Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (15)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Roxana vezi ca in subiectul asta putin mai devreme a spus Roxanaz cum a imbracat un tort in glazura de cioco alba, cred ca poti folosi ideile ei si pentru o glazura de praji.

Gabi zi-mi si mie secretul de uscat eclerele si in interior, te rog. Azi trebuie sa fac si eu, dar dupa-masa dupa ce ajung acasa.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by gabiarama

Recomandati-mi si mie o reteta buna de fursecuri fragede care sa le placa in primul rind copiilor .De dimineata caut pe net dar nu ma pot hotari .

Am la cuptor a doua tava de eclere ,au crescut ,s-au uscat bine si in interior ,abia astept sa le umplu simbata .

GABI31+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic



GAbi,uite aici http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=10588 o reteta de fursecur superfragede.Le poti face ca acolo sau simple,sau cerculete lipite intre ele cu gem..sau cum vrei tu


Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Am facut o negresa si as vrea sa-i pun o glazura de cioco alba...doar d'aia am acum in frigi . Stiu ca e altfel decat cu cioco neagra. Deci, cum procedez?

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)




hihi, o sa iasa o negresa "blonda", ca in rest nu vad sa fie o problema.


Lilia si Amelia(26.09.2004)

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, ti-au raspuns fetele deja. Eu as transporta salata in bol, la rece, si as rasturna-o la destinatie. Nu cred ca va pati ceva timp de citeva ore, totusi nu e mijlocul verii afara.

Roxana, in cap imi vine numai ideea sa topesti o ciocolata alba si sa ungi suprafata negresei, atit. Mie ciocolata alba mi s-a taiat odata, cind am adaugat frisca in ea, si mi-a fost frica sa mai experimentez.

Gabi, mai poti incerca tringhiurile cu cocos, sint delicioase, sau sa faci fursecuri din aluatul pentru tortul nemtesc cu brinza. Eu am facut o data, mi-au iesit fragede. Sau mai poti folosi aluatul de tarte cu fructe, care e un aluat fraged si ar iesi niste fursecuri bune de tot.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Natalia si Lilia - n-am mai apucat s-o glazurez ca a venit acasa sotul eu apoi sora-mea...si au mai ramas abia 4 bucatele. Sa le mai glazurez pe astea??

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Va multumesc pentru sugestii ,dar eu deja am facut o jumatate de reteta de umflatele cu nuci .Adi la tine in album le-am vazut .Numai ca mie mi s-au latiiiit , nu s-au umflat deloc .Dar sunt foarte bune si asa.Le-am facut in graba si cred ca stiu si cu ce am gresit .Am topit untul si banuiesc ca trebuia pus moale ,la temperatura camerei .Apoi nu am avut rabdare sa las aluatul o ora la frigider pentru ca trebuia sa ma duc dupa Mihnea la gradinita ,asa ca l-am bagat citeva minute in congelator .Oricum le voi mai incerca .

Alynutza , secretul eclerelor uscate in interior nu il stiu deocamdata ,la mine a fost doar o pura intimplare si doar la prima tava ,ca la a doua nu au mai iesit chiar asa de bune .La prima tava le-am tinut 20 min la foc mare ,dupa care am dat la mic si dupa inca vreo 10 minute cind m-am uitat din nou la ele ,am vazut ca focul la aragaz era stins ,l-am reaprins si le-am mai lasat un pic pentru ca deja incercasem una si am vazut ca erau aproape gata .La a doua tava am fost atenta sa nu se mai stinga focul , dar inca nu trecusera cele 10 min dupa ce l-am dat la mai mic ca incepuse sa miroase a ars .Asa ca am fost nevoita sa le scot mai repede ca sa nu se faca scrum .Am facut si poze , dar trebuie sa aveti putintica rabdare pina le descarc .

GABI31+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Aici puteti vedea fursecurile mele latite si eclerele .

GABI31+ ,de 3 ori mama
Poze
iedul cel mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gabi, mie imi place cum arata umflatelele, chiar daca arata mai latite. Cum sint la gust, ti-au placut? Si eclerele arata bine, ce multe ti-au iesit.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Am intrat repejor cat mai dorm strumfii mei bolnaviori sa-i doresc Nataliei si tuturor cititoarelor subiectului ei CA SFINTELE SARBATORI DE www.waswowann-rum-in-bawue.de/paste.jpg" target="_blank">PASTE SA VA ADUCA LUMINA SI LINISTE IN SUFLET!

Va pupam!

Gratiela, Mariuca si Stefu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gabi merci, deja plecasem cand mi-ai raspuns, dar nu conteaza, ca de data asta mi-au iesit si mie . Am facut o singura tava si era ultima praji pe care am facut-o ieri, asa ca dupa ce s-au copt (eu le-am tinut vreo 25 de min. la foc maricel, apoi am dat focul mic si le-am tinut inca vreo 20-25 de min.) am stins focul si le-am lasat in cuptor. Azi dimineata am taiat unul de curiozitate si era super ok in interior. Nu mai stiu cine a zis de lasatul in cuptor dupa copt, dar e buna ideea, se pare ca functioneaza.

Vreau si eu sa va doresc Sarbatori fericite, pline de lumina, pace si bucurie in suflete! (si vor fi si de bunatati din cate se pare .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput