Bucurii de sept-oct 2006 (57)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mamicile care mai alaptati, mai tineti regim??? Eu m-am diversificat ieri cu o portie MARE de fasole prajite, copilu' nu prezinta vreun simtom deosebit pana in prezent... dupa ce termin cu alaptatul o sa bag o oala plina cred, varza la fel, nu mai pot de pofta.

Mirabela, mamica fericita de David Stefan (21.09.2006),
www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank"> site-ul nostru si povestea nasterii.
www.geocities.com/bucurii2006/informatii.html" target="_blank">VREI SA-TI INSCRII BUCURIA PE SITE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Neatza!

V-ati facut de cap...ati scris, scris si iar scris. E fain asa, ca abia asteptam sa citesc.

"Drum bun" tuturor celor care pleaca de Pasti. Sa aveti sarbatori frumoase!

Noi raportam o noapte a la Marina, cu treziri din ora in ora. Nu stiu de ce. Poate pentru ca am dormit amandoi ieri, de pe la 18:30 pana pe la 20. S-o fi dereglat cupilu'?

Ne pregatim sa iesim la plimbarica putin. Taxu lu' Mathias e la Bucuresti cu treaba...si daca tot e acolo l-am rugat sa ia niste cozonaci de la "Ana". Sper sa gaseasca.

Revin mai tarziu cu noi postari...ca sa nu ma uitati.


**************************************************
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)

www.geocities.com/bucurii2006/informatii.html" target="_blank">Bucuriile au site! Inscrie-te si tu pana pe 15 aprilie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Mira, eu mananc de toate, inclusiv fasole, varza, etc. Copilu' n-are nici o problema. Inca de la Craciun m-am "rediversificat" complet, introducandu-mi treptat, in meniu, toate alimentele.

Sandra, nu stiu ce sa-ti zic despre biscuiti. Glutenul trebuie evitat pana la 6 luni parca. Sa vedem ce mai zic fetele cu experienta.


**************************************************
Lili, mami fericita a lui Mathias (17.10.2006)

www.geocities.com/bucurii2006/informatii.html" target="_blank">Bucuriile au site! Inscrie-te si tu pana pe 15 aprilie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Va invitam sa vedeti 2 filmulete recente cu www.dropshots.com/day.php?userid=233215&cdate=20070331" target="_blank">ingerasul meu

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Parerea mea e ca tot ce tine de cereale, biscuiti, paste....etc trebuie luata in considerare greutatea copilului...daca bb a luat foarte bine in greutate din cate stiu eu nu se recomanda....
Oricum cel mai bine e sa fie introduse dupa 6 luni.

Sa va zic ce papitza i-am pregatit lui sebi...
Crema de orez cu suc de rosii si carnita...yamm o bunatate.
Sa va zic cum am facut ca sigur o sa intrebati

Am fiert orezul cu carnita,am pus o felie de ceapa,care am scos-o la sfasit,o feliuta de morcov..am adaugat suc de rosii la sfarsit si putin zarzavat verde...
Am pus totul la pasat si a iesit o crema delicioasa.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Sandra - eu stiam ca dupa 6 luni pot fi dati biscuitii, insa sub rezervele date de greutate...exact cum a zis si Mexxa..daca copilul ia bine in greutate (gen grasanu' meu...care e ceva gen "gabarit depasit' )...nu trebuie fortat sa manance biscuite cereale, noua ne-a zis pediatra ca undeva pe la 8-9 luni vom incepe cu biscutii, iar cu cerealele poate aproape de 1 an, tocmai pt a nu-i favoriza surplusul de kg...

MamiLili
- nasol cu somnul...dar oare de la ce sa fie....aerul de la Suceava e cumva mai tare??...

Mexxa - dar ce crema delicioasa i-ai gatit lui Sebi....eu ma cam feresc de orezu asta ca noi avem tendinta de constipare...dar zilele astea cred ca o voi incerca si eu, ca prea suna (si miroaseee) bineeee...

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Mexxa, eu o sa te intreb daca pot sa-i fac papicul de mai sus Mariei. Sebicu, vesel, ca de obicei.
Nu stiu daca pot sa-i pun orez in papi acum.
Si mai am o problema cu ea: varsa din guritza mancare. Ori mananca prea mult, ori ii dau eu prea des. Mai ales laptele.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

quote:
Originally posted by GETY

Mexxa, eu o sa te intreb daca pot sa-i fac papicul de mai sus Mariei. Sebicu, vesel, ca de obicei.
Nu stiu daca pot sa-i pun orez in papi acum.
Si mai am o problema cu ea: varsa din guritza mancare. Ori mananca prea mult, ori ii dau eu prea des. Mai ales laptele.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA



Asa pateam si eu cu Sebi..insa acum cand il hranesc ii dau mai incet...eu ii dadeam cam repede mancarea
Orezul stiu ca e recomandat dupa 6 luni.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Sandra, pe marginea tetinei o sa vezi literele respective. Eu folosesc alte 2 tipuri de tetine si pe amandoua apare. Cred ca e o regula generala pt. toti producatorii.
MamiLili, iar ai ramas singurica. Voi sunteti plimbareti tare. La mine sotzul mai pleaca in delegatie ba in Piatra Neamt, ba in Gura Humorului, unde se construiesc pensiuni. Eu stau acasa. Desi imi place mult sa calatoresc.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA (09.10.2006)
VARSTA MARIA DIANA
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Oricat as vrea nu reusesc sa citesc ce ati scris de cand am intrat eu ultima data.

Asadar, am citit doar capitolul asta, nu va suparati.

De la ultima postare nu s-a intamplat la noi mare lucru. Saptamana trecuta mi-a facut copilul roseola (cel putin eu sunt 90% convinsa ca asta a fost si nu alergie la antibiotic), adica in general prima boala contagioasa la bebei, diagnosticata datorita unei mamici din Arad, medic, ca nu va inchipuiti ca la urgenta la pediatrie sau dr cu care am mai vorbit s-au gandit la ea. Se manifesta prin febra mare 3 zile, dureri de gat de la ganglioni, apoi dupa disparitia febrei urmeaza aparitia pe piele a unor pete rozalii, gen alergie. E mai insotita de lipsa poftei de mancare, somnolenta, stare de agitatie.
De la urgenta ne-a dat direct antibiotic si i-am dat 2 zile pana cand mi-a spus mamica respectiva despre boala.

Acum suntem ok, si-a revenit, fara niciun alt tratament.

Na ca s-a trezit. Sper sa mai reusesc sa intru azi.

Mergi la inceput