*** Mamici de Mai - Iunie2007 *** (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

dianalaura multumim pentru noul capitol.

Referitor la Ikea si eu va sfatuiesc sa evitati week-endul. Noi am fost sambata si era o coada enorma sa se intre in magazin . Asa ca ne-am lasat pagubasi si o sa merg eu luni, ca tot sunt singurica.

Andrada poate ne dai numele firmei cu chilotei sa imi cumpar si eu. Da chilotei normali de care ar trebui luati? Cu talie inalta? Noi mergem pe nastere naturala, dar nu se stie niciodata.

Mica 33 Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana29 spune:

neata fetele,

eu sunt foarte bucuroasa. am fost aseara la eco si puiul meu e foarte bine. la fel ca la tine, petit angee intors deja cu caputul in jos si are in jur de 1100 g. totul e in regula pe acolo. placenta e ok, colul lung si inchis. asa ca m-am linistit pentru o perioada. m-a programat si pentru cezariana, pe 20 iunie. sper sa nu-i vina vreo idee puiutului sa iasa mai devreme.
cam atat deocamdata despre noi. va mai tin la curent.

pupici,

Ioana 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Azi implinim 35 de saptamani ...mai avem 3!...:)))

Vrem sa ne schimbam zilele astea aragazul, cuptorul de microunde si aspiratorul...
Aragazul am vrea sa fie de email alb si cu toate optiunile pe el si la celelalte nu avem nici o idee...Ia ziceti-mi si mie ce ati mai vazut frumos prin magazine...:)))

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna burtici!

Raluca multumim pentru carte!!

Am si eu o intrebare pentru mamicile cu experienta, in legatura cu bagajul de spital: ce fel de tifon/ fasa sterila trebuie sa cer la farmacie (pentru tampoanele de vata)?! Ca banuiesc ca trebuie sa fie una mai lata si nu rola de tifon obisnuit, nu?!

Madi +

Asa creste bebe!

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Andra spor ca iti trebuie!
ioana ma bucur ca bb-ul tau e bine!
Cristalina, Petit_Ange felicitari pentru saptamana implinita!


Alina-Mirela 27+ cu MARIA
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Madi, tampoanele pentru tine!?
Pai nu cred ca-ti trebuie tifon, vata o folosesti ca pe vremea bunicii, asa cum e...:)))

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Mica...am spus mai sus.. .este vorba de firma TIGEX... Cauti pe GOOGLE "CHILOTI TIGEX" si gasesti Si eu tot pt. nastere naturala am optat... De-abia la iesirea din spital voi purta chiloti normali cu un tampon normal (LIBRESSE ca respira mai bine.... nu e cu plastic... )

Madi... cere la farmacie: "FASA STERILA"... e o bucata de tifon lata... Si eu stiu ca nue vorba de pansament normal... Nu de alta dar acele tampoane facute d enoi din vata si tifon trebuie sa fie mai lungi cu 2-3 degete decat cele de noapte (ALWAYS sau alte firme)

EDIT: Cristalina felicitari pentru NOUA SAPT. si pt. BEBE VOINIC!!! Trebuie ca vata sa fie acoperita de tifon ceva ca e destul de neplacut.. .s-ar "lipi" bucatele de vata...

Andrada 33+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,
multumesc mult pt incurajari, dar va spun sincer ca simt c-o iau razna.
Aseara iar m-am necajit din pricina lui Matei caci a vomat iar, dupa cateva lingurite de paste cu branza. Ma dispera faptul ca nu poate manca mai mult de atat si acel putin il da uneori afara din burtica. Ma cert cu sotul mereu pe tema asta, ba ca nu trebuia fiert si trebuia copt, ba ca l-am fortat si ca trebuia sa-i dau numai 2 ingurite de mancare, etc. Aseara am izbucnit in plans si i-am spus ca ma arunc pe geam daca ma mai scoate pe mine tzap ispasitor de fiecare data. Nu ma menajeaza deloc, iar eu sunt disperata sa-mi vad copilul piele si os. Matei, dulcele meu inger, a fost impresionat si mi-a zis "Mami, nu ma plange, vorbeste cu Matei" sau "tati, vorbeste cu mami." Saracul de el era speriat si dupa episodul cu voma a zis ca vrea sa pape iar, dar numai daca vine mami cu el la bucatarie. Of, of....

Vreau sa adaug si eu un comentariu apropo de alimentatia cu lapte de vaca a mamei care alapteaza. In 2005 eu una eram convinsa ca pt a avea lapte pt Matei, trebuie sa consum lapte alimentar si ma feream de iaurt care era mai acru si credeam ca da colici copilului. De curand, o prietena mi-a zis ca a remarcat faptul ca bebelina ei n-a mai avut colici asa rai cand ea, mama, a eliminat consumul laptelui de vaca. Alti dr gineco recomanda mamei ca dupa nastere sa nu schimbe nimic din alimentatie si sa se hraneasca la fel ca inainte de a naste. Opiniile sunt deci impartite si cred ca cel mai e sa testam fiecare solutie la momentul potrivit.

Tamara, ce taxe ai platit la Vama Giurgiu? Eu stiam de 60ron.
DianaLaura, f frumos pulovarasul! Sa-l poarte bebelul sanatos!
Pepsi, merci pt explicatiile cu perna de alaptat. Eu pe M n-am putut sa-l alaptez decat 6 sapt exclusiv (caci atunci m-am operat) dar am pastrat laptele pana a facut el 3 luni. In general preferam sa-l alaptez culcata in pat. Matei acum are probl cu digestia cel mai sigur din cauza Zentelului. Pana la a doua administrare a lui, n-a avut nici o problema si acum nu stiu cum sa-l repar. Oricum de cca 2 sapt bea Nan fara lactoza. Aseara i-am dat putina glucoza si a rontait-o cu placere, dar nu vreau sa-i mai dau decat ca sa indulceasca zeama de la merele fierte.

Fetele, eu va sfatuiesc sa nu va grabiti cu nasterile. Se zice ca BB e mai bine sa se nasca la 7 luni decat la 8 luni, dar si mai bine e sa ajunga la termen. Atentie deci cele care sunteti in a-8-a luna, stati cuminti ca sa faca sarcina 9 luni.
Mica, nu-ti trebuie chilotzei speciali pt dupa nastere. Ii poti folosi tot pe cei de acum (din bumbac), caci va dura o per pana isi va reveni burta. In plus, 6 sapt vor fi lohiile si daca vei avea epiziotomie, clar un chilot normal te va ajuta. Eu una cred ca nu se merita investitia in chilotzii TIGEX-sunt scumpi si intr-o zi se consuma toti.Goblenuri cred ca se gasesc la raionul cu atze de la BucurObor.
Madi, eu am folosit si tifon la sul si fasa sterila, deci ambele sunt bune.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si 30s cu baby-boy2

Forum despre Flori Presate (3)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

cristalina eu am aragaz indesit cu toate optiunile si sunt tare multumita de el. Si in plus arata si foarte bine, mai rotunzit ca celelalte, fara colturi.
andrada am vazut. Am cautat pe net da nu i-am gasit decat la comenzi online. Si erau 220mii fata de 100mii cat ai dat tu pe ei la targ. Nu ma grabesc sa ii comand, poate ii gasesc in magazin, undeva.

Mica 33 Maya Alexandra

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Liviana, tare greu trebuie sa-ti fie.
Maria e vomitacioasa din fire si la noi toate colturile casei au fost vomitate...Asta e prima manifestare la raceala (de altceva nu a fost bolnava, slava Domnului!) asa ca avem nopti la rand cand schimb cearceafuri si pijamale si sterg dupa ea. Asta e.
Se sperie si el cand vomita, mai ales ca nu stie despre ce e vorba, asa ca voi trebuie sa fiti cat se poate de calmi.
Cel mai rau e ca il vezi ca nu poate manca...Noua doctorul ne-a zis ca in perioade din astea sa ii dam multe lichide (mai ales supe consistente de carnita si sucuri de citrice) ca sa fie hidratata si sa nu o fortam cu mancarea ca tot la vomitat ajunge...

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput