***LA REDOUTE(17)***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:
Originally posted by addya

mai fetelor, treaba cu sositul / nesositul coletelor e relativ simpla.
daca s-ar primi um mail la plecarea din franta in care sa ni se dea si noua numarul de declaratie vamala (celebrul CR....FR) se poate urmari online traseul coletului.
plus ca daca apare intrat in tara si la noi nu ajunge ne luam de beregata cu posta romana nu cu LR... pana la urma nu e vina lor ca se fura sau nu in RO.

eu v-am mai zis voua de numarul asta, e drept ca eu i-am zis ani de zile AWB, asa cum se zice in engleza.

si credeti-ma ca stiu ce vorbesc pentru ca am lucrat niste ani de zile cu vama...

Adina si Razvan

Razvan-Nazdravan
www.dropshots.com/day.php?userid=235207&cdate=20070122&ctime=123718" target="_blank"> Razvan tine o conferinta - filmulet



Addya, problema asta s-a mai discutat, probabil n-ai urmarit tu tot subiectul. Rezolvarea nu e asa simpla.

1. Coletele (cutiile) au acel CD... FR. Pachetul primit de mine azi ca scrisoare simpla, voluminoasa, intr-o punga, NU are acel numar. E scrisoare simpla, nu colet.
2. Pe Sabine am intrebat-o de nenumarate ori, atat eu, cat si aissa si celelalte fete si a spus ca nu poate sa ne puna la dispozitie acel numar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania
Buna initiativa ta. Dar nu cred ca isi vor schimba ei modul de livrare. Au un mod de livrare care functioneaza bine pt toata Europa de vest sau unde or mai trimite ei, de ce sa-l schimbe numai pt Ro?Mai bine elimina Ro de pe lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya spune:

da mai lavi, stiu ca nu poate!
desi..e in interesul lor sa poata!
si nush de ce naiba nu poate! adica ei nu pastreaza in contabilitate copii dupa DVP??? ce naiba, chiar si daca au o firma care se ocupa de impachetat si trimis, poate sa le ceara alora! asta deja e un soi de je m'en fiche din partea lor referitor la problemele noastre.
si la ce tari vad ca au ei acolo, nu cred eu ca numai in ro dispar pachete!!!

hai sa ne gasim o pila la vama, in softu lor te gaseste si dupa nume...

Adina si Razvan

Razvan-Nazdravan
www.dropshots.com/day.php?userid=235207&cdate=20070122&ctime=123718" target="_blank"> Razvan tine o conferinta - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Pai si atunci ce modalitate de a urmari coletul exista?, ca sa stim pe cine sa tragem la raspundere, in fond nu e numai paguba lor...ca noi am platit, de buna credinta inainte si cineva trage foloasele coletelor noastre. Corect e sa aflam nu?

Eu propun sa vorbeasca cineva cu Sabine sau mai stiu eu cine de acolo si sa-i spuna cum putem urmari acele colete, un nr de declaratie vamala, de trimitere, etc...apoi ne luam de gat cu Posta, cei de la aeroport, sau cine o mai fi pe traseu...ca vb aia nu-i greu de dat in judecata...ma ofer io sa ma ocup de o chestie colectiva...doar sunt in tema

Io ma oftic de mor, zau, chiar suntem tratati ca unii din lumea a 3a

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

addya la ce vama trebuie, ca gaseste fata numaidecat...am zeci de clienti comisionari si declaranti vamali...

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai daca am avea o pila la vama (cu acces la softul ala de care zice addya) ar fi simplu: ar baga numele meu sau al aissei si ar vedea cate colete si in ce date au intrat in tara.

La mine de exemplu, coletul pierdut trebuia sa intre in tara undeva in luna februarie. (comandat pe 6). Urmatoarea comanda a fost pe 1 martie, sosita pe 12 parca, deci in februarie doar ala trebuia sa fie.

Dar daca e scrisoare simpla? (Scrisorile simple n-au evidenta, sau cum?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya spune:

madau, orice vama, baza de date e comuna.
ia vorbeste tu cu cineva sa vedem ce iese!!! probabil dupa paste, ca inainte nu stiu daca o sa ai timp.

Adina si Razvan

Razvan-Nazdravan
www.dropshots.com/day.php?userid=235207&cdate=20070122&ctime=123718" target="_blank"> Razvan tine o conferinta - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

daca ma credeti nu pot sa adorm de ciuda care m-a apucatoffff...eram asa de bucuroasa ca am si eu unde sa-mi comand niste boarfe cat de cat...poate totusi nu vor renunta sa livreze in ro ca doar ce naiba am intrat si noi in UE

referitor la coletele pierdute...e cam ciudat ca s-au pierdut numai la cateva fete ,,,dar pe de alta parte tot acealeasi fete au si primit colete...deci probabil cineva fura selectiveu stiu...dar parerea mea e ca nu se fura la posta...eu am un prieten care e postas si a zis ca la ei nu se fura nici macar o vedere...nimic ca doar le vin si lor documente cu coletele respective,,,poate fura cei de la aeroport ca si asa am vazut ca se dadea la stiri cum furau hamalii aia....niste nenorociti

pana una alta eu sper sa se remedieze ca altfel mor de ciuda,..macar de-am gasi alt site care sa livreze in tara asta de kkt(scuze)


INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Io maine dau niste telefoane si vad ce pot afla, daca nu, vorbesc cand mergem la bulgari cu o tipa care lucreaza de cativa ani buni la vama, ma vad cu ea acolo si am timp sa stau de vorba pe indelete. daca exista vreo posibilitate...promite fata ca afla tot...si sa vezi dupa aia balamuc

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Apropo de aeroport. Sotul meu cand era in liceu a plecat (cu Taromul) in Olanda. Si-a lasat ca o moaca ce era pe vremea aia, portofelul in bagajul din cala. A gasit portofelul GOL in valiza; i s-au furat atat valuta, cat si leii, deci clar romanii au furat, ca olandezii ce sa faca cu leii?

Ma amuza intr-un fel ca nici macar nu i-au luat portofelul cu totul, au avut timp baietii sa caute si sa scoata banii...

madau

Mergi la inceput