e normal sa fie...posterioara

14+ cu Ioana



Asa e!!! in caz ca mai aveai nevoie de o confirmare

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Annisia, si eu am funduletul tabacit , dar macar ma simt bine.

Carpatina, eu incepusem sa am niste contractii nedureroase, un fel de intariri de burta cam de o saptamana, si miercurea trecuta am fost la control la doctorita mea, i-amzis ca mai imi simt burta intarita si mi-a zis ca alea sunt contractii (eu habar nu aveam) si urma sa vin marti, adica azi, sa ma internez o zi pentru analize si concediu medical. In ultima vreme am avut foarte mult de lucru la servici, foarte multe proiecte de rezolvat in deadline-uri scurte si se pare ca asta m-au obosit si pe mine si pe burtik.
Apropo de placenta, ma gandeam ca daca e posterioara e prea jos sau asa ceva, nu stiam ca e ok.

Am uitat sa vazic, cat am stat internata mi-a curs din sani niste lichid alb galbui, purtin cateva picaturi-colostru. Bineinteles ca le-am luat pe toate asistentele la rand sa le intreb daca e bine as devreme. Toate mi-au zis ca e bine si ca mi s-au desfundat canalele.

Mandarinutza 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Mandarinutza, bine ca sunteti bine! Doamne ajuta sa nu mai treceti prin sperieturi. Odihneste-te mult si va fi totul super ok. Chiar ca a fost draguta dr. ta.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

mandarinutza, ma bucur ca sunteti bine.sa dea Dumnezeu sa nu mai treci prin asa sperietura.


danielle 16+
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

dragele mele, va deranjez si eu ca tot vad ca vb despre masuratori...vad ca unele ziceti ca va la echo ca aveti sarcina mai mare, asa mi-a aratat si mie la primul echo, dar ultima data la masuratori mi-a iesit mai mic cu o saptamana, doctorul mi-a zis ca nu e nimik grav daca e mai mare sau mai mic cu o saptamana...sa nu fie cu mai mult...eu nu stiu ce sa zic va cer si voua parerea...mai ales ca nu depinde de mine...eu credeam ca poate nu am o alimentatie corecta sau fac prea mult efort...spuneti-mi si mie voi ce parere aveti? v-ati confruntat cu o astfel de problema?


Georgiana 16+

Mergi la inceput